Období podzimu přináší nejen krásně zbarvené listy na stromech a výhledy plné barev, ale bohužel i podzimní deprese, únavu a splíny. Ovšem pozitivní zprávou může být, že se nejedná o skutečné deprese, ale jen dočasný stav mysli, který je zapříčiněný nedostatkem slunce, které nám po celé léto dobíjí baterky. Jak nad touto depresivní náladou můžeme zvítězit? Zkuste naše osvědčené tipy a dejte podzimnímu splínu sbohem.
První příznaky podzimní deprese
Zatímco v létě jste neměli vůbec problém vstát z postele brzy ráno a cítili jste se svěže a odpočatě, nyní je to přesně naopak. Únava je s vámi ráno, odpoledne i večer a nemůžete se jí zbavit. Určitě nedoporučujeme zvedat hladinu kofeinu a vyrazit na nákup energetických drinků. Toto řešení sice krátkodobě funguje, ovšem v dlouhodobém měřítku byste si spíše zadělali na další zdravotní problémy.
K únavě se pak přidávají i další příznaky, jako jsou:
- bolest hlavy
- bolest zad
- úzkost
- nechutenství
- skleslost
- nechuť k práci, koníčkům, domácím povinnostem
- smutek
Prostě by člověk nejraději nedělal nic. Zalezl si do postele a vylezl stejně jako medvěd, až na jaře.
Jak z toho ven?
Stejně jako každý jiný rok. Vzhledem k tomu, že se jedná o dočasný stav, stačí si nastavit takové aktivity, které vás dostanou opět do formy.
1) Dostatek spánku
Spánek by se neměl zanedbávat a v případě, že vás přepadla podzimní deprese, už vůbec ne. Vyzkoušejte naše tipy pro zdravý spánek a nastavte si odpočinkový režim tak, abyste spali minimálně 7 hodin denně. Před spaním si můžete uvařit čaj z bylinek na spaní, které vám pomohou zahnat špatné myšlenky a uvolní mysl.
2) Zdravá strava
Uvařte si dobré a zdravé jídlo a doplňte si potřebné živiny. Máme pro vás připravenou inspiraci a spoustu zdravých receptů. Stačí si vybrat. Najdete u nás recepty pro bezlepkovou dietu, slané zdravé recepty, sladké zdravé recepty i nápoje či polévky. Připravte si jídelníček na týden a dopřejte si vše, po čem vaše tělo touží a zároveň vám pomůže doplnit energii.
3) Vitamín D
Doplňujte vitamín D. V létě je to snadné. Stačí 15 min na sluníčku a vitamín D si začne naše tělo vytvářet samo. Více se o tom dočtete v článku „Jak ovlivňuje sluneční záření naše zdraví“. Na podzim přichází na řadu doplňky stravy. Do lékárny běhat nemusíte, objednejte si vitamín D zdarma na celý rok. Zaplatíte pouze poštovné.
4) Cvičení a pohyb
Vyrážejte na procházky do přírody. Na podzim příroda hraje všemi barvami, houbařská sezóna je na svém vrcholu a vy můžete spojit příjemné s užitečným. Pokud nejste zrovna zapálení houbaři, pak můžete začít s něčím novým. Přemýšlíte o tom, že začnete běhat? Na nic nečekejte a začněte. V článku jak začít běhat i po 40 najdete tipy, jak začít a jakým chybám se vyvarovat. Pokud se k tomu sami nedonutíte, pořiďte si psa. Získáte nejen nejlepšího přítele, ale také motivaci vstát z postele a pohyb se pak stane s každodenním venčením denní rutinou.
5) Užívejte si volné dny s rodinou
Nezapomínejte na to, že práce je sice důležitá, ale zdraví máte jen jedno. Proto se snažte víkendy trávit tak, abyste si odpočinuli. Dělejte to, co vás baví a naplňuje. Odpočívat se dá i aktivně, nejen pasivně.
Pokud je vaše zaměstnání psychicky náročné, odložte o víkendu všechny starosti a zapojte fyzickou sílu. Mozek si odpočine a vy načerpáte energii. Realizujte aktivity, které už delší dobu odkládáte a nenechte se podzimním sychravým počasím položit na lopatky.