Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit a zkazit den. Pokud trpíte častými bolestmi, je důležité zjistit příčinu a podle toho postupovat dál. Připravili jsme pro vás praktické rady, které jsou osvědčené a pomáhají ulevit od bolesti. Zjistěte, co na bolest hlavy zabírá a jak uvolnit bolest hlavy za pomoci terapeutických krémů a praktických a osvědčených rad.
Důležité je ovšem také rozpoznat, zda se jedná jen o občasné bolesti hlavy nebo migrénu. V čem je rozdíl?
Rozdíl mezi migrénou a bolestí hlavy
- Migréna je chronické onemocnění, kterým trpí přibližně milion lidí v ČR. V Evropě pak asi 18% žen a 5% mužů. Při migréně je nutné navštívit lékaře a nechat si napsat léky, které vám od bolesti pomohou.
- Bolest hlavy se projevuje tupou bolestí celé hlavy. Trvá většinou od 30 minut až po několik dní. Hlavní rozdíl je v intenzitě bolesti a místě bolesti. Při migréně cítíte pulzující bolest na jedné polovině hlavy (spánek, oko) a bolest se stupňuje. Lidé postižení migrénou často trpí nesnášenlivostí světla, hluku i pachů a často migrény provází i zvracení.
Co funguje na bolest hlavy?
Zatímco u bolesti hlavy vám může pomoci pohyb a fyzická aktivita, v případě migrény se tyto aktivity rozhodně nedoporučují. Proto je nejprve důležité vědět, zda skutečně trpíte bolestí hlavy nebo se už jedná o migrénu. V tom případě navštivte odborníka a nechte si nastavit léčbu, která vám s bolestí pomůže. Pojďme se podívat na praktické tipy, jak uvolnit bolest hlavy.
Pentagramové terapeutické krémy Energy na bolest hlavy
Pentagramové krémy, jsou nadstavbou Pentagramu bylinných koncetrátů. Bioinformační krémy jsou zajímavé především z pohledu složení. Základem Pentagramových krémů je výluh z bylin ve vodě z vřídla Podhájska. Složení bylin odpovídá filozofii TČM a proto jsou tyto krémy vhodné i jako účinná pomoc pro bolest hlavy.
Podle příčiny vyberte vhodný krém a podle doporučovaného postupu využívejte.
- Horké čelo a intenzivní bolest hlavy – Terapeutický krém Droserin, mazat každou 1/2 hodinu čelo až do vymizení bolesti.
- Tupá bolest hlavy intenzivní nepřestávající – při nedosatku výživy, dehydrataci, horčkách – každou půl hodinu mazat krémem Artrin čelo i krk z přední i zadní části. 2x denně namazat také ledviny.
- Bolest hlavy v zátylku nebo poloviny hlavy až do přední části obličeje – mazat krémem Protektin po 1/2 hodině., vpředu i vzadu krk až do zátylku (případně celou hlavu při velkých bolestech). Mezi nátěry hlavu omyjte.
- Bolest celé hlavy – při menstruaci , při horečnatých stavech, při přetížení cévních systémů, nevyživení nervů – Mazat každou hodinu celou vlasovou i obličejovou část hlavy včetně krku krémem Ruticelit a po 2 hodinách krémem Artrin mazat ledviny.
Dodržujte pravidelný pitný režim
Voda tvoří 55% – 75% tělesné hmotnosti u dospělých lidí a kojenců. V podstatě je voda to, co nás drží na nohou. A proto i nedostatek vody a dehydratace úzce souvisí s bolestmi hlavy a migrénami. Nejenže dehydratace může být spouštěč, ale zároveň také prodlužuje bolesti.
Podle informací zveřejněných na US National Library of Medicine – National Institutes of Health bylo prokázáno, že dostatek vody pomáhá snižovat intenzitu bolesti hlavy a zároveň i její délku. Proto by pravidelný pitný režim měl být pro každého samozřejmostí. Pokud trpíte na bolesti hlavy a nedodržujete pitný režim, pak rozhodně doporučujeme začít.
Doplňujte hořčík
Hořčík je čtvrtým nejhojnějším minerálem v těle a jeho přítomnost je pro lidský organismus zásadní. Ovlivňuje správné fungování srdce, svalů, růstu a pevnosti zubů i kostí a mnoho dalšího. Nízký obsah hořčíku v lidském těle může vést k velmi závažným zdravotním problémům.
Hořčík můžeme doplňovat přirozeně, potravinami s obsahem hořčíku nebo zakoupit doplňky stravy. Zjistěte, v jakých potravinách je hořčík obsažen a doplňujte ho pravidelně. Podle zveřejněných studií lidé s nedostatkem hořčíku častěji trpí na migrény než lidé, kteří ho mají dostatek.
Vyhněte se alkoholu
A jsme zase u toho alkoholu. Česká republika je v pití alkoholu mezi předními zastupiteli. Nejvíce se v ČR pije pivo a v menším množství (ovšem ne zanedbatelném) i víno a další tvrdší alkoholické nápoje. Pokud trpíte bolestmi hlavy, může a nemusí to souviset s pitím alkoholu. Ovšem je prokázané, že alkohol funguje jako spouštěč migrén.
Podle studií třetina pacientů trpící migrénou uvedla alkohol jako její občasný spouštěč. Avšak pro přesnost je nutné také uvést, že pouze 10% pacientů s migrénou uvedlo alkohol jako častý spouštěč migrény. To znamená, že pokud na migrény trpíte a omezíte pití alkoholu, nebudou tak časté, ale ani zcela nezmizí.
Vyzkoušejte éterické oleje
Esenciální oleje jsou hojně využívané při masážích a různých relaxačních či meditačních cvičeních. Jsou to vysoce koncentrované kapaliny, které obsahují aromatické sloučeniny z různých rostlin. Prodávají se ve formě olejíčků, ale i éterických sprejů. Éterické oleje jsou pověstné svými terapeutickými účinky. Pomáhají nejen při bolestech hlavy, ale i např.:
- nervovém vyčerpání,
- depresích
- při infekčních onemocněních.
Odborníci také doporučují vmasírovat do spánků mátový éterický olej. Intenzita bolesti pak poleví.
Studené zábaly
Aplikace studených obkladů na bolestivé místo je jedním z nejjednodušších řešení. Aplikace ledového obkladu na oblast krku nebo hlavy stahuje cévy, a to napomáhá právě ke snížení bolesti hlavy. Nevyléčí ji, ale rozhodně vám studený obklad uleví. Při migrénách se doporučuje obklad přiložit na oblast spánků, krku či temene hlavy.
Existuje spousta dalších rad, jak se zbavit bolesti hlavy nebo ji alespoň omezit. Zapojení zdravé stravy do jídelníčku, omezení konzumace tabákových výrobků, omezení stresu či pravidelné meditace. Ovšem den má jen 24 hodina, proto jsme uvedli takové rady a tipy, které můžete začít dělat okamžitě a při jakémkoliv životním stylu.