Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Praktické rady, jak se zbavit bolesti hlavy

jak se zbavit bolesti hlavy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit a zkazit den. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, je důležité zjistit příčinu a podle toho postupovat dál. Připravili jsme pro vás praktické rady, které jsou osvědčené a pomáhají ulevit od bolesti. Zjistěte, jak se zbavit bolesti hlavy.

Důležité je ovšem také rozpoznat, zda se jedná jen o občasné bolesti hlavy nebo migrénu. V čem je rozdíl?

Rozdíl mezi migrénou a bolestí hlavy

Migréna je chronické onemocnění, kterým trpí přibližně milion lidí v ČR. V Evropě pak asi 18% žen a 5% mužů. Při migréně je nutné navštívit lékaře a nechat si napsat léky, které vám od bolesti pomohou.

Bolest hlavy se projevuje tupou bolestí celé hlavy. Trvá většinou od 30 minut až po několik dní. Hlavní rozdíl je v intenzitě bolesti a místě bolesti. Při migréně cítíte pulzující bolest na jedné polovině hlavy (spánek, oko) a bolest se stupňuje. Lidé postižení migrénou často trpí nesnášenlivostí světla, hluku i pachů a často migrény provází i zvracení.

Zatímco u bolesti hlavy vám může pomoci pohyb a fyzická aktivita, v případě migrény se tyto aktivity rozhodně nedoporučují. Proto je nejprve důležité vědět, zda skutečně trpíte pouze bolestí hlavy a je nutné u vás změnit např. životní styl, stravu atd. nebo se už jedná o migrénu. V tom případě navštivte odborníka a nechte si nastavit léčbu, která vám s bolestí pomůže.

Pojďme se podívat na praktické tipy, jak se zbavit bolesti hlavy.

Dodržujte pravidelný pitný režim

Voda tvoří 55% – 75% tělesné hmotnosti u dospělých lidí a kojenců. V podstatě je voda to, co nás drží na nohou. A proto i nedostatek vody a dehydratace úzce souvisí s bolestmi hlavy a migrénami. Nejenže dehydratace může být spouštěč, ale zároveň také prodlužuje bolesti.

Podle informací zveřejněných na US National Library of Medicine – National Institutes of Health bylo prokázáno, že dostatek vody pomáhá snižovat intenzitu bolesti hlavy a zároveň i její délku. Proto by pravidelný pitný režim měl být pro každého samozřejmostí. Pokud trpíte na bolesti hlavy a nedodržujete pitný režim, pak rozhodně doporučujeme začít.

Doplňujte hořčík

Hořčík je čtvrtým nejhojnějším minerálem v těle a jeho přítomnost je pro lidský organismus zásadní. Ovlivňuje správné fungování srdce, svalů, růstu a pevnosti zubů i kostí a mnoho dalšího. Nízký obsah hořčíku v lidském těle může vést k velmi závažným zdravotním problémům.

Hořčík můžeme doplňovat přirozeně, potravinami s obsahem hořčíku nebo zakoupit doplňky stravy. Zjistěte, v jakých potravinách je hořčík obsažen a doplňujte ho pravidelně. Podle zveřejněných studií lidé s nedostatkem hořčíku častěji trpí na migrény než lidé, kteří ho mají dostatek.

Zdroj: Freepik.com

Vyhněte se alkoholu

A jsme zase u toho alkoholu. Česká republika je v pití alkoholu mezi předními zastupiteli. Nejvíce se v ČR pije pivo a v menším množství (ovšem ne zanedbatelném) i víno a další tvrdší alkoholické nápoje. Pokud trpíte bolestmi hlavy, může a nemusí to souviset s pitím alkoholu. Ovšem je prokázané, že alkohol funguje jako spouštěč migrén.

Podle studií třetina pacientů trpící migrénou uvedla alkohol jako občasný spouštěč migrény. Avšak pro přesnost je nutné také uvést, že pouze 10% pacientů s migrénou uvedlo alkohol jako častý spouštěč migrény. To znamená, že pokud na migrény trpíte a omezíte pití alkoholu, nebudou tak časté, ale ani zcela nezmizí.

Vyzkoušejte éterické oleje

Esenciální oleje jsou hojně využívány při masážích a různých relaxačních či meditačních cvičeních. Jsou to vysoce koncentrované kapaliny, které obsahují aromatické sloučeniny z různých rostlin. Prodávají se ve formě olejíčků, ale i éterických sprejů. Éterické oleje jsou pověstné svými terapeutickými účinky. Pomáhají při bolestech hlavy, nervovém vyčerpání, depresích nebo při infekčních onemocněních. Odborníci také doporučují při bolestech hlavy vmasírovat do spánků mátový éterický olej. Intenzita bolesti pak poleví.

Studené zábaly

Aplikace studených obkladů na bolestivé místo je jedním z nejjednodušších řešení. Aplikace ledového obkladu na oblast krku nebo hlavy stahuje cévy, a to napomáhá právě ke snížení bolesti hlavy. Nevyléčí ji, ale rozhodně vám studený obklad uleví. Při migrénách se doporučuje obklad přiložit na oblast spánků, krku či temene hlavy.

Existuje spousta dalších rad, jak se zbavit bolesti hlavy nebo ji alespoň omezit. Zapojení zdravé stravy do jídelníčku, omezení konzumace tabákových výrobků, omezení stresu či pravidelné meditace. Ovšem den má jen 24 hodina, proto jsme uvedli takové rady a tipy, které můžete začít dělat okamžitě a při jakémkoliv životním stylu.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.