Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Psychologie hubnutí: Jak správně nastavit cíle a udržet motivaci?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pokud si myslíte, že hubnutí je pouze souhrnem racionálních kroků, omezujících přesvědčení a hladovění, jste na omylu. Hubnutí jde totiž ruku v ruce s dobrou psychickou pohodou. Jak správně nastavit cíle a udržet motivaci, abyste zhubli?

Pod tíhou stresu a únavy nikdy nezhubnete

Dříve, než si řekneme, co dělat, aby byla naše psychika hnacím motorem k hubnutí, si pojďme poukázat na faktory, které nám v hubnutí spíše překážejí. Jsou to hlavně stres a únava, které je potřeba odbourat. Pod tíhou stresu a únavy totiž nikdy nezhubnete. Stres produkuje stresový hormon kortizol, který podporuje pocit hladu a chuť na sladké. S únavou se potom hůře přemluvíte, abyste se šli projít nebo si připravili zdravou večeři místo kalorické bomby. Ze všeho nejdříve tedy upravte režim tak, aby byla míra stresu a únavy podstatně nižší.

Tip: Vyberte si z 10 zdravých příloh s nízkým obsahem kalorií.

Je klíčové mít od hubnutí ta správná očekávání

Abyste zhubli, je potřeba mít srovnané myšlenky o tom, co je a není reálné. Kila navíc jste také nepřibrali přes noc, proto se není čemu divit, když se ručička váhy nějakou chvíli ani nepohne. Rozumný váhový úbytek při souběžné úpravě jídelníčku a pohybu se pohybuje kolem půl kilogramu za týden. Za měsíc lze zdravě shodit, to znamená bez jojo efektu, přibližně 2 až 4 kilogramy.

Jídlo si vychutnávejte a více o něm přemýšlejte

Jídlo si při hubnutí rozhodně neočerňujte. Neexistuje k tomu reálný důvod. Náladu vám naopak může spravit skutečnost, že během hubnutí z jídelníčku nemusíte vypouštět ani vaše oblíbená nezdravá jídla. Ne v případě, že si je dáte v poměru 20/80. Záleží také na tom, jak velká porce je a v jakou denní dobu si jídlo dáte, zda přes den máte pohyb a tak podobně.

Tip: Zažeňte chuť na sladké, poradíme vám, jak na to.

Slušivé oblečení si běžte nakoupit už teď s kily navíc

Na psychice moc nepřidá, když se do vašeho oblečení nevejdete. „Špíčky“ vám vylézají pod tričkem a v šatech se necítíte. Pořád doufáte v to, že rychle shodíte a budete své oblíbené kousky moci dále nosit. Když se pak ale efekt nedostavuje, můžete se cítit ještě hůř. Řešením pro lepší psychiku by mohly být nákupy pohodlnějšího o číslo většího oblečení. Bude vám to slušet, budete se cítit příjemně a během hubnutí už nebudete tolik pod tlakem z toho, že vám žádné oblečení nesedí.

Zdroj: Freepik.com

Pečujte o sebe už teď a hubnutí si zpříjemněte

Většina lidí, která se do hubnutí pustí, má tendenci si věci odpírat a zakazovat. Má pocit, že teď musí zabrat a teprve po nějakém úspěchu může přijít odměna. To je ale velmi frustrující, protože zdravé hubnutí je velmi pomalé. Dlouhodobější motivaci lze nastavit naopak tím, že o sebe budete pečovat ne na konci, ale od samého začátku hubnutí. Zajděte si ke kosmetičce, kadeřnici, na pedikúru… to vše vám pomůže cítit se lépe.

Tip: Zjistěte, proč zapojit tvaroh do stravy a vyzkoušejte recepty, po kterých rozhodně neztloustnete.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama