Řebříček obecný (Achillea millefolium) na louce jen tak nepřehlédnete. Je zdoben svými bílými květy, listy této bylinky připomínají žebřík a roste do výšky až 80 cm. Tato velmi ceněná bylinka si dokáže poradit s ženskými problémy, urologickými potížemi i bolestivými hemoroidy. Až kolem řebříčku letos opět budete procházet, zastavte se u něj na chviličku a jeho květy nasbírejte do košíčku. Doma si z nich můžete vytvořit hojivou mast.
Jaké látky řebříček obecný obsahuje?
Řebříček obsahuje silice a jejich nejúčinnější složku azulen (působí protizánětlivě a má zklidňující účinky), dále třísloviny, alkaloidy, flavony, hořčiny, kumariny a organické kyseliny.
Jak řebříček obecný účinkuje na zdraví?
Řebříček obecný lze užívat zevně nejčastěji formou mastiček a koupelí, ale také vnitřně formou čaje, odvarů a tinktur. Je jednou z účinných ženských bylinek, a to hlavně proto, že dokáže srovnat menstruační cyklus. Ten trápí převážně mladší dívky. Pravidelné pití čaje z květů a natě řebříčku obecného dokáže menstruaci nejen srovnat a ustálit, což je pro ženy pak mnohem pohodlnější, ale také snížit případnou bolestivost a sílu menstruace.
Řebříček obecný využijí i starší ženy, kterých se týká menopauza. Ta je také spojena s hormonální nerovnováhou. Pravidelné pití čaje z řebříčku obecného u žen vyrovnává pokleslou hladinu hormonů a snižuje vedlejší účinky klimakteria.
Sedavé koupele z řebříčku obecného dokážou léčit myomy, vaginální výtoky i záněty vaječníků. Jsou doporučeny i ženám s onkologickým onemocněním ženského ústrojí.
Zevní použití řebříčku
Při zevním použití působí řebříček hojivě a často se používá na léčbu hemoroidů, a to nejčastěji ve formě hojivé masti nebo léčivých sedavých koupelí.
Řebříček také:
– léčí záněty močového měchýře (nejčastěji v kombinaci s dalšími bylinkami)
– upravuje zažívání
– mírní žaludeční křeče
– zmírňuje pálení žáhy
– podporuje funkci ledvin i jater
– léčí revma
– působí močopudně
– dezinfikuje
– působí hojivě
– mírní kašel
– bojuje s nachlazením
– posiluje imunitní systém
– zlepšuje krevní oběh
– funguje proti nespavosti
– zahání úzkost
– tiší migrény
Jak si připravit domácí mast z řebříčku?
Řebříčková mast má celou řadu pozitivních účinků na pokožku – má stahující účinek, působí hojivě a regeneračně, změkčuje pokožku (používá se například na suché ruce a rozpraskané paty), ulevuje od bolestivých hemoroidů a působí dezinfekčně. Mast si samozřejmě můžete koupit v lékárně, ale vzhledem k tomu, že řebříček najdete na každé louce, není těžké si ji vyrobit.
Potřebovat na ni budete:
- květy řebříčku obecného nasbírané za slunného dne
- 500 ml kvalitního olivového oleje
- 5 lžic mandlového oleje
- 15 g včelího vosku
Postup:
Květy odstřihněte od stonku, chvilku je rozložte na utěrku, aby z nich vylezl všechen hmyz, a pak je dejte do zavařovací sklenice (0,7 l) a zalijte půl litrem olivového oleje. Sklenici zavřete a květy v ní nechte na okenním parapetu (na slunci) stát přibližně tři týdny až měsíc.
Po uplynutí této doby směs přelijte do mísy a dejte do vodní lázně. Celou směs ještě dvě hodiny při 50 °C zahřívejte a promíchávejte. Potom ji přefiltrujte a přidejte do ní mandlový olej a včelí vosk, který způsobí, že směs po vychladnutí ztuhne na mast. Takto přefiltrovanou směs přelijte do připravených nádob (nejlépe do vyčištěných kelímků od krémů).
Pod jakým názvem znáte řebříček vy?
Věděli jste, že je řebříček obecný tak hojně používanou bylinkou, že si od svých uživatelů a léčitelů vysloužil několik zcela odlišných pojmenování? Znát ho můžete pod pojmem myší ocásek, zaječí chléb, žebráček, ovčí žebro, krvavník, Achillova bylina, husí jazýček a tak podobně.