Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Přerušovaný půst: ano nebo ne? Objevte pro a proti!

Přerušovaný půst

Probiosan Inovum

Reklama

Přerušovaný půst je stále častěji diskutovaným tématem. Zajímají se o něho především ti, kteří se snaží zhubnout a zároveň se nechtějí nijak zvlášť omezovat v jídle. Nutno dodat, že přerušovaný půst v žádném případě není dieta, ale naopak se jedná o životní styl. Ano, i v tomto případě se musíte svým způsobem omezit, ale oproti nejrůznějším dietám po vás nikdo nechce, abyste nijak zvlášť upravovali svůj jídelníček a vyřazovali z něho vaše oblíbené potraviny.

Je to dobrý nápad?

Možná patříte k lidem, pro které je  tento termín jednou velkou neznámou, proto určitě nebude na škodu, když si nejdříve vysvětlíme, o co vlastně jde.

Přerušovaný půst, jak už jsme zmiňovali o pár řádků výše, je životní styl, ve kterém nijak zvlášť neomezujete potraviny, které jíte, ale omezujete příjem na určitý časový úsek během celého dne. Chápeme, že takhle vám to možná nic moc neřekne, zkusíme to ještě trochu jinak. Při přerušovaném půstu jíte jen určitou část dne, kdy záleží jen na vás, jak si svůj den rozdělíte a rozvrhnete. Důležité je zmínit, že celý příjem musíte „nacpat“ třeba do 12 hodinového časového úseku.

Jak to vlastně funguje?

Abyste princip přerušovaní diety ještě o něco lépe pochopili, představíme vám základní body tohoto životního stylu, jehož cílem není pouze zhubnout – redukce hmotnosti je v tomto případě takovým příjemným bonusem navíc.

Přerušovaný půst může být trojího typu:

 •  12:12
 •  14:10
 •  16:8

Chápete správně, že se jednotlivé typy liší podle toho, kolik hodin denně jíte a kolik hodin se postíte. První dva typy můžeme doporučit ženám, poslední typ je vhodný pro muže.

 • 12:12 = 12 hodin se postíte, 12 hodin jíte
 • 14:10 = 14 hodin se postíte, 10 hodin jíte
 • 16:8 = 16 hodin se postíte, 8 hodin jíte
 • 12:12 / obvykle od 8:00 ráno do 20:00 večer
 • 14:10 / obvykle od 9:00 ráno do 19:00 večer
 • 16:8 / obvykle od 10:00 ráno do 17:00 večer

Čas si samozřejmě můžete upravit podle sebe, aby vám to nejvíce vyhovovalo.

Má přerušovaný půst nějaké výhody?

Určitě vás zajímá, jestli vám tento životní styl může přinést nějaké benefity. A víte co? Jistě vás potěšíme tím, že přerušovaný půst skutečně nějaké výhody má. Tak si je pojďme prozradit!

 1. detoxikace organismu
 2. zlepšení paměti
 3. zlepšení koncentrace
 4. posílení imunitního systému
 5. zdravá ztráta hmotnosti
 6. úbytek břišního tuku
 7. snížení rizika vzniku zánětlivých onemocnění
 8. aktivace genů dlouhověkosti

Záleží jen na vás, jestli se přerušovaný půst rozhodnete vyzkoušet. Asi jako všechno, má i tento životní styl své příznivce i odpůrce. Mezi kterou skupinu se zařadíte vy?

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama