Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Porucha zvaná ortorexie aneb patologická závislost na zdravém stravování

Fotografie: Ovocná mísa
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ortorexie ovlivňuje život postiženého člověka více, než si kdokoliv jiný umí představit. Postupem času ho více a více uvězňuje do jeho mysli a ničí jeho reálný pohled na život, a tím i život samotný. Co je ortorexie?

Co je to ortorexie?

Ortorexie (psáno také orthorexie nebo latinsky Orthorexia nervosa) je psychické onemocnění, které je spojené se zdravým stravováním, respektive s nezdravou snahou až posedlostí o to, aby všechny přijímané potraviny měly svůj čistý biologický původ a organismus nijak nezatěžovaly. Ten, kdo ortorexií trpí, upřednostňuje zdravou výživu a biologicky zdravé potraviny. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby jeho snaha o zdravé stravování nehraničila s posedlostí. Člověk, který ortorexií trpí, se zdravou stravou zabývá častěji a déle než je zdrávo. Při zkoumání složení jednotlivých potravin jde přitom do hloubky. Snaha zdravě se stravovat, najít a rozlišit zdravé a biologicky čisté potraviny od těch nezdravých a toxických mu bere stále více času. Časem, pokud se nemoc neléčí, ho úplně pohltí.

Vůbec nejhorší na tom je, že ačkoliv si ortorexií postižený člověk vyhledá vše potřebné a zabere mu to všechen jeho čas, který dříve věnoval svým koníčkům nebo rodině, pouze zřídka je se složením potravin spokojený. Pokaždé se totiž najde „něco“, a četné výzkumy a zprávy o zdravotních výhodách těch či oněch potravin nebo výživových směrů to těmto lidem rozhodně neulehčují, což nahlodá jejich dosavadní přesvědčení. Oni jsou pak nuceni nejen některé své dosavadní potraviny ze svého jídelníčku vyřadit, ale také pátrat po nových, čistých zdrojích své potravy. Ortorexie je nemoc, která má negativní vliv nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví dotyčného. V jídelníčku takovéto osoby pak kvůli opakovanému vyřazování některých potravin chybí důležité minerály a vitamíny.

Koho nejvíce postihuje tato psychická nemoc?

Mezi skupiny lidí, kteří jsou ortorexií nejvíce ohroženi, patří bezesporu teenageři, kterým se tělo vlivem dospívání mění razantněji než jiným lidem a kteří jsou více pod tlakem svého okolí. Ovšem postihnout může kohokoliv. Především pak ty, kteří se zaměřují na svůj vzhled a upřednostňují určitý výživový trend – vegani, makrobiotici, lidé omezující lepek a tak podobně. Sklony k ortorexii mívají perfekcionisté i lidé v těžších životních situacích. Pro ně může být pečlivé zaměření na zdravější životní styl jakýmsi únikem od palčivé reality. Na rozdíl od problému, který je trápí, je zaměření na zdravější stravu něco, co mohou ovlivnit a zvládnout. Velmi často se však do své nové závislosti zamotají až příliš.

Zdroj: Freepik.com

Jak se nemoc projevuje?

Pojďme si ještě shrnout příznaky této psychické poruchy přehledně a v bodech.

Příznaky ortorexie:

  • posedlostí a urputností o zdravější styl stravování
  • při ní se tito lidé zaměřují pouze na čistou stravu, především pak na bio potraviny, které byly vypěstovány nebo vyrobeny bez umělých zásahů, hnojiv a pesticidů
  • lidé trpící ortorexií se postupem času začínají stranit ostatním lidem a například odmítají návštěvy z toho důvodu, že by nemohli ovlivnit složení jídla, které je tam podáváno
  • lidé s ortorexií se stále více propadají do izolace, a to z toho důvodu, že své posedlosti zdravým stravováním věnují čím dál tím více času, je jim zkrátka přednější
  • lidé s touto poruchou potravy jsou úzkostní perfekcionisté, kteří ale logicky dokonalosti nikdy nedosáhnou, což jim přináší další pocity frustrace
  • ortorexie se časem může projevit zhoršeným spánkem a špatnou soustředěností
  • lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou podráždění a svým způsobem i velmi zoufalí
  • vlivem nedostatku jídla, minerálů a vitamínů dochází ke ztrátě vitality, vlasů, ženy přicházejí o menstruační cyklus

Ortorexie – léčba aneb kde hledat pomoc?

Je dobré, když si nemocný sám uvědomí svůj problém a rozhodne se ho řešit. Často ale na to, že něco není v pořádku, upozorní ortorexií postiženého člověka až jeho okolí. První jeho kroky by pak měly vést za odborníkem, který se poruchami příjmu potravy zabývá, a tím pádem jim i rozumí. Ale cesta k němu není úplně jednoduchá. Kontakt si lze vyhledat přímo na internetu, když zadáte svůj problém. Obrátit pro pomoc se můžete i na svého praktického lékaře, který vám pomůže především tím, že vám nějakého odborníka na poruchy příjmu potravy doporučí.

Řešením pak nejčastěji bude terapeut, který s vámi vaši psychickou nemoc probere a bude ji s vaší aktivní spoluprací řešit. Pro pacienta s ortorexií bude samozřejmě velmi těžké přenastavit svou mysl. Do svého jídelníčku bude muset postupně zařadit i takové jídlo, které ho dříve dovádělo k úzkostem. Dobrý terapeut pak svého klienta dovede k okamžiku, který by mohl být spouštěčem oné ortorexie. Přitom za tím může být opravdu cokoliv, pro představu uveďme například trauma z dětství.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama