Mírně hořká a štiplavá chuť rukoly může být zpestřením vašich pokrmů. Vitamíny nabitá rukola je pro své detoxikační působení jako šitá na jaro. V běžném množství si ji můžete dát kdykoliv, protože od pěstitelů je k dostání od února do listopadu. Koneckonců vypěstovat si ji můžete svépomocí.
Jaké látky rukola obsahuje?
Rukola není jen tak nějaká listová zelenina. Patří ke košťálové zelenině, o čemž napovídá její nahořklá chuť, tu způsobují obsažené hořčičné oleje – takzvané glukosinoláty. O glukosinolátech je známo, že rostlinu chrání před škůdci a nemocemi. Z látek, které rukola obsahuje, zmiňme vitamín C a betakaroten. Tyto vitamíny rukola obsahuje ve vyšším množství než ostatní druhy salátové zeleniny. Protože zmíněný beta karoten se v rukole doplňuje s luteinem, je tato salátová zelenina výborná na oči. Rukola obsahuje bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Zdraví posiluje i díky obsahu draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, folátu a železa. V rukole najdete i vitamín B1, B2, B3, B6, vitamín E a K.
Co rukole kazí její látkový profil, tak to jsou dusičnany. Ty se do rukoly dostávají z hnojiv a půdy, kde se přirozeně vyskytují. V rukole se koncentrují a v lidském těle se přeměňují na zdraví škodlivé nitrosaminy. I proto je doporučeno rukolu zakápnout citrónovou šťávou. V ní obsažený vitamín C brání dusičnanům v jejich přeměně na nitrosaminy. Ovšem nemusíte to dělat pokaždé. V běžném množství je rukola neškodná, dokonce i zdraví prospěšná.
Účinky rukoly na zdraví
Rukola pozvedne chuť vašich pokrmů i vaše zdraví:
- snižuje únavu, která na jaře umí potrápit
- posiluje imunitu
- ochraňuje zrak
- urychluje hojení
- příznivě ovlivňuje vývoj těhotenství
- může působit jako přírodní afrodiziakum
- zabraňuje volným radikálům, aby útočily na zdravé buňky
- chrání srdce před řadou kardiovaskulárních onemocnění
- díky obsahu draslíku snižuje vysoký krevní tlak a je jeho prevencí
- obsažený hořčík zabraňuje případným křečím
- díky vláknině zlepšuje trávení a podporuje hubnutí
- obsažený vitamín K chrání před osteoporózou a posiluje kosti
- může být prevencí rakoviny
- působí protizánětlivě
- snižuje projevy různých kožních onemocnění
- stabilizuje hladinu cukru v krvi
- působí močopudně
- má projímavý účinek
- čistí játra a krev
- zvyšuje chuť k jídlu
Recepty s rukolou
Svou hořkou chutí rukola dochutí pokrmy z masa, ryb i zeleniny. Z rukoly se dělají pesta. Osvědčila se do řady salátů, vyzkoušet můžete například vrstvený salát z bulguru a rukoly. Rukolu lze používat nejen čerstvou, ale i tepelně upravenou. S teplotou by se to každopádně nemělo přehánět, aby se nezničily všechny cenné látky, co v rukole jsou. Vyzkoušet můžete např. zapečenou červenou řepou s mozzarellou a rukolou. Mírné povaření na druhou stranu zajistí, že rukola nebude tolik hořká. Potom bude třeba chutnat i dětem. Recepty s rukolou se vám mohou hodit především teď na jaře, kdy se detoxikace skloňuje všemi pády. Víte, že mimo listy rukoly lze konzumovat také semínka rukoly? Ty se nechávají klíčit. Klíčky rukoly jsou zdrojem cenných živin.
Pěstování rukoly
Rukolu, která má původ ve Středomoří a její listy nápadně připomínají pampelišku, zvládne pěstovat úplně každý. Pěstuje se ze semen. Úplně nejjednodušší je rukolu vysít rovnou na zahrádku. Semínka se sadí do řádků, a to do půlcentimetrové hloubky a v rozestupu 5 cm. Učinit tak můžete už na podzim, jelikož semínka rukoly přečkají i mrazy. Na jaře vás pak drobné lístečky překvapí bez práce. Přímo do půdy můžete vysévat od konce března do začátku září. Můžete ji však pěstovat i za oknem nebo ve skleníku, kde je to možné celoročně. Je vhodná pro takzvané hydroponické pěstování – pěstování bez substrátu pouze za pomoci živného roztoku a pěstebního média (velmi často se využívá kokosové vlákno).
Jak už jsme zmínili, rukola je velmi nenáročná. Zvládne slunné místo i polostín. Přímé slunce jí však může uškodit. Substrát rukoly kvůli němu vysychá příliš rychle, také listy rychleji rostou, vykvétají a jsou více hořké. Při přímém výsevu je sklizeň rukoly možná už po čtyřech týdnech, kdy dosahují výšky až 15 cm. Pokud při výsevu zvolíte možnost takzvaného „rychlení“ (výsev do vaty), můžete se rukoly dočkat už za 14 dní. Rukola si potrpí na vydatnou zálivku. Sklízí se mladší listy, které mají jemnější chuť. Pokud při sklizni nepoškodíte srdíčko rostliny, za dva až tři týdny vám znovu obrazí a vy se můžete těšit z nové úrody.