Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

První jarní divoké bylinky

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Divoké bylinky jsou takové rostliny, které vyrůstají v přírodě bez zásahu lidské ruky. A právě v časném jaře vyrůstají v lesích, parcích, na březích potoků a okrajích cest nádherně kvetoucí byliny, které obsahují komplex přírodních bioaktivních látek s pozitivním dopadem na lidské zdraví, jsou to například saponiny, glykosidy, hořčiny, antioxidanty, vitamíny a minerální látky. První jarní byliny mají v sobě obrovskou léčivou sílu a přinášejí skvělou příležitost pro léčbu různých druhů onemocnění i celkovou revitalizaci organismu.

Jaterník podléška (Hepatica nobilis Schreb)

Tato bylina s krásnými modrofialovými květy vyrůstá velmi časně, někdy kvete i pod sněhem, listy se objevují až po odkvětu. Jak už sám název napovídá, rostlina se používá v první řadě na všechny choroby jater – tvrdnutí (cirhózu), zánět (hepatitidu), zvětšení (hematomegalii) a při oslabení funkce jater. Má také schopnost bránit tvorbě žlučových kamenů a podporovat tvorbu žluči, léčí i onemocnění močového měchýře. Vyniká vysokým obsahem přírodních antioxidantů – flavonoidů, především antokyanů, dále glykosidů a tříslovin. K léčivým účelům se využívá květ i list této byliny.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Něžná bylinka, která kvete drobnými kvítky bílé nebo narůžovělé barvy. Je opravdovým rekordmanem v nenáročnosti a odolnosti, kvete prakticky celoročně, hojně se vyskytuje v parcích, na loukách a zahradách. Obsahuje vysoké množství slizových látek, dále hořčiny, saponiny, organické kyseliny, flavonoidy a minerální látky. Tyto látky mají na lidský organismus blahodárné účinky – snižují hladinu škodlivého cholesterolu, chrání cévy, léčí záněty sliznic, pomáhají při zahlenění, optimalizují činnost trávicího traktu, zpomalují stárnutí organismu. Ke sběru se využívá květ i list. Květy jsou na jaře vítanou ozdobou do pomazánek, salátů, polévek i omáček.

Zdroj: Freepik.com

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Mezi divoké bylinky, které vykvétají brzy na jaře, patří také plicník lékařský. Najdete ho od března do května v lužních lesích nebo na březích potoků. Tuto bylinu si nemůžete s ničím splést, z přízemní růžice oválných chloupky pokrytých listů s typickými tečkami vyrůstají na cca 30 centimetrů vysokých stvolech květy podobné petrklíči. Liší se barvou květenství, drobné květy nálevkovitého tvaru jsou růžové, fialové, někdy modrofialové. Plicník lékařský je indikátorem čistoty životního prostředí, vyrůstá pouze ve zdravých ekosystémech. Květy i listy obsahují alkaloidy, třísloviny, slizy, saponiny, organické kyseliny a vitamín C, v květech je vysoký obsah flavonoidů. Tato bylinka je využívána především k léčbě všech druhů respiračních onemocnění – pomáhá při zánětu průdušek i zápalu plic, astmatu, tuberkulóze, ředí hlen, usnadňuje vykašlávání a zklidňuje podrážděné sliznice dýchacích cest.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá je právem považována za královnu léčivých bylin. Od časného jara začíná vyrůstat na nejrůznějších stanovištích – v lesích, u cest, na loukách i okrajích potoků. Vegetační období má až do podzimu, ale listy i se stonky jsou sbírány pouze do poloviny května. Díky vysokému obsahu chlorofylu, kyseliny listové, vitamínů A, B, C, organických kyselin, tříslovin a flavonoidů je bylinou prakticky na všechny neduhy.

Stimuluje činnost jater a žlučníku, čistí krev, podporuje krvetvorbu, zvyšuje pohotovost imunitního systému, příznivě ovlivňuje metabolismus, napomáhá správné činnosti srdečního svalu, účinně léčí celé spektrum urologických problémů, pomáhá při zvětšení prostaty a v neposlední řadě má blahodárné účinky na činnost slinivky břišní.

Byliny vždy sbírejte na místech, na kterých nehrozí kontaminace, nikdy nesbírejte podél silnic nebo prašných cest. Květy i listy sušte ve stínu do teploty 40 °C, poté uložte do plátěných pytlíků na temné místo.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama