Sedmá dětská nemoc je typická pro svou zarudlou vyrážku na dlaních a chodidlech, která se promění v šedivé puchýřky. Typické jsou i afty, které se tvoří v ústech. Je vysoce nakažlivá. Víte, jak probíhá, koho postihuje a jak se léčí?
Co je to sedmá dětská nemoc a koho postihuje?
Sedmá nemoc, která se také označuje jako syndrom ruka-noha-ústa, je velmi nakažlivé virové onemocnění, které nejčastěji postihuje kojence a děti v předškolním věku. Nemocí však mohou onemocnět i dospělí. Po prodělání nemoci totiž vzniká celoživotní imunita pouze na konkrétní kmen, který nemoc vyvolala. Původcem nemoci jsou enteroviry Coxsackie skupiny A a skupiny B. Nemoc se nejčastěji vyskytuje v létě a na podzim.
Jak se sedmá dětská nemoc projevuje?
První příznaky sedmé nemoci mohou vypadat jako běžné nachlazení nebo chřipka. Objeví se teplota, bolest v krku, zduření lymfatických uzlin a nechutenství. První příznaky také mohou připomínat spálu, pásový opar nebo nemoc impetigo (bakteriální onemocnění kůže, na které se objevují puchýřky). Teprve později se objevuje pro sedmou nemoc typická zarudlá vyrážka, která se vyskytuje hlavně na dlaních, ploskách chodidel a v okolí úst (proto syndrom ruka-noha-ústa). Není výjimkou, když se vyrážka objeví také v oblasti třísel, hýždí a paží. Po vyrážce přicházejí na řadu puchýřky o velikosti 3 až 7 mm. Ty později zasychají, svědí a mění se ve strupy.
K příznakům nemoci patří:
- zvýšená teplota kolem 38 a 39 °C
- bolest břicha, nevolnost a průjem
- bolest v krku
- zduření lymfatických uzlin
- vyrážka na dlaních a chodidlech
- afty v ústech
- šedivé puchýřky, které nastupují po vyrážce
Jak dlouhý je její průběh u dětí?
Onemocnění trvá 7 až 10 dní. Jeho inkubační doba je 3 až 6 dní. Nemoc je vysoce nakažlivá a přenáší se kapénkově nebo také orofekálně (kontaktem se slinami, hleny nebo stolicí nemocného). Nejvíce nakažlivý je nemocný ve fázi, kdy se mu začínají tvořit puchýřky. Je běžné, že spolu s dítětem onemocní i jeho sourozenci ve stejné domácnosti a dospělí, kteří nemoc a její konkrétní kmen neprodělali. Nemoc si děti nejčastěji přinášejí ze školek, kroužků a bazénů.
Jak se sedmá dětská nemoc léčí?
Konkrétní léčba na sedmou nemoc neexistuje a tiší se pouze její příznaky. Snižuje se teplota, zmírňuje svědivost vyrážky a bolest aftů. Na vyrážku zabírají antihistaminika, která zmírňují svědění. Vyrážka se potírá tekutým pudrem, chladí studenými obklady a hojivé účinky má i zinková mast. Na afty, které mohou být velice bolestivé, zabírají odvary ze šalvěje a heřmánku a jiné antiseptické přípravky, které seženete v lékárně.
Sedmá nemoc má většinou mírný průběh, což platí především u dětí. Když se tímto onemocněním nakazí dospělí, mohou nemoc zvládat podstatně hůře. Nejvíce ohrožené jsou však těhotné ženy, a to zvlášť v prvním trimestru těhotenství. V této fázi totiž může nemoc závažně poškodit plod nebo dokonce vyvolat spontánní potrat. Může se také stát, že žena sedmou nemocí onemocní těsně před porodem. Pak musí lékaři počítat s možností, že se nemoc přenese na dítě a je potřeba okamžitě začít s její léčbou.
Proč „sedmá“ nemoc?
Možná vás na jazyku svědí otázka, proč je tato nemoc označena jako „sedmá“ a proč mají nemoci čísla, když se mohou jmenovat i jinak? Číslování těchto nemocí pochází z doby, kdy se u těchto nemocí ještě nevědělo, co nemoci způsobuje.
- První dětská nemoc = spalničky
- Druhá dětská nemoc = spála
- Třetí dětská nemoc = zarděnky
- Čtvrtá dětská nemoc = pseudospála (dnes se už neoznačuje jako samostatné onemocnění)
- Pátá dětská nemoc = infekční erytém
- Šestá dětská nemoc = třídenní horečka
- Sedmá dětská nemoc = noha-ruka-ústa