Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Přírodní způsoby, jak se zbavit vší

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zavšivené dítě už dávno není důvodem k panice ani ke studu. Mimo to není čas ztrácet čas. Čím dříve totiž proti vším vytáhnete osvědčené zbraně, tím rychleji souboj s těmito malými potvůrkami vyhrajete. Jak se zbavit vší?

Na trhu dnes už žádný extra účinný insekticid proti vším nenajdete

Dříve, když rodičům ze školky nebo školy dorazilo zavšivené dítě, sáhli po osvědčeném insekticidním přípravku (někteří si možná ještě vzpomenou na pěnový šampon Orthosan), který je spolehlivě zničil. Maximálně bylo nutné mytí hlavy několikrát zopakovat. I tehdy se zbytky vší z vlasů vyčesávaly. Dnes už podobně účinné přípravky na trhu nenajdete, protože byly z důvodu možného rakovinotvorného účinku staženy. Dnešní šampóny fungují na bázi éterických olejů nebo silikonů, které mají za úkol dospělé vši a larvy ve vlasech zadusit (pomocí mechanického ucpání vzdušnice). Šampóny však fungují pouze proti dospělým jedincům a larvám. Vajíčkům vší – hnidám šampóny neublíží. Naštěstí existují jiné osvědčené postupy, kterými lze mytí hlavy šamponem proti vším doplnit.

Jaké jsou první příznaky vší a jak rychle se množí?

Veš dětská se z vajíčka – hnidy líhne po cca 10 dnech. Za osm dní už je dospělá a začíná klást vajíčka. Těch za svůj tři týdny dlouhý život naklade přibližně 100 až 140! Prvním signálem, který by vám mohl napovědět, že má vaše dítě vši, je svědění hlavy. Vši se totiž živí sáním krve, a proto pokožka hlavy svědí a často je z důvodu škrabání vystavena riziku infekce. Na vši pak můžete narazit i náhodně při česání nebo vám to řeknou ve škole či školce, kde už „pedikulóza“ (napadení člověka vší) bude v plné síle.

Odvšivovací hřeben

Vši i jejich hnidy z vlasů jednoduše vyčešete i běžným hřebenem. Dnes však v obchodě zakoupíte i speciální „všiváček“, který vysílá elektrické impulsy (pro člověka nezaznamenatelné), které zabíjí nejen dospělou veš, ale i všechna další stádia – larvy i hnidy. Tento hřeben může být spolu se šampónem i skvělou prevencí vší, když se ve školce nebo škole objeví.

Zdroj: Freepik.com

Přírodní způsoby, jak se vší zbavit

Rad, jak se zbavit vší, však existuje mnohem více.

Najdete mezi nimi:

  • použití octa, jehož kyselina octová vši spolehlivě zadusí (octem vlasy jednoduše omyjete a necháte působit)
  • použití éterických olejů, které opět vši zadusí (například tea tree olej, levandulový olej, Geranium oil)
  • někdo na vlasy aplikuje majonézu, která má opět podobný účinek (funguje ovšem opět pouze na dospělé jedince a larvy). Tato metoda je ale v dnešní době spíše zbytečná
  • použití olivového oleje
  • nanesení jemného mycího prostředku na vlasy a jeho následné zaschnutí, kdy se vši opět zadusí

Na pomoc si vezměte vysokou teplotu

Péči, kterou věnujete zavšivenému dítěti, je potřeba věnovat i sobě, protože vši budou v rodině nejspíš parazitovat i na dalších členech. Pomůže, když oblečení, ručníky a prostěradla, se kterými postižený přišel do styku, vyperete na teplotu minimálně 60 °C a vyžehlíte. I hřebeny, kterými vši vyčesáváte, doporučujeme vyvařit. Žádné větší postupy v domácnosti nejsou potřeba. Nemusíte se bát, že by vši samy od sebe přežívaly například na pohovce, v posteli nebo kdekoliv jinde. Bez hostitele totiž rychle hynou (nejpozději do 24 hodin, ale už v průběhu této doby nejsou tolik aktivní), a to následkem chladu a dehydratace.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama