Pojďme si hned na začátek říct, že pestrá a zdravá strava je to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát. Doplňky stravy by měly přijít na řadu až po konzultaci s lékařem, který vám může doporučit ty nejvhodnější. Pokud si doplňky stravy vybíráte sami, pak je dobré vědět, podle čeho vybírat a na co se zaměřit, abyste vybrali co nejvhodnější produkt. V první řadě to je samozřejmě zdravotní problém, se kterým se potýkáte. Proto najdete v mnoha e-shopech pomocníka s výběrem doplňků stravy. Pak je tu i pár dalších bodů, které byste při výběru měli zvážit. Pojďme se na ně podívat.
1. Vstřebatelnost účinných látek
Vysokou vstřebatelnost přípravků můžeme označit i jako efektivitu daného doplňku stravy. Vstřebatelnost lze označit i jako míru využití aktivních látek v tabletě nebo kapsli organismem. Výrobci dobrou vstřebatelnost na svém balení jednoznačně uvádějí. Vy ji poznáte i tím, že se bude jednat o lipozomální vitamíny, chelátové formy minerálů, koloidní minerály, bioaktivní látky.
Všechny tyto formy vitamínů a minerálů jsou tělem velmi dobře využitelné a jejich využitelnost se rovná 100 %. Často se jedná o preparáty, které ochraňuje speciální kapsle, ta účinné látky bezpečně dovede přes kyselé prostředí žaludku tam, kde jsou potřeba (například do tenkého střeva, kde je tělo maximálně využije). Jako příklad uveďme, že běžnou formu vitamínu C tělo využije cca z 20 %, zatímco u lipozomální formy se jedná až o 90% využití. Lipozomální vitamín může být oproti běžnému až 5x účinnější, a tím pádem by vás neměla překvapit ani jeho vyšší cena.
2. Čistota složení
Dalším podstatným faktorem při výběru doplňku stravy je čistota jeho složení. Velmi zjednodušeně lze říct, že přípravek by neměl obsahovat konzervanty, umělá barviva, aromata, umělá sladidla, plnidla, stabilizátory a jiné látky, které mohou mít vedlejší účinky na zdraví.
3. Cena
Cena určitě ovlivní váš výběr, rozhodně však nelze říct, že čím dražší doplněk stravy je, tím lepší má účinky. Je potřeba pátrat a zohlednit již zmíněnou vstřebatelnost vitamínů, kdy je přípravek účinnější, dávkování a další aspekty.
4. Forma doplňku stravy
To, zda je doplněk stravy v tekuté nebo práškové formě, zda je vyroben v tabletách, kapslích nebo gelech, určitě ovlivní váš výběr. Zde záleží hlavně na pohodlnosti užívání. Někdo má problémy s polykáním tablet, a proto mu budou vyhovovat práškové nebo gelové formy doplňků stravy. Co se účinnosti týče, jsou doporučovány spíše kapsle. Ty jsou ve většině případů výrobci uzpůsobeny tak, aby účinnou látku dopravily skrze kyselé prostředí žaludku bezpečně tam, kde má největší efekt. I proto se nedoporučuje v případě problémů s polykáním kapsle lámat a prášek z nich vysypávat, protože přijdete o jejich hlavní výhodu.
5. Certifikace
Také certifikace uvedená na obale dokáže s výběrem doplňku stravy zamíchat. Díky ní můžete jednoduše upřednostnit výrobek, který je vhodný i pro vegany, nebyl testován na zvířatech, při jeho výrobě nebyly použity složky z geneticky modifikovaných organismů, je získán z ekologického zemědělství a tak podobně.
6. Ekologie
Při výběru můžete zohlednit i fakt, jak výrobce pracuje s ekologickou stránkou výroby. Zajímat vás přitom může velikost balení i použitý materiál na obal výrobku (například obal ze skla).
7. Způsob uchovávání, dávkování
Velmi podstatný je i způsob uchovávání výrobku po otevření. Některá probiotika je potřeba uchovávat v lednici. Stejně tak výběr ovlivňuje způsob dávkování. Pro většinu uživatelů je těžké myslet na to, že danou kapsli mají užívat 3x denně, a pak je jejich užívání neefektivní. Potom si raději vyberou přípravek, který obsahuje všechny účinné látky v jedné kapsli denně s postupným uvolňováním, a na opakované denní dávky nebudou muset myslet.