Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Proč je vitamín C důležitý a jaká je jeho doporučená denní dávka

Fotografie: Jahody
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vitamín C známe také pod názvem kyselina askorbová nebo kyselina L-askorbová. Vyskytuje se v potravinách, a to zejména v ovoci a zelenině. Pomáhá udržovat naše kosti, kůži i cévy zdravé, a proto bychom měli dbát na jeho doplňování – ať už ve formě doplňků stravy, nebo pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny.

V tomto článku se podíváme na potraviny, ve kterých vitamín C najdete, zjistíte, jaká je doporučená dávka pro dospělé i děti a detailněji se podíváme na to, proč je pro naše tělo vitamín C tak důležitý.

Proč naše tělo potřebuje vitamín C

Naše tělo vitamín C neukládá. Přebytečné množství tělo vyloučí, takže není důvod se bát předávkování vitamínem C. Nicméně, jeho nedostatek může způsobit zásadní zdravotní problémy. Je nezbytný pro růst a vývoj všech tělesných tkání. Podílí se na tvorbě kolagenu, vstřebávání železa, správném fungování imunitního systému, hojení ran a je nezbytný pro zdravé kosti a zuby.

A nejen to. Vitamín C se řadí mezi antioxidanty, které chrání před poškozením volnými radikály. Například kuřáci by rozhodně měli dbát na doplňování vitamínu C. Pokud v těle není dostatek vitamínu C, začnou se volné radikály v těle množit a mají zásadní vliv na rozvoj závažných onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby nebo artritida. Pojďme se proto podívat na doporučenou denní dávku vitamínu C a v jakých potravinách ho najdeme.

Doporučená denní dávka vitamínu C

Jaká je doporučená dávka vitamínu C a jakým způsobem je možné tuto denní dávku do těla dostat? Připravili jsme pro vás tabulku, kde najdete potřebné denní množství podle věku i doporučené množství pro kuřáky (zdroj: zde).

Věk Muž Žena Těhotná žena Kojící žena
0–6 měsíců 40 mg 40 mg
7–12 měsíců 50 mg 50 mg
1–3 roky 15 mg 15 mg
4–8 let 25 mg 25 mg
9–13 let 45 mg 45 mg
14–18 let 75 mg 65 mg 80 mg 115 mg
19+ let 90 mg 75 mg 85 mg 120 mg
Kuřáci u kuřáků je potřeba navýšit příjem vitamínu C o 35 mg/den
Zdroj: Pixabay.com

Maximální bezpečná hranice pro dospělého jedince je 2 000 mg/den. Pokud byste překročili toto dávkování, pak vaše tělo začne vitamín C vylučovat agresivněji ve formě průjmové stolice a může dojít k podráždění žaludku. V následujícím odstavci si povíme, v jakých potravinách je vitamín C obsažen.

V jakých potravinách najdeme vitamín C a jeho množství

Přirozeným zdrojem vitamínu C jsou běžně dostupné potraviny – ovoce a zelenina, které bychom měli pravidelně zařazovat do našich jídelníčků. Ideální denní dávka ovoce a zeleniny by měla být 5–9 porcí. Bohužel, v aktuální době může být pro spoustu pracovně vytížených lidí nemožné tyto denní porce dodržovat. V tomto případě rozhodně doporučujeme zakoupit vitamín C v doplňcích stravy v lékárně, třeba ve formě šumivých tablet.

Potraviny s nejvyšším obsahem vitamínu C:

Množství Potravina Obsah vitamínu C v mg
1/2 hrnku červená paprika – sladká, syrová 95 mg
3/4 hrnku pomerančová šťáva 93 mg
3/4 hrnku grapefruitová šťáva 70 mg
1 ks kiwi 64 mg
1/2 hrnku vařená brokolice 51 mg
1/2 hrnku jahody čerstvé (plátky) 49 mg
1/2 hrnku růžičková kapusta 48 mg
1/2 ks grapefruit 39 mg
1/2 hrnku meloun 29 mg
1/2 hrnku zelí vařené 28 mg
1/2 hrnku syrový květák 26 mg
1 ks rajče 17 mg

Vitamín C a léčba nachlazení

Velké množství lidí si myslí a věří tomu, že při pravidelném podávání vitamínu C je možné vyléčit chřipku a nachlazení. Ovšem odborné studie tuto informaci nepotvrzují (zdroj: zde). Tato studie ovšem také potvrzuje, že pokud budete pravidelně doplňovat denní množství vitamínu C, pak průběh nachlazení může být kratší a mírnější.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama