Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Připravte si domácí vřesový olej nebo čajovou směs pro nespavce

Fotografie: Sušený vřes
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Keře vřesu obecného můžete najít ve volné přírodě. Poznáte ho na první pohled, vzhledem k jeho růžové nebo růžovo-fialové barvě totiž vytváří krásná barevná místa zvaná vřesoviště. Vřes můžete najít i v bílé barvě, ovšem ten je vzácnější a není tolik rozšířený. O květech vřesu se traduje, že mají magickou moc.

Ať už si připravíte olejíček či tinkturu z růžového vřesu nebo budete popíjet čaj, podle pověry si udržíte krásu, mládí a navíc bude plni síly a energie. V případě bílého vřesu, který je vzácnější, pak budete chráněni před zlými silami a duchy a štěstí si vás najde.

Vřes a jeho účinky na zdraví

Vřes je velmi zajímavá bylinka z pohledu zdraví, proto jeho květy najdete v mnoha čajových směsích a není se čemu divit. Dokáže pomoci při zánětu močových cest, revmatu, dně, dále se užívá při různých psychických nemocech – např. deprese, nespavost a pomáhá i na oteklé nohy. Vřes si ovšem oblíbí i muži, vzhledem k tomu, že pomáhá při zdravotních problémech s prostatou. Z vřesu si (stejně jako z jiných bylinek) můžete doma vyrobit nejen vřesový olejíček, ale také čajovou směs nebo mastičku. Mastičku vytvoříte stejným způsobem jako měsíčkovou mast, pouze vyměníte měsíček za vřes.

Domácí vřesový olej aneb první pomoc při akné

Pokud trpíte na akné a vaše pleť není ve formě, pak můžete zkusit sílu vřesu a vyrobit si domácí vřesový olej. K přípravě budete potřebovat vřesovou nať s květem a rostlinný kvalitní olej. Postup je velmi jednoduchý, stačí 4 hrsti natě přidat do 1 l rostlinného oleje a ponechat na sluníčku macerovat 2-3 týdny. Čím déle, tím lépe. Po 3 týdnech stačí vzít skleničky s tmavým sklem, olejíček do nich přecedit a začít využívat. Pleť by měla být před nanesením oleje vyčištěná.

Zdroj: Freepik.com

Domácí vřesový čaj i směs

Vřesový čaj můžete pít buď bez dalších bylinek, nebo si doma vytvořit bylinnou směs – podle toho, co vás trápí. Máme pro vás připraveny 2 typy na vřesové čajové směsi:

1) Pro nespavce

Při potížích s usínáním a spánkem můžete vřes smíchat s dalšími „uspávajícími“ bylinkami a vytvořit si dokonalou bylinnou směs na spaní. Nabízí se meduňka, chmelové šišky, kořínky kozlíku lékařského a další bylinky, které najdete zde.

2) Při urologických potížích

Při zánětech močového měchýře můžete smíchat vřes, zlatobýl, rozrazil, přesličku a šalvěj a uvařit si čaj. Směs promícháte a do 250 ml dáte 2 malé čajové lžičky, necháte louhovat a přecedíte. Pijte 3x denně.

Kam pro vřes a tipy na vřesové výlety

Vřes si můžete vypěstovat na zahrádce nebo si ho natrhat na vřesovištích, kterých v ČR rozhodně najdete mnoho. To nejznámější – Podyjské vřesoviště s rozlohou 131 h je současně největší vřesoviště v České republice a bylo zařazeno mezi přírodní památky, takže tady si ho asi nenatrháte, ale výlet určitě bude stát za to. Pokud se vydáte do Jizerských hor, pak rozhodně s vřesem domů přijedete. Jizerky jsou známé barevnými vřesovišti, vydat se můžete např. na vrch zvaný Vřesoviště.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama