Hledáte tipy, jak zmírnit následky probdělé noci? Vyzkoušejte přírodní léčbu kocoviny nebo se v únoru kocoviny zbavte úplně a vyhněte se pití. Ať už máte žaludek na vodě, bolest hlavy nebo celkově nepříjemné pocity, vyzkoušejte bylinky na kocovinu, které vám pomohou toxické látky vyplavit z těla ven a dodají tělu potřebné vitamíny a minerály.
Proč přichází kocovina a jak se jí vyhnout
Kocovinu můžete ovlivnit a třeba se jí vyhnout úplně. Ale nejprve si pojďme říct, jak vlastně kocovina vzniká. Za kocovinu jsou zodpovědné dvě látky, a to ethanol, který tělo musí zpracovat a toxická látka acetaldehyd, která vzniká oxidací alkoholu. Kocovina je tedy chemický proces, kdy se tělo snaží tyto látky z těla ven dostat pryč a znovu najít ztracenou sílu. Vyhnout se kocovině můžete několika způsoby. Tím prvním je vybírat si kvalitní alkohol bez přidaných siřičitanů, které se nachází především v levném červeném víně a dalších levných lihovinách. Pokud chcete játrům ulevit, ale nechcete se alkoholu vzdát, pak se doporučuje zaměřit se na kvalitní čirý líh či červené víno bez přidaných siřičitanů. Bio výrobky najdete také v alkoholovém průmyslu.
Pokud chcete kocovinu stáhnout na minimum, zvolte bio, kvalitnější, přirozenější produkt. Každou sklenku alkoholu byste měli prolít sklenkou čisté vody, díky tomu budete hydratovaní a kocovina bude mírnější. Záleží opravdu na tom, co pijete a v jaké míře. Jedna sklenička po jídle ještě nikomu neublížila, ale jak se říká, nic se nemá přehánět. V únoru vám pak můžeme doporučit zapojit se do akce „Suchej únor“ a díky tomu zjistit, jak na tom s pitím jste. Vydržíte měsíc bez skleničky nebo ne? Akce Suchej únor je tu pro každého, kdo chce pití omezit dřív, než bude třeba pozdě.
Tip: Při kocovině vyzkoušejte Regalen – jedná se o bylinný koncentrát obsahující extrakty z bylin, které detoxikují organismus, čistí játra a pomáhají při žaludečních nevolnostech. V podstatě tak získáte vše v jednom.
Které bylinky mohou pomoci od kocoviny
A konečně se pojďme podívat na bylinky, které mohou zmírnit příznaky kocoviny.
- Zázvor – zázvor zahřeje, ale také uklidní žaludek. Je známý svou pikantní chutí, a proto je potřeba si ho nastrouhat, smíchat s medem a po opravdu malinkých částech konzumovat. Lepší varianta je uvařit si zázvorový čaj a v průběhu dne ho popíjet.
- Kurkuma – podporuje a regeneruje játra, proto je ideálním parťákem pro tyto nepříjemné chvíle. Má protizánětlivé a protibolestivé účinky a nakopne váš imunitní systém v pozitivním slova smyslu.
- Chlorella – obsahuje chlorofyl a tzv. růstový faktor, jehož hlavní funkcí je obnovovat jaterní buňky a další tkáně v těle. Navíc chlorella odvádí z těla toxické látky a díky tomu vám s kocovinou může být skvěle nápomocná.
- Rakytník řešetlákový – tyto oranžové bobulky jsou plné výživných látek pro tělo, rakytník se doporučuje především jako prevence pro lepší imunitu, ovšem jeho účinky vás překvapí. Rakytník má vysoký obsah vitamínu C, je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu a obsahuje také vitamíny skupiny B.
- Máta peprná – zklidní vám žaludek, zrychlí metabolismus a podporuje odplavení toxinů z těla. Uvařte si mátový čaj při kocovině a uvidíte, že se vám žaludek zklidní a budete se cítit lépe.
- Petržel – petržel patří nejen do polévky, ale také si z ní můžete připravit odvar a detoxikovat tak tělo. Petržel obsahuje vitamíny skupiny B a díky tomu vám pomůže nejen s detoxikací, ale když přidáte i stroužek česneku, tak vašemu tělu dodáte i mnoho vitamínů a minerálů a budete se cítit opět lépe. Tip: vyzkoušejte petrželovou polévku z naší kuchyně.
- Meduňka – uklidní mysl, zklidní žaludek a budete se cítit o trochu lépe. Pokud po probdělé noci nemůžete díky žaludečním potížím usnout, meduňka vám může pomoci zklidnit rozbouřené vody.
- Eleuterokok ostnitý – této bylince se říká také černý kořen a na rozdíl od těch předešlých není až tolik známá. Ovšem účinky této bylinky dokáží při kocovině výrazně pomoci. Odplaví z těla ven jedovaté látky, uklidní žaludek a stimuluje nervový systém. Tuto bylinku můžete zakoupit ve formě tinktury nebo v bylinných směsích či tabletách. Doporučit vám můžeme Imunosan, doplněk stravy s eleuterokokem. Podpoří tak celkovou imunitu těla a pomůže i při kocovině.
Existují i další bylinky, které můžete zapojit, jako je heřmánek na uklidnění žaludečních nevolností nebo ostropestřec mariánský obsahující látku silymarin, tato látka pomáhá obnovovat jaterní tkáň. Po alkoholovém mejdanu si můžete uvařit odvar či čaj z ostropestřce nebo si ho zakoupit ve formě tablet či tinktury.