Ledvinové kameny vám nemusí způsobit žádné potíže, když jsou malé. Ty větší už dokážou potrápit třeba tím, že ucpou močové cesty. Dobrou zprávou je, že riziko jejich vzniku lze ve velkém ovlivnit stravou.
Jak ledvinové kameny vznikají?
Ledvinové kameny vznikají ukládáním tuhých odpadních látek v ledvinách v podobě krystalků. Tyto krystalky jsou tvořeny kyselinou šťavelovou. Příčin ledvinových kamenů je hned několik. Mimo jiné sem patří užívání některých léků, metabolické poruchy organismu, onemocnění ledvin a jiné nemoci, které přispívají k vyššímu riziku tvorby ledvinových kamenů (například cystická fibróza), naštěstí ale tu nejzásadnější příčinu můžete mít ve svých rukou, a tou je životospráva. Jak lze jídlem snížit riziko tvorby ledvinových kamenů na minimum?
Dodržujte pitný režim
Hlavní zásadou proti tvorbě ledvinových kamenů je dostatečný pitný režim. Doporučuje se vypít minimálně dva litry tekutin denně a nejčastěji by to měla být obyčejná voda. Vhodným doplněním jsou bylinné čaje, džusy, dokonce i pivo může bránit tvorbě ledvinových kamenů. Naopak mezi nevhodné nápoje patří káva, která dehydratuje a limonády, které obsahují spoustu cukru, který naopak riziko ledvinových kamenů zvyšuje.
Kontrolujte barvu moči
Abyste věděli, jestli je váš pitný režim dostatečný, stačí kontrolovat barvu vaší moči. Čím tmavší je, tím více vody potřebujete doplnit.
Konzumujte citróny
Tvorbě ledvinových kamenů brání kyselina citrónová. Její největší přirozený obsah najdete v citrónech a limetkách v koncentraci až 8 %. V menším množství ji obsahují také třešně, jahody, maliny nebo rajčata. Jako prevenci se doporučuje pít vodu s citrónovou šťávou, která ledvinám pomůže vyloučit velké množství usazenin. Už po pár dnech se tímto způsobem může zvýšit výkonnost ledvin.
Vyhněte se potravinám, které obsahují kyselinu šťavelovou
Příjem kyseliny šťavelové přispívá k tvorbě ledvinových kamenů. Obsahuje ji hlavně špenát, rebarbora, fazole, červená řepa nebo dokonce i brambory, které je doporučeno konzumovat nanejvýš 3x týdně.
Omezte sodík a příjem soli
Nadměrný příjem sodíku zvyšuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Z potravin jsou jeho nejčastějším zdrojem sůl a slané výrobky, masné výrobky, bramborové lupínky, slané oříšky, některé druhy sýrů (plísňový nebo tavený), dehydrované polévky a jiné polotovary. Je potřeba vědět, že nejvýznamnějším zdrojem sodíku je chlorid sodný (obyčejně sůl), který je často používán k dochucení pokrmů a různých potravin. Věděli jste, že sůl obsahuje až 40 % sodíku?
Omezte příjem cukru
Další rizikovou skupinou potravin, které přispívají ke vzniku ledvinových kamenů, jsou potraviny obsahující rafinovaný cukr.
Pozor si dejte na potraviny bohaté na bílkoviny
Tvorbu ledvinových kamenů podporuje také strava bohatá na živočišné bílkoviny – tudíž maso, vejce a mléčné výrobky. Častá konzumace bílkovin vede ke snížení kyseliny citrónové v moči. Bílkoviny také podporují tvorbu kyseliny močové, která může za vznik tak zvaných urátových močových kamenů.
Zajistěte normální příjem vápníku
Někde se dočtete, že vznik ledvinových kamenů způsobují potraviny bohaté na vápník. Ale není tomu tak. Vyšší riziko tvorby ledvinových kamenů způsobují hlavně bílkoviny a ty najdeme v potravinách, které vápník obsahují. Ale vápník sám o sobě tvorbu ledvinových kamenů nepodporuje, právě naopak. Zvýšený příjem vápníku přirozenou formou dokáže ledviny před vznikem kamenů ochránit.
Provádějte pravidelnou očistu ledvin
Zdraví ledvin můžete podpořit jejich pravidelnou očistou. K pročištění ledvin jsou vhodné urologické nebo diuretické čaje nebo čerstvé zeleninové šťávy například mrkvová šťáva.