Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Sázejte cibuli jako profesionální zahrádkář

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vysázejte si cibuli na své zahrádce. Poradíme vám, jak na to. Pokud chcete mít se svou výsadbou cibule úspěch, je důležité dodržovat správné postupy. V tomto článku se podíváme na základní kroky, které by měl znát každý zahrádkář, aby cibuli vysadil jako profesionál. Cibule se začíná sázet už koncem února, ale čas na výsadbu máte až do poloviny dubna. Dbejte na vhodnou přípravu půdy, výběr vhodné odrůdy a správné umístění v zahradě. O hojnost výnosů se postará příroda. Pokud budete dodržovat základní pěstitelská pravidla, vaše úroda cibule nepochybně předčí ty kupované krásou i chutí.

Příprava půdy

Než začnete s výsadbou cibule, je důležité vybrat vhodné místo v zahradě. Cibule roste nejlépe na propustné, živinami bohaté půdě. Pokud máte těžkou hlinitou půdu, prospěje jí přidání kompostu či jiného organického materiálu. Naopak lehká písčitá půda ocení přídavek jílu či jiného minerálního materiálu. Dobře připravená půda je polovinou úspěchu – o zbylou část se postaráte výběrem vhodné odrůdy a správným načasováním sázení. Za příznivých podmínek můžete příští jaro sklízet krásné a chutné cibule, které svými kvalitami předčí ty koupené. Stačí pouze trocha péče a zahrádkářského nadšení – pokud je máte, cibule vám to nepochybně oplatí.

Výběr vhodného druhu cibule

Existuje mnoho různých druhů cibule, které můžete pěstovat. Mezi nejpopulárnější patří žlutá cibule, červená cibule a bílá cibule. Při výběru druhu cibule záleží na vašich preferencích v chuti, ale také na podmínkách pro růst, které máte k dispozici.

Sázení cibule

Při sázení je potřeba dbát na správnou vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi a hloubku výsadby. Ideální je vysadit cibule ve 2-3 cm hluboké drážce vzdálené 10-15 cm od sebe. Pokud sázíte cibuli ve větším množství, můžete mezi řádky zvolit větší vzdálenost, aniž by to cibuli uškodilo, při menším počtu sazenic stačí, když pečlivě dodržíte výše zmíněné rozestupy. Jakmile cibule vysadíte, půdu lehce uhlaďte a prohnojte dle potřeby – a pak stačí počkat, až se v příštím roce objeví první tenké zelené stvoly! S trochou zahrádkářského nadání a náležitou péčí můžete vaše vlastní cibule sklízet převyšující svou velikostí, barvou i chutí cibule prodávané.

Zdroj: Freepik.com

Péče o cibule

Pro bujný růst cibule je po výsadbě nezbytná pravidelná zálivka. V suchém a teplém počasí mohou sazenice vyžadovat zalévání i dvakrát týdně, zatímco za vlhka postačí zalít méně často. Nikdy však nenechte půdu zcela vyschnout. K podpoře růstu můžete rostlinám občas dopřát i živinami bohaté hnojivo. S pravidelnou péčí o výsadbu sklidíte odměnu v podobě krásných a zdravých cibulí, jejichž úrodou se pak budete moci pochlubit a pochutnat si. Pak už stačí počítat do sklizně a těšit se na první chutnou cibuli vypěstovanou vlastníma rukama!

Sklizeň a skladování

Cibule je vhodná ke sklizni, když její zelená část začíná usychat. Když cibule uschnou, je důležité je vyjmout z půdy a nechat několik dní na slunci. Pak můžete odstranit zbytky kořenů a zelené části, ale neodstraňujte vnější vrstvy, protože ty chrání cibuli před vlhkostí a škůdci. Skladování cibule by mělo být na suchém a chladném místě, ideálně v místnosti s dobrou ventilací. Cibule by neměly být skladovány společně s jinými plody a zeleninou, protože mohou uvolňovat plyny, které pak mohou způsobit špatnou chuť a zkažení jiných potravin.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama