Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Sezóna klíšťat je tu, jak se chránit v přírodě a vyhnout se napadení klíštětem?

Fotografie: Klíště
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Příroda kvete, zelená se – jaro je tu a s ním i sezóna klíšťat, která souvisí s nákazou klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou. Jak se chránit před klíšťaty a nepokazit si slunečný den parazitem zakousnutým do těla?

Kdy startuje sezóna klíšťat?

Říká se „březen za kamna vlezem“ a „duben ještě tam budem“, ale klíšťata to vidí jinak. V dubnu již vylézají a s prvními slunečními paprsky přichází jejich sezóna. Vzhledem k tomu, že mrazy ani extrémně horké dny těmto parazitům nesvědčí, záleží především na aktuálním počasí. Ale už v dubnu bychom měli být obezřetní a nenechat nic náhodě. Na co nezapomenout, abychom byli maximálně chráněni? Máme pro vás pár tipů.

Jaké jsou vývojové stupně klíštěte a kdy dochází k přisátí

Ještě než se pustíme do rad a tipů proti napadení klíštětem, pojďme si říci, jak to vlastně funguje. Jaké jsou vývojové stupně klíštěte a kdy dojde k přisátí?

Vývojové stupně:

  • Vajíčko
  • Larva
  • Nymfa
  • Dospělé klíště

Klíště dokáže naklást až 4000 vajíček, ze kterých se následně líhnou larvy, které se často přisávají na menší zvířata – hlodavce, ale i na člověka. Larva je velká necelý milimetr a na rozdíl od dospělého klíštěte má pouze 3 páry nohou. Larva se nasaje, odpadne a začne se přeměňovat na nymfu. Nymfa parazituje nejčastěji na středních zvířatech – psi, kočky, ale také na lidech.

Jakmile se nymfa nakrmí a má dostatek energie, opět dojde k přeměně na dospělého jedince. Samce a samice. Samci vás již neohrozí, jejich úkolem je najít si samičku a oplodnit ji. Samička si následně najde svého hostitele, nejčastěji střední a větší zvířata nebo člověka a saje krev po několik dnů. Pak naklade vajíčka a zemře. Celý tento proces trvá více než 2 roky. Záleží na jednotlivém druhu klíšťat.

Když to shrneme, lidé si nejčastěji z lesa a luk přinášejí domů nymfy, méně často pak larvy či dospělé samice, ale není to vyloučeno.

Pokud tedy na sobě najdete larvu, pak jste zřejmě prvním hostitelem, ale pokud na sobě najdete nymfu či dospělé klíště, pak je to samička, která se na vás chystá naklást vajíčka. Příšerná představa, které ovšem můžete zabránit, pokud dodržíte jednoduchá pravidla.

Do přírody s dlouhými rukávy a nohavicemi

V první řadě je potřeba vybavit se kvalitním oblečením. Spousta lidí v horkých dnech vyráží do přírody v tričku s krátkými rukávy, krátkých kalhotách, a pak se nestačí divit, kolik obávaných parazitů si donesou domů. Proto vždy volte takové oblečení, které klíště jen tak nezdolá. Hladké oblečení ve světlých barvách, na kterém klíště okamžitě uvidíte, je ten nejlepší outfit do lesa.

V případě, že víte, že jdete do vysoké trávy, kde je vlhko a zároveň teplo, mohou se vám hodit i obyčejné gumičky, kterými si nohavice i rukávy utáhnete k tělu. A stejně tak obuv. Pokud si do lesa vezmete žabky, klíště má v podstatě volnou cestu.

Zdroj: Freepik.com

Repelent si můžete koupit nebo vyrobit

Samozřejmě to oblečením a vhodnou obuví nekončí. Pro zvýšení ochrany je potřeba mít při ruce repelent, který si můžete koupit v obchodě nebo vyrobit doma. Tipy, jak na to, najdete v článku „Jak si vyrobit domácí repelent“. Jestli se vám nic vyrábět nechce, doporučit vám můžeme přírodní repelent Tick-a-Tack, který neobsahuje škodlivé látky, ale účinné přírodní esence, které klíšťatům vonět nebudou.

Pro maximální ochranu repelent nastříkejte nejen na oblečení, ale i na kůži a opakujte aplikaci podle potřeby. V lese a při delších túrách či houbaření se po 2-3 hodinách preventivně „přestříkejte“ a nenechte nic náhodě.

Pravidelně se prohlížejte

Nezapomeňte se pravidelně prohlížet. Kousnutí larvy začne svědět až cca po 2 dnech, proto není dobré spoléhat se na to, že vás postižené místo začne okamžitě svědět. Někdy je klíště na těle cítit už když leze, jakmile ucítíte, že po vás „něco“ leze, raději místo ihned zkontrolujte.

Nezapomeňte na ochranu proti klíšťatům i u svých čtyřnohých parťáků

Určitě byste neměli zapomínat na své čtyřnohé miláčky a chránit nejen je, ale i sebe a svou rodinu a domácnost. Pokud máte doma děti, doporučujeme zvolit přírodní antiparazitika pro psy a kočky. V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete Tickvet, přírodní přípravek, který ochrání vašeho chlupáče před napadením a neohrozí nejmenší členy rodiny.

Tip: Všechno špatně, klíště je už zakousnuté? Zjistěte, jak klíště správně vyndat a jak ošetřit postižené místo.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama