Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Příkrmy a první tuhá strava u dětí aneb jaké potraviny nabídnout dětskému bříšku, aby bylo spokojené

Fotografie: První dětské příkrmy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Příkrmy u dětí se zpravidla začínají zavádět v 6. měsíci života dítěte. Bavíme se ovšem o plně kojených dětech. Příkrmy by v první fázi měly být tvořeny pouze jednou surovinou. Podávají se ze začátku jako hlavní jídlo, ideálně oběd a s přibývajícím věkem se začínají dávky zvyšovat. Jaké jsou ideální potraviny pro první tuhou stravu u dětí? Připravili jsme pro vás 8 potravin, které můžete dětem nabídnout jako první kašovitou stravu. Potraviny je samozřejmě potřeba zpracovat do hladké kaše. Pojďme se na ně podívat.

Jak zvládnout první příkrmy u dětí

Každé miminko je jiné, a proto je důležité se u prvních příkrmů obrnit trpělivostí. Některé suroviny budou chutnat děťátku více, jiné méně. Dítě by mělo mít připravený jídelní koutek s dětskou židličkou, ve které se mu bude sedět nejlépe. Také bychom děti neměli krmit před televizí nebo jim při krmení pouštět pohádky na mobilu, ale naopak by se jejich pozornost měla ubírat pouze směrem k jídlu.

  • První strava by měla být kašovitá a bez hrudek či jiných menších kousků, které by mohly dítko potrápit.
  • Vždy by mělo dítě jíst vsedě pro maximální bezpečnost při jídle.
  • První příkrmy ve 4. – 6. měsíci by se měly skládat pouze z jedné suroviny.
  • V začátcích dítko nenuťte, aby dojedlo celou porci, nechte ho si na novou chuť zvyknout postupně.
  • Zavádějte nové suroviny postupně – tedy podávejte vždy příkrm z jedné suroviny několik dní po sobě a nemíchejte to. Díky tomu zjistíte, zda dítko na danou surovinu není alergické a můžete ji následně z jídelníčku vyjmout.
  • Od 7. měsíce se doporučuje vyzkoušet zavádět i další příkrmy na noc ve formě obilninové kaše, začít podávat ovoce, přidat do příkrmů maso a vyzkoušet i různé zeleninové kombinace.

První potraviny vhodné pro kojence v 6. – 7. měsíci

Pojďme se podívat na první potraviny vhodné pro kojence v 6. – 7. měsíci života. Začínáme zeleninou, ovoce pak následně můžete přidat v 7. měsíci. V případě, že příkrmy vaše dítě bude snášet bez problémů, je možné do nich cca po dvou týdnech přidat také maso.

Zdroj: Freepik.com

 

Surovina Obsahové látky Jak připravit
Mrkev Betakaroten, vitamin A, vitamin C, působí jako antioxidant, vhodná pro děti od 4. – 6. měsíce. Rozvařit, podusit a rozmačkat na hladkou kaši. Přidat můžete trochu rostlinného másla, které udělá kaši hladší.
Batát Batáty neboli sladké brambory obsahují vitamin A, B, C, draslík a další významné látky. Vhodné podávat od 4. – 6. měsíce. Stejně jako mrkev – rozvařit a rozmačkat na kaši, opět je možné přidat rostlinné máslo.
Brokolice Brokolice je superpotravina, která je bohatá na vitamin C. Podávat ji v kašovitém stavu můžete od 4. – 6. měsíce. Rozvařit, rozmačkat na kaši, popř. přidat rostlinné máslo pro hladší úpravu.
Ovesné vločky Vločky obsahují vlákninu, jsou bohaté na vitamin B1, B3, B5, B6 a dětské bříško krásně nasytí. Vhodné podávat od 6. měsíce. Vločky je potřeba zpracovat na kaši. Namočit, rozemlít a podávat s rostlinným mlékem.
Rýže Rýže je ideální pro první příkrmy, obsahuje železo, hořčík a vitaminy skupiny B. Vhodná jako první příkrm. Rýži rozvařte úplně do měkka a vytvořte rýžovou kaši, která by měla být hladká.
Banán Banán je plný hořčíku, draslíku i vápníku. Velmi dobře se zpracovává na kaši a dětem chutná. Vhodné přidat od 7. měsíce. Banány rozmačkejte na kaši a podávejte.
Avokádo Avokádo je další potravinou pro děti, kterou můžete podávat už od 6. – 7. měsíce. Je bohaté na minerály i vitamíny, kterých obsahuje opravdu velké množství. Vitamin C, K, E, B3, B5, vitamin H, hořčík, železo, draslík a další. Avokádo zbavte slupky a rozmačkejte na hladkou kaši a podávejte.
Hrušky Dalším ovocným příkrmem od 7. měsíce jsou hrušky. Obsahují vitaminy C, K, E, skupiny B, draslík, hořčík, měď atd. Hrušky zbavte jadřinců a slupky, rozvařte a rozmačkejte na kaši.

Kdy podávat maso a kombinovat potraviny?

Kombinace potravin a přidání masa nechte až na dobu, kdy si budete naprosto jisti, že jednotlivé suroviny dítě snáší bez alergických projevů. Jakmile si budete jisti, můžete přidat do kaší kousky masa a suroviny mezi sebou míchat, abyste chuť kaše obohatili. Nicméně se doporučuje přidávat a mixovat suroviny až cca po týdnu – 14 dnech od zavedení příkrmů.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama