Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Potraviny a bylinky na pročištění jater

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Játra jsou ve funkci organismu nezastupitelná. Produkují žluč, tvoří se v nich některé hormony, ukládají glykogen nebo železo. Proto není od věci jim ulehčit vhodným výběrem potravin a bylinek, které podpoří jejich úžasnou regenerační schopnost a také je pročistí.

Bylinky na pročištění jater

Jak už jsme v úvodu naznačili, játra mají skvělou regenerační schopnost. I ta má však své limity. Opakované přetěžování jim zkrátka nesvědčí a mohou vznikat tzv. zjizvení nebo fibróza. Ale pokud budeme o játra pečovat, nemusí k tomu vůbec dojít. A kam jinam se obrátit pro pomoc než k bylinkám?

Které bylinky významně podporují funkci jater a pročišťují je díky svým obsahovým látkám? Na výběr jich máte hned několik, z nichž si už naše babičky vařily čaj či připravovaly hřejivou tinkturu. Pojďme se na ně podívat.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je oblíbenou bylinkou těch, kteří vědí, že se ke svým játrům nechovají extra dobře. Buď je často zatěžují alkoholem, nebo těžkými jídly. Ostropestřec mariánský samozřejmě nevyrovná nezdravý životní styl, ale má velmi silné detoxikační účinky, díky kterým mohou být játra silnější a zdravější. Ostropestřec mariánský totiž obsahuje látku silymarin, která jaterní buňky přímo ochraňuje před toxiny. Játra také regeneruje a je skvělou doplňkovou léčbou při nemocech jater. Ostropestřec mariánský si můžete připravit jako čaj, ovšem velmi časté je jeho využití ve formě tinktury nebo tablet.

Na kořen černého rybízu jen tak nenarazíte

Kořen černého rybízu funguje hlavně při zánětu jater. Ten může způsobit chronické onemocnění jater nebo nadměrná a dlouhodobá konzumace alkoholu. Právě látky, které obsahuje kořen černého rybízu, jsou na toto onemocnění velmi účinné. Podobné (avšak slabší) jsou účinky bobulí a listů. Extrakt z kořene je nejsilnější. Játra čistí a regeneruje. Užívá se sušený drcený kořen, ze kterého se připravuje odvar. Ale dostat se k němu není jen tak. Většinou ho získáte, když likvidujete nechtěný keř.

Jablečník obecný

Ani bylinka s názvem jablečník obecný se při péči o játra nenechá zahanbit. Tento důležitý orgán nejen čistí a regeneruje, ale také pomáhá při již vyskytujících se potížích, například při tvrdnutí jater. Jablečník působí silně protizánětlivě.

Pýr plazivý

Pýr plazivý je bylinka se silnými pročišťujícími účinky. Pokud si z jeho listů připravíte čaj, získáte skvělý detoxikační nápoj nejen pro játra, ale také pro celý organismus.

Jalovec obecný

Jalovec obecný je také známý svými účinky na játra, podporuje jejich správné fungování a zároveň dobře účinkuje při chronickém zánětu jater.

Zdroj: Freepik.com

Potraviny na pročištění jater

Ovšem všechnu starost nemusíte nechávat pouze na bylinkách. Divili byste se, kolik potravin se schopností čistit játra existuje. Není od věci je proto zařadit do vašeho pravidelného jídelníčku.

Červená řepa a mrkev

Při očistě jater vám mimo jiné pomůže i červená řepa. Ta totiž obsahuje látku zvanou betain, která napomáhá vylučovat škodlivý tuk z jater. Celkově látky obsažené v řepě napomáhají detoxikaci jater. A jinak tomu není ani u mrkve, která čistí krev a podporuje očistu jater.

Česnek sice zkazí dech, ale pročistí játra

Pro zdravější játra nejspíš budete muset oželet váš svěží dech. Mnohé studie totiž ukazují, že konzumace česneku má velmi příznivý vliv na zdraví jater. Pokud si budete česnek dopřávat častěji, můžete si být jisti, že pomocí síry, kterou obsahuje, aktivuje důležité jaterní enzymy, které nastartují potřebný proces detoxikace.

Brokolice a květák

Produkci pro očistu potřebných enzymů v játrech umí nastartovat i brokolice nebo květák. Právě tato zelenina, která není u většiny lidí kdovíjak oblíbená, snižuje množství glukosinolátů v organismu, čímž napomáhá nastartovat detoxikaci jater.

Listová zelenina obsahuje pro játra cennou síru

S očistou jater vám pomůže ještě více zeleniny na talíři, konkrétně se při jejím výběru zaměřte na listovou zeleninu – špenát, saláty a kapustu. Právě listová zelenina obsahuje dostatečné množství síry. Ta pak dělá játrům službu tím, že aktivuje potřebné jaterní enzymy, které spouštějí jejich očistu.

Kurkuma

Kurkuma je oblíbeným kořením tradiční čínské medicíny. Ať už preferujete jakýkoliv styl léčby, zamilujete si ji pro její mírně hořkou a svíravou chuť. Kurkuma podporuje normální funkci jater, pomáhá při léčbě zánětů jater a jejich pročištění.

Kromě bylinek a potravin s pročišťujícím účinkem funkci vašich jater nepřímo podpoříte i pohybem. Ten, kdo se dostatečně hýbe, předchází obezitě, která významně zvyšuje riziko některých nemocí jater. Samozřejmostí je usměrnit konzumaci alkoholu a tučných jídel.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama