Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Plísňové infekce kůže – druhy, projevy, bylinky, krémy

Fotografie: plíseň na kůži
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Cítíte svědění či pálení mezi prsty na nohou, ve vlasech, v podpaždí, či jinde na těle? Vidíte menší či větší flíček? Může se jednat o plíseň na kůži neboli plísňovou infekci – mykózu. Jaké existují druhy, jaké jsou možnosti léčby i tipy na bylinky a bylinné krémy, které vám v boji s infekcí kůže mohou pomoci.

Plísňové infekce – druhy

Plísňové infekce na různých částech těla jsou způsobeny nejčastěji kvasinkami či dermatofyty. Těm se nejvíce daří na vlhkých a teplých místech. Proto se nejčastěji objeví plíseň na kůži např. mezi prsty na nohou, v podpaždí, ve vlasech, na rukách i na chodidlech. Je několik druhů plísňových infekcí, které nás mohou pořádně potrápit.

1) Plísňová infekce – Atletická noha

Název už napovídá, že se jedná o plísňovou infekci, která se tvoří na nohou. Často mezi prsty, kde se projevuje svěděním až pálením, zarudnutím pokožky, odlupováním pokožky a může se rozšířit na celé prsty i stranu chodidla. Pokud se budete škrábat bez ochranných prostředků, může se infekce rozšířit i na ruce.

Nejčastěji postihuje tato mykóza sportovce, proto název atletická noha. Sportovci mají uzavřené nohy v botách s ponožkami i v teplém počasí. Nohy jsou vlhké a prostředí je ideální pro tvoření infekce.

Prevence a léčba

 • Udržovat nohy v suchu a nechat je „dýchat“ je ideální prevencí před touto infekcí.
 • Vyměnit uzavřené boty za sandály, nebo pokud vám to například sport či zaměstnání nedovoluje, měnit si vlhké ponožky za suché a dát nohám prostor „vyschnout“.

Pokud je infekce v pokročilejším stádiu a tvoří se vám na noze bradavičky, suchá kůže se rozšiřuje a odlupuje a svědění neustává, zajděte si do lékárny a nechte si poradit. Často stačí aplikovat na postižené místo masti, které nejsou na předpis. V případě, že masti nezabírají, pak bude nutné navštívit kožního lékaře, který vám předepíše silnější masti na předpis.

Ovšem pomoci mohou i přírodní krémy či bylinky.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Jak se zbavit plísně na kůži za pomoci bylinek – Chmel, Aloe pravá

Nejčastěji se k léčbě písňových infekcí využívá aloe pravá, chmel a rozmarýn lékařský.

Chmel je známý tím, že přirozeně zbavuje organismus mykózy, a to díky hořkým kyselinám, které obsahuje. Šišky chmele zase obsahují síru, ta má antimykotické účinky. Proto pokud se na vašich nohou objevila plísňová infekce, vyzkoušejte odvar z chmele.

Příprava:

 • 2 lžíce šišek chmele
 • ½ litru vroucí vody

Postup: Šišky zalijte vroucí vodou a nechte 10 min pod pokličkou přiklopené. Poté postižená místa chmelovým odvarem otírejte a následně je důkladně vysušte.

Aloe pravá má antibakteriální, protizánětlivé účinky a chrání před pocením. Pokud nemáte tedy po ruce chmel, pak si můžete jednoduše připravit odvar z aloe, šalvěje a měsíčku.

Příprava:

 • 2 hrsti nadrcených listů aloe
 • 1 hrst šalvěje
 • 1 hrst měsíčku

Postup: Vše zalijte horkou vodou a nechte ½ hod. pod pokličkou odstát. Následně využijte jako koupel pro nohy. Délka koupele by neměla přesáhnout 10 min.

Bylinné regenerační krémy, gely a koupele na kožní problémy

Terapeutické regenerační krémy, jsou další možností, jak alternativním způsobem můžeme bojovat proti kožní mykóze.

Fotografie: Bylinné krémy Můžeme použít regenerační přípravek s humátyCytosan Fomentum gel a aplikovat ho na postiženou část pokožky i do jejího okolí cca 2 cm.

Necháme 20 min. působit a omyjeme

Nebo místo Cytosanu, můžeme použít koupel Biotermal nebo mýdlo Cytosan

Po koupeli či omytí Cytosan Fomentum gelu vmasírujeme krém Protektin

2) Kvasinková infekce

Kvasinkové vaginální infekce vznikají přemnožením kvasinky s názvem Candida albicans. Tato kvasinka narušuje rovnováhu bakterií a kvasinek v pochvě. Způsobeno to může být několika faktory, jako je braní antibiotik, stres, špatné stravovací návyky, ale i hormonální nerovnováha.

Příznaky kvasinkové infekce jsou nejčastěji:

 • Svědění a otoky kolem pochvy
 • Bolest při čůrání
 • Pocity pálení
 • Bolesti při pohlavním styku
 • Tvarohový hrudkovitý vaginální výtok

Léčba

Léčba by měla být nasazena co nejrychleji od prvních příznaků. Čím dříve vaginální infekci začnete řešit s vaším lékařem, tím lépe pro vás. Pokud není stav závažný, stačí předepsat masti, tablety nebo čípky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Ovšem závažnější stavy pak již vyžadují komplexní léčbu.

3) Jock svědění (Tinea cruris)

Další houbovou infekcí kůže je Tinea cruris, známá pod názvem jock svědění. Tato plísňová infekce se nejčastěji tvoří na genitáliích, vnitřních stranách stehen a hýždí. Houbě tinea se daří především ve vlhkém a teplém prostředí. Plíseň na kůži poznáte podle zarudnuté pokožky, svědění až pálení ve slabinách, na stehnech a hýždích.

Prevence a léčba

Abyste v horkých dnech předešli této infekci, pak doporučujeme nosit volné kalhoty, ideálně z bavlny či jiného savého materiálu. Rifle, které jsou upnuté a neprodyšné, mohou infekci jen zhoršit. Pokud již jock svědění pozorujete na svém těle, pak je potřeba nechat si předepsat antifungální masti a dodržovat správnou hygienu. Postižené místo pak udržujte v suchu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama