Panická ataka je pojem, se kterým jste se možná v životě osobně nesetkali, ale třeba jste ho zaznamenali ve vašem okolí nebo o něm někde něco četli. Jedná se o úzkostnou poruchu, se kterou je potřeba pracovat.
Co je panická ataka?
Jako panická ataka je označován krátkodobý, ale velmi intenzivní záchvat úzkosti a nepřiměřeně velkého a neopodstatněného strachu, který vás zastihne takřka kdekoliv a jehož první úder nelze moc předvídat. Předvídat se dají až další případné záchvaty, u kterých je možné zpozorovat počáteční varovné signály. Panická ataka vás sice nezabije, ale postižený toto ohrožení vnímá velice reálně. Často má pocit infarktu a myslí na nejhorší. Panická ataka vás kompletně vyřadí z fungování a často jí předchází souhrn zatěžujících faktorů.
Mezi ně patří:
- dlouhodobý stres a psychická zátěž
- nedostatečný spánek a dlouhodobá únava
- svou roli hraje i konzumace alkoholu, cigaret a drog
- částečným spouštěčem může být i nadměrná konzumace kofeinu a jiných látek
Koho panická ataka postihuje a proč?
Doteď nelze přesně říct, co a v jaké míře hraje hlavní roli v tom, zda vás panická ataka v životě postihne.
Odborníci se pouze shodují, že určitou roli může hrát:
- dědičnost
- stresové události v dětství, především nedostatečný pocit jistoty
- stresové vypětí a špatný psychický stav (můžete být oslabeni například během vašeho rozvodového řízení nebo při táhnoucích se potížích v práci)
- velkou roli hraje emoční nastavení každého z nás a schopnost popasovat se s psychickou zátěží
Ví se, že panická ataka postihuje až dvakrát častěji ženy než muže. Velmi často se objevuje u náctiletých a dospívajících. Ovšem přepadnout může i mnohem starší osoby. Nejsou výjimkou případy, kdy se první záchvat panické ataky objevil u padesátiletého jedince. Kombinace faktorů, které mohou za panickou atakou stát, je zkrátka velmi pestrá.
Jaké jsou příznaky panické ataky?
Panická ataka má řadu fyzických i psychických příznaků, patří k nim:
- nepřiměřený a neopodstatněný pocit strachu a úzkosti, kterého se nelze zbavit
- pocit depersonalizace
- pocit, že ztrácíte kontrolu nad svým vlastním tělem
- intenzivní pocit ohrožení
- velký strach ze smrti
- zrychlený dech a tep
- nadměrné pocení
- třes celého těla
- pocit sevřeného hrdla
- silné bušení srdce
- pocity na omdlení a zvracení
- závratě
Jak lze panickou ataku léčit?
Aby mohla být panická ataka léčena, je potřeba ji správně diagnostikovat, to znamená vyloučit tělesné onemocnění. Už jen správná diagnostika může být problém, protože pokud vás tato událost postihne úplně poprvé a vy se s ní nějak sami nebo za pomoci rodiny či přátel vypořádáte, můžete nad tímto krátkodobým stavem mávnout rukou. Mnohem rychleji vás k doktorovi zavedou opakující se stavy panické ataky. U velmi vážných forem se tyto záchvaty mohou objevit klidně i 4x do týdne, a to je život velmi omezující. Ne vždy přitom musí být panická ataka léčena u psychiatra. Nekomplikované stavy může zachytit a léčit i váš obvodní doktor.
Co je cílem léčby?
Panická ataka se léčí antidepresivy a benzodiazepiny. Často se přistupuje ke kombinaci obojího, a to vždy po konzultaci s lékařem. V psychoterapii se poté přistupuje ke kognitivně behaviorální terapii.
Cílem léčby je zamezit tomu, aby panická ataka znovu udeřila. Zatímco léky přináší rychlou úlevu od nepříjemných tělesných pocitů (především benzodiazepiny nebo třeba betablokátory, které ulevují od bušení srdce), terapie má za cíl odhalit příčiny atak a pomoci je pacientům pro příště zvládnout lépe. Pacient se například naučí odhalit prvotní spouštěče ataky a ty už v zárodku zvládat.
Existuje nějaká alternativní léčba?
Ne všichni budou souhlasit s léčbou, která zahrnuje pravidelné užívání léků (u antidepresiv se vždy jedná o dlouhodobější záležitost). U méně závažných stavů lze přistoupit k alternativní léčbě pomocí meditací, bylinek a různých terapií. Záměrem je napojit se na své nitro a přijít na to, proč k panické atace došlo a případně opakovaně dochází.
Velmi nápomocné může být:
- zvolnění životního tempa
- zařazení více odpočinku
- úprava jídelníčku a životního stylu vůbec
- eliminace stresu
- vyřešení tíživých životních situací
Co může léčbu stěžovat?
S panickou atakou se nikdo smířit nechce. Nejedná se o úzkostnou poruchu, kterou lze ututlat. Záchvaty nepřiměřeného strachu vás totiž mohou přepadnout kdekoliv, třeba v metru nebo v práci. Stud z nekontrolovaného průběhu této události a ze ztráty kontroly nad sama sebou léčbu ataky o to více komplikuje. Pacient má jednoduše strach z toho, že se ataka bude opakovat, což v něm znovu vyvolává úzkostné myšlenky a vrhá ho do nepříjemné nejistoty. Často se tito lidé začnou stranit míst, kde je ataka zaskočila, nebo přestanou chodit do společnosti, protože mají obavy z toho, že je ataka znovu zastihne nepřipravené a před spoustou lidí. S nemocí je proto potřeba aktivně a vědomě pracovat – nejlépe pod vedením odborníka, který této problematice rozumí.