Můžete se snažit dělat pro své fyzické zdraví maximum, ale nebude to stačit, když nebudete mít v rovnováze psychiku. Víte, že své duševní zdraví můžete podpořit také seberealizací?
Fyzično ani duševno nesmí v péči o zdraví pokulhávat
Zdraví máme jenom jedno a rozhodně stojí za to o něj pečovat. Naštěstí k tomu máme nespočet způsobů. Vybírat můžeme z nepřeberného množství jídla, zdravotních doplňků a svou kondici můžeme udržovat různými druhy pohybu. Není příliš podstatné, jakou zdravou cestu zvolíme, důležitá je ale kompletnost celého tohoto postupu. Tedy péče jak o fyzické, tak duševní zdraví. Jedině tak nastolíme celistvost. Ne nadarmo se říká „ve zdravém těle zdravý duch“.
Posilovna pro duši
Posilovna pro duši nemá podobu té běžné, kde protahujeme naše tělo a posilujeme svaly, přesto jde o velmi podobný princip. Stejně jako svalům chvíli trvá, než získají svou kondici, také péče o naši psychickou stránku zabere čas. Využít k tomu taktéž můžeme řadu metod a nástrojů. Můžeme číst knížky pro seberozvoj, chodit na jógu, omezit sociální sítě a brouzdání na internetu, trávit více času na čerstvém vzduchu, naučit se žít v přítomném okamžiku. Jedním ze způsobů, který posílí vaše duševno, je seberealizace. Jak s ní začít?
Seberealizace jako lék na bolavou duši
Seberealizace by se dala označit jako motor, který nás pohání vpřed. Pochopitelně bude mít tento motor u každého člověka jinou podobu. Pro jednoho to bude studium, pro jiného dosažení nějaké kvalifikace. Co konkrétně to je, to není důležité. Hlavně, že při této činnosti budete pociťovat naplnění, vnitřní klid a spokojenost sama se sebou. Spíše, než o konkrétní cíl, jde o cestu k němu. A když takovou seberealizaci chytneme za pačesy, udělají nám vnitřní spokojenost a nastolení rovnováhy lepší službu než platíčko léků a péče doktora (samozřejmě myšleno nadneseně).
Jak začít?
Dobrou zprávou je, že začít na sobě makat může každý. Začít může i ten, který o tomto vnitřním nastavení neměl do této doby ani potuchy. Dokonce na to nemusíte být sami. Najít váš vnitřní pohon vám může pomoct kouč nebo mentor. Už jen pouhý fakt, že se začínáte zabývat sami sebou, je známkou toho, že jste na dobré cestě. Cesta k seberealizaci je vydlážděná sebepoznáním, sebepřijetím, stanovením cílů, vykročením z komfortní zóny, neustálým vzděláváním, žitím v přítomném okamžiku… zkrátka je to dřina na sobě samém, kterou neodvedete přes noc. Nějakou dobu to trvat bude. Protože už ale víme, že podstatná je cesta a ne cíl, nemusí to vůbec vadit.
Proč se do toho pustit už dnes?
Díky seberealizaci se zbavíte frustrace.
Typickým příkladem jsou maminky na mateřské dovolené, které uvíznou v kolečku uklízení, vaření, praní a péče o děti. Tyto maminky mohou být unavené a frustrované ze stereotypní práce. Když si ale najdou chvilku, zastaví se a uvědomí si, čemu by se chtěly věnovat a začnou už při dítěti, najednou jim jejich nastartovaný vnitřní motor a spokojenost umožní s lepším psychickým nastavením stíhat nejen dosavadní péči o domácnost a děti (díky lepší časové organizaci a naplnění), ale i jejich aktivity v rámci seberealizace, ať je to cokoliv.
- Zvýšíte své sebevědomí.
- Vyladíte svou psychickou pohodu.
- Budete mít více energie.
- Potkáte nové lidi a vytrhnete se z případné samoty.
Shrnuto a podtrženo – seberealizace v jakékoliv podobě vám zajistí lepší duševní stav a ten zase povede k pevnějšímu zdraví.