Podzim již drží v rukou paletu, aby rozehrál svou pestrobarevnou hru, sluníčko rychle střídá déšť a vy letní šaty za teplé oblečení. Jistě jste už sklidili většinu rajčat, cuket a dýní, zavařili okurky i švestky, právě sbíráte padající ořechy a z lesa se vracíte s mimořádnými úlovky hřibů. Vaše zahrada se vám za vaši péči odměnila a nastává čas ji pomalu připravit na zimní spánek. Avšak ještě to není vše, čím by vás mohla obdarovat. Objevte podzimní bylinky v trávníku, poradíme vám, které to jsou.
Poslední dny pro sbírání bylinek jsou tu
Během jara i léta jste jistě průběžně sbírali bylinky, abyste jich měli dostatečnou zásobu na zimu. Nyní nastal čas, abyste se po zahradě přeci jen ještě porozhlédli. Na bylinkovém záhonku můžete utrhnout poslední čerstvé lístky máty, meduňky nebo šalvěje a potěší vás květy měsíčku, které barvou připomínají zapadající slunce. Bylinky ale nemusíte sbírat pouze na záhonech, stačí se podívat na váš trávník, jaké poklady pro vás ukrývá. Jistě tak objevíte například jitrocel, řebříček nebo popenec. V těchto dnech také vyrašil šťovík se svou nezaměnitelnou kyselou chutí, který jsme tak rádi trhali jako děti. Většina bylinek má sice největší sílu na jaře, ale pokud jste správný čas propásli, máte ještě poslední šanci, než se nachystají k zimnímu spánku.
Říká se, že příroda ve své moudrosti nechá v našem okolí vyrůst právě takové bylinky, které nám mohou být z nějakého důvodu prospěšné. Čím vám tedy bylinky z trávníku mohou pomoci?
Zkuste se porozhlédnout, zda v trávníku najdete například:
- jitrocel kopinatý
- řebříček
- popenec obecný
- šťovík kyselý
Jitrocel kopinatý pomůže nejen s respiračními potížemi
Jitrocel kopinatý nebo jitrocel větší pomáhá všem, kdo se potýkají s respiračními potížemi. Čaj, sirup nebo čerstvě vylisovaná šťáva uleví nejen při kašli, silném zahlenění nebo astmatu, ale umí také zklidnit trávicí ústrojí. Pročišťuje krev, plíce a žaludek. Rozmačkané listy můžeme použít jako obklad. Při drobném poranění, pokousání, štípancích nebo popáleninách pomáhá s hojením, ulevuje od svědění a poradí si dokonce s bércovými vředy.
Řebříček pomůže s migrénami i chutí k jídlu
Také řebříček hojí rány a podporuje trávení. V lidovém léčitelství má již od pradávna své neodmyslitelné místo. Používá se zejména nať s květem. Řebříček kvete až do září, ke sběru je tedy nejvyšší čas. Podporuje chuť k jídlu, správnou funkci močových cest a ledvin, je účinný při migrénách, zastavuje krvácení při hemoroidech, krvácení plic nebo žaludku. Je to bylinka, která rozhodně patří k ženským potížím, a to jak pro mladé dívky, které mají nepravidelné měsíčky, tak i pro ženy v klimakteriu a po něm. Velmi také ulevuje při léčení zánětu dělohy nebo vaginálním výtoku. Sedací koupele dokáží odstranit i myomy v děloze. A čaj jistě oceníte při problémech se spánkem nebo úzkostech, protože má mírně sedativní účinky.
Popenec obecný pomůže při zánětech horních cest dýchacích
Mnozí ho považují za plevel, ale nenechme se mýlit. Popenec obecný má v léčitelství právem své místo. Sbírá se převážně kvetoucí nať, takže pokud jste to nestihli od března do června, nyní již květy nenajdete, ale jeho drobné lístky se vám v trávníku jistě ještě objevují. V lékárně ho totiž není možné sehnat, vaše zahrada je tak ke sběru ideálním místem. A čím vám může být prospěšný? Stejně jako jitrocel nebo řebříček pomáhá při respiračních potížích, kašli, zahlenění, zánětech horních cest dýchacích nebo astmatu a zánětu průdušek. A pro jeho protizánětlivé účinky ho jistě oceníte i při léčbě zánětu močových cest a při problémech s ledvinami. Dobře rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Je také bohatý na vitamín C, vápník, hořčík, fosfor, draslík a železo.
Šťovík kyselý uvolní dýchací cesty
A co náš známý šťovík kyselý? Obsahuje vitamín C, což společně s kyselinou oxalovou způsobuje jeho kyselou chuť. Podobně jako předchozí bylinky je prospěšný pro močové cesty a ledviny. Umí čistit střevo i krev, má detoxikační účinky a na podzim jistě oceníte jeho schopnost uvolňovat dýchací cesty a ve vedlejších dutinách rozpouštět hlen. A jako zpestření si ho můžete přidat třeba k ovocnému smoothie. Bylinkový čaj připravíte zalitím 1 čajové lžičky byliny 250 ml vroucí vody. Šálek nechte 15 minut louhovat, a pak ho sceďte. Užívá se zpravidla 3krát denně mezi jídly.
Bylinky však užívejte s opatrností a platí zde, že nic se nemá přehánět. V některých případech mohou způsobit vyrážky, závratě nebo bolesti hlavy.
Nadcházející sychravé dny jsou jako stvořené pro chvilku relaxace a zachumlání do deky s dobrou knížkou, ale hlavně se šálkem horkého bylinkového čaje. Tak ať vás zahřeje, zbaví neduhů a pomůže překlenout i nevlídné zimní dny.