Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Polysacharidy hrají v jídelníčku významnou roli

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vynechat z jídelníčku sacharidy, které jsou zdrojem energie pro naše tělo, je častým dietním mýtem. Sacharidy organismus potřebuje. Po jejich základním rozdělení na jednoduché a komplexní sacharidy se dostáváme k tomu, že polysacharidy je potřeba v jídelníčku vyzdvihovat a upřednostňovat.

Co jsou to polysacharidy?

Polysacharidy jsou složité sacharidy, které v našem jídelníčku hrají důležitou roli. O tom svědčí i číselný fakt, že by měly tvořit 55 až 75 % jeho hodnoty. Jsou zásobárnou energie. K nejvýznamnějším polysacharidům patří polymer glukózy škrob, glykogen (jedná se o škrobový polysacharid živočišného původu, který je uložen v našich játrech a ve svalech jako zásobní cukr) a vláknina.

Vláknina se od škrobu a glykogenu maličko liší tím, že má nižší energetickou hodnotu. Přesto se řadí mezi polysacharidy a pro tělo je velmi prospěšná. Na rozdíl od jednoduchých sacharidů se hladina inzulínu v krvi po příjmu polysacharidů zvyšuje pouze mírně. Naše tělo musí nejprve za pomoci enzymů rozdělit jejich dlouhé řetězce na jednodušší, aby z nich mohlo čerpat energii. Jejich příjem tedy pozitivně ovlivňuje krevní cukr a způsobuje delší pocit zasycení. Z toho plyne celá řada zdravotních benefitů. Příjem komplexních sacharidů by měl převažovat nad příjmem jednoduchých cukrů.

Druhy polysacharidů

K druhům komplexních sacharidů patří již jednou zmíněný škrob, glykogen a vláknina. Spadá sem také celulóza (jejím zdrojem jsou například ovesné vločky nebo zrna obilí), inulin (najdete ho například v hlízách topinamburu nebo v čekance). K polysacharidům patří také chitin nebo heparin. Tyto látky však nenajdete v klasické potravě. Ve velkých dávkách jsou navíc pro tělo nebezpečné.

Jaké jsou jejich benefity pro zdraví?

Polysacharidy výrazně vylepšují jídelníček, pokud v něm převažují nad jednoduchými sacharidy. Řada lidí věří, že pokud z jídelníčku sacharidy vyloučí, bude jejich životní styl zdravější. Často opravdu cítí příval nové energie a jsou více výkonní. To se děje většinou pouze proto, že spolu se všemi sacharidy z jídelníčku vyloučili i jejich méně zdravé zdroje – bílé pečivo, sušenky a tak podobně. Strava dlouhodobě založená na nedostatku sacharidů může způsobit zvýšenou hladinu cholesterolu a riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Polysacharidy:

  • pozitivně stimulují imunitní buňky
  • dodávají tělu energii
  • způsobují pocit sytosti a udržují ho pro delší dobu
  • udržují stabilní hladinu cukru v krvi
  • pomáhají redukovat váhu
  • snižují riziko některých onemocnění
  • zlepšují schopnost koncentrace
  • zvyšují fyzickou a mentální výkonnost
  • udržují zdravé střevo a zlepšují zažívání (zejména vláknina)
  • pozitivně ovlivňují náladu a psychickou pohodu
Zdroj: Freepik.com

Které potraviny obsahují polysacharidy?

Polysacharidy se nacházejí v široké škále potravin. Obsahují je luštěniny, obilniny, ovoce a zelenina. Polysacharidy však najdete i v bylinkách nebo třeba v léčivých houbách (například cordyceps, reishi). Škrob najdete hlavně v bramborech, luštěninách nebo ne úplně zralém banánu (čím zralejší banán je, tím méně škrobu obsahuje).

Doplňky stravy s polysacharidy

Polysacharidy nenajdete pouze v bramborech, luštěninách, ovoci a zelenině, jejich příjem můžete zvýšit i pomocí doplňků stravy.

Polysacharidy například najdete v následujících doplňcích od Energy:

Qi coffee pro soustředění a vitalitu

Povzbuzující směs přírodních látek Qi coffee podporuje soustředění, posiluje imunitu, příznivě ovlivňuje oběhovou soustavu. Směs posiluje energii jangu a udržuje energii jinu. Kromě jiných látek obsahuje také cenné polysacharidy. Jejich zdrojem jsou v tomto případě léčivé houby cordyceps a reishi.

Organic Goji powder pro dlouhověkost

Doplnit polysacharidy můžete spolu s jinými významnými látkami také ve formě přírodního prášku z kustovnice čínské. V tomto případě se jedná o specifické proteoglykanové polysacharidy (LBP – Lycium barbarum polysacharidy). Organic Goji powder je zdrojem energie, podporuje celoživotní aktivitu a dlouhověkost.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama