Podzim je podle tradiční čínské medicíny důvodem ke změně. Je potřeba ustát přechod z jangové energie do jinové pomalejší energie. Je potřeba tepleji se oblékat a samozřejmě se i jinak stravovat. Typicky podzimní potraviny budiž vám inspirací pro váš podzimní jídelníček.
Jaké jsou typicky podzimní potraviny podle tradiční čínské medicíny?
Na podzim vládne jin a je potřeba chránit se před chladem. Proto jsou vhodné syté a hřejivé potraviny. Ostrá a pikantní chuť potravin nám pomůže zbavit se hlenů. Kyselé potraviny, například kysané zelí, působí svíravě a zabraňují pronikání chladu dovnitř těla. K podzimním blahodárně působícím potravinám patří kysané zelí, nakládaná zelenina, zázvor, česnek, ředkev, květák, pórek, dýně, jablka, hrušky, švestky, ořechy, neloupaná rýže, jáhly a další. Na podzim do jídelníčku zařazujeme mnohem více masa. Jídla na podzim tepelně upravujeme mnohem delší dobu než v létě. Oproti létu už se snažíme vyhýbat studené přípravě a lehčím jídlům. Naopak sázíme na teplé a hutné polévky a vydatná jídla.
Hřejivá dýňová polévka se zázvorem
Dýně je u tradiční čínské medicíny nejoblíbenější zeleninou podzimu. Plod je kulatý a symbolizuje nikdy nekončící koloběh života. Má zahřívací charakter, což je ideální v době, kdy nastupuje ohrožující vlhko a chlad. Připravit si můžete hutnou dýňovou polévku se zázvorem.
Připravte si:
- jeden kilogram očištěné dýně (klidně se slupkou)
- jednu cibuli
- 2 mrkve
- 4 stroužky česneku
- kousek čerstvého zázvoru
- jeden litr vývaru (masového nebo zeleninového)
- máslo nebo olej na restování cibulky
- na dochucení smetanu ke šlehání
- sůl
- pepř
- kari koření
- ozdobou mohou být pražená dýňová semínka
Jaký je postup?
Na másle nebo na oleji orestujte cibulku. Přidejte nakrájenou mrkev, dýni a zázvor. Chvilku zeleninu restujte, poté ji zalijte vývarem. Ochuťte dle libosti a vařte dalších 15 minut do změknutí. Polévku pak rozmixujte tyčovým mixérem a přidejte smetnu. Polévku pak ozdobte orestovanými dýňovými semínky.
Další tipy na dýňové recepty najdete v článku – „Jak zpracovat dýni nejen v kuchyni“.
Vydatná jáhlová kaše se švestkami
Podle tradiční čínské medicíny si podzim žádá výživnější potraviny, aby se tělo připravilo na nadcházející zimu a lépe odolávalo vnějšímu chladu a nepohodě. Na snídani si proto můžete připravit teplou kaši z jáhel a se švestkami – tedy s dalšími surovinami, které TČM miluje. Víte, že jáhly dokážou z těla odvést vlhkost a rozvádějí energii čchi po těle?
Připravte si:
- jáhly
- mléko
- med
- máslo
- špetku soli
- švestky a ořechy
Jaký je postup?
Jáhly propláchneme horkou vodou a nasypeme je do mléka. Přidáme kousek másla, špetku soli a jáhly vaříme asi 15 minut. Do téměř hotové kaše přidáme med nebo jiné sladidlo dle libosti. Kaši dáme na talíř, ozdobíme švestkami, ořechy a případně i skořicí.
Fazolové rizoto
Tradiční čínská medicína se na fazole obrací při problémech s cukrovkou, otoky, při neschopnosti se vymočit nebo při slabosti. Podle TČM fazole z těla odvádějí přebytečné vlhko, posilují nedostatečnou krev i nedostatečnou jinovou energii.
Připravit si můžete fazolové rizoto, na které potřebujete:
- 200 g fazolí (můžete namíchat fazole červené i bílé)
- 250 g rýže (může být hnědá, kterou TČM miluje, protože pomáhá rozproudit energii čchi do celého těla)
- jednu cibuli
- sterilovanou kukuřici
- na dochucení sůl, pepř, muškátový oříšek
Jaký je postup?
Přes noc namočené fazole uvařte do měkka a osolte je. Zvlášť uvařte rýži. Poté na oleji začněte restovat cibulku. Přidejte rýži, fazole, kukuřici a celou směs dobře promíchejte. Rizoto dochuťte podle chuti a ještě 20 minut zapékejte v troubě. Servírujte se salátem. Dobrou chuť.
Tip: V naší zdravé online kuchařce najdete mnoho receptů, které vás zahřejí a zachutnají každému.