Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Potraviny a bylinky jako prevence proti očním degeneracím

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mít zdravé oči a zrak jako ostříž není zadarmo. Podpořit zdraví očí můžete výběrem správných potravin a bylinek. Některé z nich příznivě působí na léčbu očí při potížích. Většina je však vhodnou prevencí proti očním degeneracím. O které konkrétní potraviny a bylinky jde?

Listová zelenina je bohatá na karotenoidy lutein a zeaxantin, které oči milují

Karotenoidy obsažené mimo jiné v listové zelenině mají silný antioxidační účinek. Ten je prospěšný v boji proti volným radikálům, které napadají zdravé buňky v organismu, tudíž i ty zrakové. Především lutein a zeaxantin zrak posilují, regenerují, zvyšují hustotu makulárního pigmentu ve žluté skvrně oka a chrání jeho buněčnou strukturu.

Meruňky a mrkev jsou plné vitamínu A

Meruňky a mrkev mohou být skvělou prevencí zdravého zraku. Obsahují totiž dostatek vitamínu A, o kterém je známo, že je vitamínem zdravých očí. Vitamín A je nepostradatelnou složkou zrakového pigmentu.

 • zajišťuje dostatek oční tekutiny
 • pomáhá oku lépe se přizpůsobit změně světla a tmy
 • je prevencí šedého zákalu

Oříšky a semínka zlepší zrak díky vysokému obsahu vitamínu E

Také vitamín E patří do skupiny vitamínů, které podporují zdravý zrak. Vitamín E si to zasloužil hlavně kvůli svému antioxidačnímu účinku, díky kterému působí jako prevence šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace.

Papriky obsahují více vitamínu C než citróny

Papriky obsahují výrazně větší množství céčka než všude neustále omílané citrusové plody. Sáhněte tedy raději po paprice než po citrónu, pokud budete chtít doplnit další důležitý vitamín pro oko – vitamín C.

 • snižuje oxidační stres působící na zrakové buňky
 • snižuje riziko vzniku šedého zákalu
 • chrání buňky oka před poškozením

V rybím oleji najdete dostatek omega-3 mastných kyselin

Pro zdravé oči jsou nepostradatelné také omega-3 mastné kyseliny, které najdete například v oleji.

 • podporují vývoj a funkci oční sítnice
 • mají protizánětlivý účinek
 • podporují tvorbu očního sekretu, který zvlhčuje oko
 • jsou prevencí šedého zákalu
 • snižují riziko onemocnění oční sítnice

Vaječný žloutek je pro změnu bohatý na zinek

Ani minerál zinek by neměl v péči o zdraví očí zůstávat stranou. Najdete ho mimo jiné ve vaječném žloutku, kde můžete těžit z jeho příznivého účinku na zdraví očí.

 • zinek spolupracuje s provitamínem A při produkci zrakového pigmentu melaninu
 • ochraňuje oční buňky
 • snižuje riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace
Zdroj: Freepik.com

Bylinky pro zdravé oči

Zdraví vašich očí nemusíte podporovat pouze pestrou skladbou jídelníčku. Pomocnou péči vám nabídnou také bylinky. Ty obsahují většinou komplex látek, které na oko působí protizánětlivě, hojivě, regeneračně a mají posilující účinek. Které bylinky to jsou?

Světlík lékařský je často obsažený i v přípravcích pro oči, které jsou dostupné v lékárnách

Bylinka světlík lékařský obsahuje směs oko podporujících látek. Najdete v ní glykosid aukubin, provitamín A, vitamín C a řadu minerálů. Světlík lékařský se často používá při potížích s očima – podráždění, suchost, slzení a zánět očních spojivek.

Má výrazný protizánětlivý, svíravý a zklidňující účinek. Oku pomůže při zevním i vnitřním použití.

Jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný (jinak také ginkgo biloba) účinkuje hlavně na paměť a špatné prokrvování organismu, které se mimo jiné projeví chladnými končetinami. V neposlední řadě však příznivě ovlivňuje zrak, protože zlepšuje stav očních cév.

Bělotrn kulatohlavý

Tato bylinka podporuje činnost oka a stav zrakového nervu. Obecně má na oči výrazný regenerační efekt.

Křídlatka japonská

Bylinka křídlatka japonská obsahuje několik cenných látek. Mezi nimi resveratrol, emodin, apigenin, katechiny, kvercetin nebo polydatin. Kromě jiných účinků, které na zdraví má, vědci došli k závěru, že má blahodárný účinek na léčbu retinopatie (jedná se o poškozené sítnice oka).

Sléz lesní

Sléz lesní obsahuje mnoho léčivého a hlavně zvlhčujícího slizu, které pomáhá při léčbě suchých očí. Dále v něm najdete cenné karoteny, třísloviny a flavonoidy, které působí silně antioxidačně, a tím zabraňují degeneraci zraku.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je známou hojivou bylinkou, která mimo jiné umí podpořit váš zrak. Posiluje funkci očí, a protože má protizánětlivé účinky, pomáhá proti zaníceným očím. Podpůrné je vnitřní i zevní použití měsíčku lékařského.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama