Mít tak něco, co by pozvedlo naši fyzickou i psychickou výkonnost. Něco, co by nás posílilo jako ochranný štít superhrdinů… Tím něčím může být klidně rozchodnice růžová (latinsky Rhodiola rosea) – bylinka fyzického i duševního zdraví.
Jaký má bylinka původ?
Bylinka rozchodnice růžová, které se občas přezdívá „zlatý kořen“ nebo také „arktický kořen“, má svůj původ v arktických a subarktických oblastech. Oblíbená je například u Skandinávců, kteří si právě díky této bylince udržují dobrou náladu i přes chybějící sluneční paprsky během polární noci. Volně v přírodě rostoucí ji však najdete po celém světě, a to i u nás na loukách v severních oblastech. Její sběr je však zakázaný. Bylinka je chráněná, protože ji lidé sbírali v takovém množství, že ji téměř vyhubili. Proto nezbývá nic jiného, než si rozchodnici růžovou koupit v lékárně či na e-shopu se zdravou výživou nebo si ji vypěstovat na zahrádce. O tom však později.
Jaké účinné látky rozchodnice růžová obsahuje?
Z rozchodnice se využívá většina jejích částí, z nich nejúčinnější je oddenek. Mnoho skvělých látek však obsahuje také kořen rozchodnice, lodyha i její listy, které lze konzumovat syrové jako zeleninu, třeba v salátu. Protože existují různé odrůdy rozchodnice růžové, najdete v nich různý poměr účinných látek. Obecně však lze říct, že rozchodnice růžová obsahuje více než 40 chemických sloučenin. Konkrétně vyjmenujme například účinný rosarin, salidrosid, rhodiolosid, tyrosol, rosin a rozvin. Najdete v ní další fenolické látky, flavonoidy, fenolové kyseliny, antrachinony, alkaloidy, quercetin, kempferol a kyselinu gallovou. Tyto látky účinkují samy o sobě, některé z nich podporují účinek dalších látek a hodně jich těží ze vzájemné kombinace. Rozchodnice růžová se může pyšnit opravdu skvěle namíchaným koktejlem účinných látek.
Jaké jsou její zdravotní benefity?
Rozchodnici růžové se často přezdívá bylinka fyzického a psychického zdraví.
- má výrazné adaptogenní účinky
- účinně bojuje proti depresi
- působí proti stresu
- posiluje nervový systém
- podporuje dobrou náladu
- zlepšuje soustředění
- léčí nespavost
- zmírňuje únavu
- posiluje imunitu
- chrání srdce
- zlepšuje metabolismus organismu
- může být prevencí rakovinného bujení
- je silným antioxidantem
- zvyšuje plodnost
- podporuje libido
- podporuje spalování tuků
- může být účinná v léčbě některých vážných nemocí – účinky byly zaznamenány u Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, cukrovky
- zvyšuje fyzický výkon
- urychluje regeneraci svalů
- snižuje hladinu cholesterolu
- snižuje krevní tlak
Má rozchodnice růžová nějaké nežádoucí účinky?
Tato severská tučnolistá bylinka je velmi dobře snášena a vedlejší účinky jejího užívání se objevují velmi zřídka. To však platí pouze za předpokladu, že se jí budou vyhýbat určité skupiny lidí, především těhotné a kojící ženy a děti by bylinku užívat neměly. Dále může rozchodnice růžová snižovat účinky některých léků – například těch, které se užívají při roztroušené skleróze nebo autoimunitním onemocnění. Na vyšší dávky rozchodnice by si měli dát pozor lidé s nízkým tlakem, rozchodnice totiž krevní tlak snižuje.
Jak užívat rozchodnici?
Doporučená denní dávka rozchodnice růžové pro dospělé je stanovena na hranici 400 až 600 mg této bylinky. Nejčastěji seženete její sušený drcený kořen, ze kterého se vaří čaj nebo silné odvary. Velmi častá je i tinktura z rozchodnice a pro jednoduchost užívání jsou oblíbené kapsle s jejím extraktem. Pokud si rozchodnici pěstujete, sklízí a suší se její listy, oddenek i kořen. Také z čerstvých částí lze připravit tinkturu nebo čaj.
Pěstování rozchodnice růžové
Přestože se v naší volné přírodě rozchodnice vyskytuje velmi zřídka, a to hlavně v Jeseníkách nebo Krkonoších, na pěstování není tato bylinka vůbec náročná. Pěstuje se převážně venku a jejím nejčastějším umístěním bývají skalky. Této trvalce, která kvete žlutě, a tudíž vám ozdobí zahradu, nevadí ani chladnější teploty. Miluje polostín a dobře propustnou půdu. Protože se jedná o dvoudomou rostlinu, je potřeba pěstovat samčí i samičí rostliny. Její nejcennější částí jsou dvou až tříleté oddenky, které se z půdy vykopávají.
Výhodné na této rostlině je, že ji na zimu nemusíte nikam přenášet. Před mrazem se rostlina sama ochrání tak, že se zatáhne do hlízy. Pouze její pěstování ze semínek je o něco náročnější a hlavně zdlouhavou disciplínu. Proto zkušení pěstitelé doporučují poohlédnout se po předpěstovaných rostlinkách, které lze vysadit rovnou na vybrané stanoviště.