Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Pěstujete rýmovník? Vyzkoušejte recept na čaj i sirup

Fotografie: Rýmovník
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Rýmovník je bylinka stvořená pro pěstování doma v květináči, ale i na zahrádce či balkoně. Už z jeho názvu je jasné, že jeho léčivá síla se využívá především při nachlazení a rýmě.  Ovšem víte, že se z něj dá vyrobit mast i čaj a využívat ho celoročně nejen jako pomocníka při ucpaném nosu?

Využijte léčebnou sílu rýmovníku naplno a připravte si z něj čaj, tinkturu či mast, poradíme vám, jak na to.

Rýmovník na rýmu a nachlazení můžete inhalovat, uvařit si čaj nebo vyrobit domácí sirup

Rýmovník má široké využití, začneme tím nejznámějším, a to je rýma a nachlazení. Pokud i vy jste připoutáni na domácí lůžko a nemáte sílu na výrobu sirupu, stačí si list rýmovníku utrhnout, přepůlit a inhalovat. Někdo si ho vloží do nosní díry, jiní k němu jen čichají. Dobré je také listy rýmovníku dát do vody a nechat odpařovat na topení nebo kamnech. Vůně bude mít dvojí účinek, ke kterému se dostaneme později.

Jak připravit čaj z rýmovníku

Čaj z rýmovníku je nejjednodušší variantou. Budete potřebovat pouze cca 3 – 5 lístků rýmovníku, med a vodu. Do hrnku dejte lístky, zalijte horkou vodou a nechte louhovat cca 15 min. Následně doslaďte medem a můžete pít.

Zdroj: Freepik.com

Jak vyrobit domácí sirup z rýmovníku

Domácí sirup z rýmovníku je oproti čaji trochu těžší na přípravu, ovšem jeho účinky si chválí snad každý, kdo ho zkusil.

Ingredience do sirupu z rýmovníku:

  • 40 – 50 lístků z rýmovníku
  • 1 kg cukru krupice
  • 1 citron
  • 1 pomeranč
  • 1 litr vody

Postup:

  • Do hrnce vložte listy rýmovníku, nakrájený citron i pomeranč na kolečka (pokud máte bio citron i pomeranč, není je nutné loupat) a zalijte vroucí vodou. Zavřete a nechte louhovat ideálně 48 hod.
  • Po 48 hod nálev přeceďte do hrnce, přidejte cukr a vařte do zhoustnutí.
  • Teplý sirup nalévejte do sklenic, které pečlivě uzavřete a skladujte ideálně na tmavém a studeném místě.

Přírodní repelent proti hmyzu

Rýmovník má ovšem i další využití. Můžete ho použít jako přírodní repelent proti hmyzu a ani nemusíte nic připravovat. Tím, že vám poroste na okně, jeho aroma odežene hmyz na to šup. Šetrné a účinné řešení.

Rýmovník zchladí popáleniny

Listy rýmovníku jsou ideální také pro zchlazení lehkých popálenin třeba od ohně, při vaření nebo při zatápění do kamen. Utrhněte list rýmovníku, přelomte ho a šťávou si potřete postižená místa. Ucítíte okamžitý chladící efekt a bolest během chvilky ustoupí.

Mast z rýmovníku na bolest hlavy i uvolnění cest dýchacích

Poslední tip na zpracování rýmovníku je mastička, kterou můžete využít nejen při nachlazení, ale i pokud vás zastihne bolest hlavy či migréna. Mastičku vtírejte do spánků a masírujte si čelo. Pro uvolnění dýchacích cest mast mažte pod nos a pro podporu vykašlávání hlenů si ji mažte na oblast hrudníku a nechte působit.

Jak připravit mast z rýmovníku

Na přípravu masti budete potřebovat 30 listů rýmovníku a 200 g sádla. Sádlo můžete nahradit i kokosovým tukem. Sádlo/tuk rozehřejte, vložte do něj listy a 2 hod při nízké teplotě prohřívejte (tak, aby se směs nevařila). Po dvou hodinách nechte mast vychladnout a dejte na noc do lednice. Druhý den je potřeba celý proces opakovat a následně připravenou směs nalít do skleniček. Ty si uložte na chladné místo.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama