Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Proč si oblíbit chilli papričky a mají své místo ve zdravém jídelníčku?

chilli papričky

Probiosan Inovum

Reklama

Dvě otázky hned na úvod dnešního článku – dvě otázka, které si možná pokládáte i vy. Chilli papričky jsou často diskutovanou potravinou, kterou buď musíte milovat, nebo nenávidět. Nic mezitím. Chilli papričky jsou typické svou pikantní chutí, ale kromě kuchyně nabízí široké uplatnění i v medicíně.

Proč si oblíbit chilli papričky? A mají své místo i ve zdravém jídelníčku? Přestaňme se ptát a pojďme společně hledat odpověď!

Není paprička jako paprička

Když se řekne chilli paprička, drtivá většina lidí si už tak nějak automaticky představí tu červenou, špičatou. Ve skutečnosti však neexistuje pouze jedna jediná pálivá paprička – ba naopak jich existuje hned několik. Vzájemně se mezi sebou liší nejen tvarem či velikostí, ale samozřejmě i barvou a především stupněm pálivosti. Zatímco některé papričky pálí jen jemně a decentně, jiné jsou opravdu hodně ostré a při jejich konzumaci se orosíte potem.

Chilli papričky obsahují minimum kalorií

Zařadit chilli papričky do zdravého jídelníčku můžete i z toho důvodu, že jsou opravdu velmi málo kalorické. Z toho důvodu se jim v žádném případě nemusí vyhýbat ani lidé, kteří se snaží zhubnout a dodržují nějaký redukční jídelníček.

Na druhou stranu nízké množství kalorií (což vůbec není na škodu, ba naopak) kompenzují vysokým množstvím vlákniny a dalších důležitých živin, které jsou pro naše tělo cenné a zdraví prospěšné – mluvíme například o vitamínech a minerálech, o kterých jistě moc dobře víte, že jsou pro naše tělo a zdraví celkově klíčové.

Zdravotní přínosy chilli papriček

Nevyhýbat se pálivým papričkám určitě nemusíte a to i proto, že mají pozitivní dopad na naše zdraví. Co nám chilli papričky mohou nabídnout? Čtěte dál a dozvíte se!

Podporují redukci hmotnosti

A jsme zase u toho hubnutí. Tentokrát však nechceme poukazovat na nízký obsah kalorií, ale naopak chceme vyzdvihnout jejich schopnost potlačit chutě k jídlu, díky čemuž nebudete plácat páté přes deváté. Mimo to zrychlují spalování tuků, takže urychlují celkový proces hubnutí.

Chilli papričky zásobují tělo vlákninou

O vláknině se dobře ví, že je důležitá pro správnou funkci střev a bezproblémové vyprazdňování, z čehož plyne, že výrazně podporuje trávení. Kromě toho je dalším úkolem vlákniny zpomalovat rychlé vstřebávání cukru do těla. Chilli papričky v sobě obsahují velké množství vlákniny – když je budete jíst, vaše tělo nebude strádat jejím nedostatkem.

Otupuje bolest

Určitě víte, že chilli papričky v sobě obsahují kapsaicin, který je zodpovědný za jejich pálivou chuť. Kapsaicin má schopnost navázat se na receptory bolesti v mozku. Co z toho plyne? Dokážou otupit bolest, kterou pociťujeme a která nás sužuje. Podle odborníků má konzumace chilli papriček pozitivní vliv na snížení bolesti kloubů, svalů nebo bolestí spojených s artritidou.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama