Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Podzimní bylinky vhodné k aromaterapii a relaxaci

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Podzim je tady a s ním ne vždy vlídné počasí, které se může podepsat jak na naší náladě a energii, tak na oslabenější imunitě. Vhodným doplněním podzimního času mohou být bylinky, které se hodí k aromaterapii a relaxaci. Které jsou na podzim nejvhodnější?

1. Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn lékařský má v aromaterapii své neodmyslitelné místo. Jeho příjemná vůně je velice intenzivní a osvěžující. V aromaterapii se rozmarýn nejčastěji kombinuje s citrusovými plody, které s rozmarýnem hezky ladí a doplňují ho. Vůně rozmarýnu dokáže rozptýlit špatnou náladu a splín, které jsou na podzim velmi časté. Rozmarýn oplývá schopností zbystřit smysly a posílit koncentraci. Hodit se to může převážně studentům, kteří s uvadající schopností soustředit se při učení bojují. Ačkoliv působí povzbudivě, s rozmarýnem to rozhodně nepřehánějte. Olej není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Stejně tak by se ho měly vyvarovat osoby trpící epileptickými záchvaty.

2. Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandulový olej je v aromaterapii považován za jeden z nejatraktivnějších. Je to hlavně díky opojné vůni, kterou dokáže zapůsobit na všechny smysly. Přitom má hlavně zklidňující charakter. Levandulový olej doporučujeme používat před spaním pro zklidnění organismu a navození spánku. Působí výrazně sedativně a má příznivý vliv na nervový systém. Protože levandulový olej nevykazuje žádné kontraindikace, je vhodný k použití u malých dětí. Často se jim olej přidává do koupele, kde mimo jiné pečuje o jejich pokožku. O levandulovém oleji je známo, že uklidňuje podráždění pokožky po spálení, bodnutí hmyzem nebo akné.

3. Skořice (Cinnamomum verum)

Skořicový éterický olej má velice specifickou ostrou a nasládlou vůni, která vám jednoznačně připomene vánoční čas. V žádném případě bychom ji však nedávali do souvislosti pouze s Vánocemi. V aromaterapii je používána pro své uklidňující i stimulující účinky. Skořicový éterický olej má výraznou prohřívací schopnost, dezinfikuje vzduch a podporuje tvořivou náladu. Také snižuje únavu a působí jako afrodiziakum. Prostor, ve kterém se jeho vůně rozvine, se hezky prohřeje a zútulní. Skořicový olej je vhodný i na tělo, jen je potřeba ho dostatečně ředit, protože má silně prokrvující účinek.

4. Máta peprná (Mentha piperita)

Aromaterapie bývá hlavně na podzim osvědčeným prostředkem, jak lépe překonat přechod od teplého léta do chladnějších dnů. Do aromalampy přitom můžete nakapat mátu, která má osvěžující a antiseptické účinky. Máta vás jednoduše nakopne k větší aktivitě a pomůže vám lépe se soustředit. Vhodná je i během chřipek a nachlazení, protože zprůchodňuje dýchací cesty a bojuje proti virům a bakteriím.

5. Ylang-ylang (Cananga odorata)

Opojná vůně éterického oleje ylang-ylang dokáže s vašimi smysly divy. Uklidňuje a zbavuje mysl i tělo napětí a nervozity. Ylang-ylang také zlepšuje náladu a bojuje proti duševní nepohodě. Lidem, kteří jsou ve stresu a mají náročné povolání, pomáhá ylang-ylang vypnout a uvolnit se. Protože však ylang-ylang obsahuje dráždivé látky, opět se to s ním nedoporučuje přehánět. Éterický olej není vhodný pro malé děti ani těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce těhotenství. Později ho ženy mohou v malém množství v těhotenství používat.

Zdroj: Freepik.com

6. Kopr (Anethum graveolens)

Kopr není úplně nejčastějším éterickým olejem. Je ovšem velmi účinný, a to hlavně na podzim, kdy se o slovo přihlásí chřipky a jiná onemocnění. Koprový éterický olej čistí dýchací cesty, podporuje vykašlávání a jednoznačně zlepšuje koncentraci. Protože však látky v něm obsažené mohou způsobit neurotoxicitu, není tento éterický olej vhodný pro děti a těhotné ženy. Těm by v nejkrajnějším případě mohl způsobit potrat.

7. Bergamot (Citrus bergamia)

Přechod z léta do podzimu je pro řadu lidí náročný už jen kvůli splínům a zhoršené náladě. Potom může pomoci aromaterapie a s ní i bergamotový éterický olej. Ten působí povzbudivě, uklidňuje a uvolňuje od napětí. Bergamot je vhodné inhalovat také při rýmě, angíně a nachlazení, protože působí antisepticky. Při kontaktu s pokožkou podporuje hojení. Často se kombinuje s citrusy, myrtou nebo eukalyptem.

8. Jehličnany (např. jedle, borovice, smrk)

Éterické oleje s vůní jehličnanů (jedle, borovice nebo smrku) jsou tím pravým pro naladění na podzimní vlnu. I podzim s časným stmíváním a chladnějším počasím si totiž můžete oblíbit. Povzbudivě na vás může působit vůně jehličnanů, která vás zavede do svěžího lesa. Tyto éterické oleje (samostatně nebo v kombinaci) příznivě ovlivňují respirační systém.

9. Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvor je podobně hřejivý a kořeněný jako skořice. Prostor i vás hezky prohřeje. Zázvor posiluje organismus. Působí antisepticky i antidepresivně. Dokáže uvolnit od napětí, zvednout náladu a zvýšit koncentraci. Je ideální pro relaxaci a meditaci během dlouhých podzimních dní.

10. Kardamom (Elettaria cardamomum)

Éterický olej kardamomu jemně tonizuje nervový systém a je vhodný při psychickém vyčerpání, únavě a úzkostech. Vůně kardamomu působí povzbudivě a zlepšuje soustředění. Zároveň má uklidňující a uvolňující efekt i při kontaktu s pokožkou ve zředěné formě.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama