Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Proč je tak důležitá tepová frekvence při sportu

Tepová frekvence při běhu

Probiosan Inovum

Reklama

Základním kondičním ukazatelem při jakékoliv sportovní disciplíně je tepová frekvence. Pokud běháme rychleji, můžeme být například lehčí. Pokud zvedáme vyšší váhy, tak jsme nejspíše posílili.

Ale pokud zvládáme stejnou úlohu při stejné zátěži s menší naměřenou tepovou frekvencí, tak se stáváme fyzicky vyspělejšími po kondiční stránce. Různé tepové frekvence ale mají ve sportovním tréninku různé významy, především pak v redukci nadváhy.

V dnešním článku si řekneme, proč je tepová frekvence důležitá a jak ji sledovat.

Kdy pálíme cukry a kdy tuky?

Zásadní je si uvědomit, že v určité úrovni tepové frekvence dochází k pálení tuků a v jiné zase k pálení cukrů, Pokud se sejdeme na zlatém středu, kdy pálíme obojí, tak je to pro tělo nejlepší. Spousta tréninků a sportů je ale postavená tak, že se tomuto pásmu víceméně naprosto vyhýbají.

Při nižší tepové frekvenci, kdy nejsme zadýchaní a můžeme například při vykonávání činnosti zpívat nebo s někým plynule mluvit pálíme především tukové zásoby.

Tělo totiž zvládá v pořádku zásobovat kompletní organismus a svalstvo kyslíkem a zároveň dochází v podkožním tuku k takzvané termogenezi. To znamená zvýšenou teplotu podkožního tuku a ta má přímý důsledek na jeho štěpení v energii a následné odbourávání.

S postupným zvyšováním tepové frekvence se začneme postupně zadýchávat, protože se zrychluje krevní oběh a s ním i potřeba zásobení kyslíkem. V nedostatku kyslíku pak dochází k přednostnímu štěpení sacharidů a cukrů přímo v krevním oběhu. Tím se do částečné úrovně utlumuje spalování tukových zásob.

Tip: Zjistěte, jak dlouhé by mělo být správné kardio cvičení podle tepové frekvence

Pozor na překyselení organismu!

O pár řádků výš jsme se začali pomalu odebírat ke stupňující se tepové frekvenci. S ní přichází neviditelný nepřítel jménem kyselina mléčná. Jakmile jsme ve vysoké tepové frekvenci, tak tělo nemůže zásobovat dostatkem kyslíku všechny svaly a ty menší se začnou postupně zahlcovat množící se kyselinou mléčnou.

Ta působí strnulost a bolest trénovaných svalů, kterou známe z intenzivnějších lekcí. Pro organismus je nebezpečná jen ve velkém množství, nemusíte se bát, že si jejím výskytem ublížíte. Rozhodně ale počítejte s tím, že čas na odbourání je opravdu dlouhý. A po přehnaně intenzivním tréninku může regenerace do klidného stavu trvat i celé dny.

Používejte sportovní testery

Skvělým doplňkem pro všechny sportovce se staly chytré a fitness náramky. Už i ty nejzákladnější mají integrované měření tepové frekvence a vy tak můžete mít kdykoliv přehled o tom v jaké části zatížení se momentálně pohybujete, nebo jak se měnila frekvence v průběhu celého tréninku.

Především při redukování nadváhy může být podobný náramek opravdu užitečným pomocníkem ke stanovení ideální tréninkové zátěže.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama