Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Prvosenka jarní – bylinka se širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Prvosenka jarní neboli petrklíč je jednou z prvních jarních divokých bylin, která kvete někdy už od konce března do první poloviny května. Rostlina je naprosto typická svým vzrůstem a nelze ji proto zaměnit za žádnou jinou, z přízemní růžice tuhých výrazně žilkovaných listů vyrůstají až 30 centimetrů vysoké lodyhy zakončené výrazným žlutým květenstvím ve tvaru okolíku. Daří se jí na vlhčích stanovištích na okraji potoků a rybníků nebo ve smíšených listnatých lesích.

V posledních letech díky nešetrným zásahům při lesním hospodaření je výskyt této byliny ohrožen. Díky vysokému obsahu přírodních bioaktivních látek byla vysoce ceněna již v dávných dobách, kdy symbolizovala lásku a naději a byla považována za ochránkyni novorozenců. Petrklíče někdy najdete na vlhčích loukách ve společenství dalších jarních bylin.

Obsah účinných látek

V květech prvosenky jarní se vyskytují ve velkém množství účinné přírodní látky – silice, glykosidy, saponiny, flavonoidy, enzymy a také vitamíny – vitamín C a karotenoidy – provitamíny vitamínu A. Oddenek s kořeny vyniká vysokým obsahem saponinů.

Sběr a sušení

Z byliny se sbírají květy beze stonků od dubna do května, suší se ve stínu do teploty 40 °C, poté je vhodné uložit je do plátěných pytlíků. Pro sběr oddenku s kořeny je nejvhodnější doba v březnu před rozkvětem nebo na podzim, kdy má nejvyšší obsah saponinů. Oddenek opatrně vyjměte ze země, očistěte, nakrájejte na drobné kousky a sušte v troubě při 35 °C.

Účinky na lidský organismus

 • usnadňuje vykašlávání, ředí hlen
 • pomáhá při léčbě zánětu průdušek a zápalu plic
 • látky obsažené v bylině celkově zklidňují a pomáhají při léčbě neuróz
 • příznivě ovlivňuje metabolismus
 • díky obsahu glykosidů primaverinu a primulaverinu vykazuje silné protizánětlivé účinky, léčí revmatoidní artritidu
 • pomáhá při zánětu ledvin
 • močopudné účinky
 • rozpouští močové kameny
 • léčí astma
 • silné detoxikační účinky
 • působí jako mírné kardiotonikum – optimalizuje srdeční činnost
 • má výrazné antioxidační účinky, zpomaluje stárnutí organismu
 • při zevním použití vypíná a vyhlazuje pleť – výrazný anti-aging efekt
 • mast z byliny pomáhá při spáleninách od slunce
 • odvar z byliny působí blahodárně na vlasy, které jsou po jeho aplikaci jemné a hedvábné

Čaje, tinktury a čajové směsi obsahující prvosenku jarní by neměly konzumovat těhotné ženy a osoby užívající léky na ředění krve.

Zdroj: Freepik.com

Způsoby dávkování

Nejčastější formou užívání je popíjení čaje, je doporučen jeden šálek denně.

Příprava: dvě čajové lžičky květů přelijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat 10 minut, poté přeceďte. Pijte vlažný, nejlépe oslazený medem, čaj má nažloutlou barvu a příjemnou chuť.

Další způsoby využití

Žluté květy petrklíče lze využít ve studené kuchyni jako ozdobu jídel, také se z nich vyrábějí masti a tinktury, ale poslouží i k výrobě skvělého vína.

Návod na přípravu petrklíčového vína: 2 hrsti omytých květů byliny vložte do hrnce, zalijte 3/4 l kvalitního bílého vína, přiveďte k mírnému varu, stáhněte z ohně, nechte louhovat 15 minut, a poté přeceďte. Po vychladnutí vypijte skleničku, nejlépe před spaním, víno má příjemnou chuť, zklidňuje, navozuje kvalitní spánek. Pro zvýraznění chuti můžete při přípravě přidat dvě polévkové lžíce květů sedmikrásek.

Kvůli stále klesajícímu výskytu není doporučeno bylinu sbírat s kořeny a oddenkem ve volné přírodě, pouze květy. Můžete si ji ale snadno vypěstovat ze semen, je naprosto nenáročná, samovýsevná, po několika letech vám vytvoří na záhonu nebo v trávníku značné množství rostlin.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama