Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Plané neštovice lze ve většině případů hravě zvládnout

Fotografie: neštovice
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Plané neštovice jsou naštěstí od pravých černých neštovic (ty byly díky očkování zcela vymýceny v 70. letech minulého století) pouze slabým čajíčkem a jejich léčbu lze ve většině případů dobře zvládnout. Zásadní je předejít škrábání puchýřků, což vede k tvorbě jizev nebo zanesení infekce.

Jak se plané neštovice přenáší?

Plané neštovice jsou jedním z vysoce nakažlivých virových onemocnění, se kterým se u dětí setkají téměř všichni rodiče. Jejich typickým projevem jsou svědivé puchýřky, které se objeví nejdříve na obličeji, hlavě, trupu, a pak přechází na celé tělo. Dobrou zprávou je, že po prodělaných neštovicích vzniká doživotní imunita. Vir je však v těle pořád přítomný a při snížené imunitě se může projevit například pásovým oparem. Úplně nejčastěji postihují plané neštovice děti předškolního a školního věku, mohou se však také objevit u starších dětí nebo v dospělosti. Tato skupina mívá většinou mírný průběh onemocnění. Nicméně se neštovice v kolektivu velmi dobře přenáší, a to přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kapénkami. Infekční je přitom postižený v době až 3 dny před propuknutím vyrážky. Nakažlivý je pak po celý průběh svého onemocnění, až do vymizení posledního pupínku. V případě onemocnění se nemocnému nedoporučuje chodit ven, a to z důvodu, že by mohl nakazit ostatní. Zvlášť lidé s oslabenou imunitou, kteří nemoc neprodělali, mohou být v ohrožení. Plané neštovice jsou nebezpečné i pro těhotné ženy. Těm hrozí špatný vývoj plodu, předčasný porod nebo dokonce i potrat. Ven by nemocný neměl chodit ani z toho důvodu, že slunce a nadměrné pocení nesvědčí jejich léčbě.

Inkubační doba neštovic

Inkubační doba planých neštovic může být poměrně dlouhá, a to 10 až 21 dní po nakažení.

Jak se projevují plané neštovice u dětí a jaké jsou první příznaky? První příznaky planých neštovic lze poměrně snadno zaměnit s příznaky obyčejné chřipky nebo nachlazení. Nemocný tedy pociťuje větší únavu, má zimnici a zvýšenou teplotu. To, co nemoc jednoznačně identifikuje, jsou červené svědivé pupínky, které nemocnému naskáčou po celém těle.

K projevům neštovic tedy patří:

 • svědivé vodnaté puchýřky po celém těle
 • únava
 • zimnice
 • horečka nebo zvýšená teplota
 • kašel
 • rýma
 • bolest břicha
 • nevolnosti
 • nechutenství

Jak vypadají pupínky planých neštovic?

Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka, která začíná na obličeji, hlavě a trupu, ale později se vyskytne po celém těle. Nejdříve jsou pupínky pouze malými červenými skvrnkami na kůži. Z nich se stanou vodnaté puchýřky, jejichž zprvu čirá tekutina získá později mléčnou barvu. Velikostně přitom může jít o puchýřek v rozsahu 3 až 6 mm. Pupínky svědí a nutí nemocného, aby si je škrábal. To se však nedoporučuje, už proto, že po seškrábání takového puchýřku zůstávají na pokožce nevzhledné jizvy. Rizikové je i zavlečení infekce. Pupínek zasychá až ve své poslední fázi a stává se z něj stroupek, který z pokožky časem sám odpadne. Tvorba puchýřků probíhá ve vlnách a nové puchýřky se přestávají tvořit přibližně až po 4 dnech. Puchýřků může být několik desítek, ale i stovky.

Zdroj: Freepik.com

Jak se mohou neštovice zkomplikovat?

Komplikací může být například výsev puchýřků na sliznicích – tedy v puse, ušním zvukovodu, oku nebo nose. To je velice nepříjemné. V závažnějších případech může výjimečně docházet k velkým bolestem břicha, ale také k poškození vnitřních orgánů nebo mozku.

Jak se plané neštovice léčí?

Speciální léčba neštovic, která by napomohla rychlejšímu uzdravení, neexistuje. Hlavní léčení neštovic tedy spočívá v tom udržet nemocného v klidu a pomoci mu od nepříjemného svědění. Nemocnému se nedoporučuje pobyt na slunci a ani dlouhé koupele, aby nedošlo k zapaření puchýřků. Od svědění puchýřků mohou ulevit antihistaminika, tekuté pudry a chladivé gely. V případě dalších doprovodných příznaků můžete sáhnout po lécích tlumících kašel a snižujících horečku.

Prevencí planých neštovic je očkování. To sice není hrazené zdravotním pojištěním, ale zdravotní pojišťovny na něj přispívají v rámci svých preventivních programů. Očkuje se buď jednoduchou vakcínou Varilrix, nebo kombinovanou vakcínou Priorix-Tetra, která kromě neštovic chrání i proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Co pomáhá proti svědění a další tipy na úlevu

Mezi nejvíce nepříjemné doprovodné příznaky neštovic patří bezesporu svědění puchýřků.

Na to lze ale naštěstí použít:

 • tekutý pudr
 • různé chladivé gely
 • tea tree oil (vysušuje)
 • bylinné masti s měsíčkem lékařským nebo heřmánkem
 • tělová mléka s tříslovinami

Všechny tyto přípravky puchýřky zchladí a poskytnou okamžitou úlevu. Strupy pak lze mazat zinkovou mastí, která má regenerační účinek a pomohu i krémy na bázi dexpanthenolu. Po odloupnutí se postižená místa mažou mastmi, které podporují hojení jizev.

Tip: Další obávanou dětskou nemocí jsou spalničky, zjistěte, jak se projevují a jak nejlépe s nimi bojovat.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama