Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Outkovka pestrá aneb léčivá síla z lesa

Fotografie: Outkovka pestrá
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Na houby můžete chodit i po jejich hlavní sezóně od podzimu do jara. Vadit by vám přitom nemělo, že místo praváků, křemenáčů a jiných jedlých hub si v košíčku domů donesete outkovku pestrou. Je to houba často využívaná tradiční čínskou medicínou, roste však i u nás a byla by škoda ji v lese nechat.

Co je to outkovka pestrá?

Outkovka pestrá je nejedlá dřevokazná houba, jejíž konzumace se ale doporučuje. To kvůli celé řadě blahodárných látek, které obsahuje. Outkovka pestrá je původem z Asie. Z té se však rozšířila do celé Evropy, Austrálie i Severní Ameriky. Jedná se o nejvíce prozkoumanou dřevokaznou houbu – ať už u nás nebo v tradiční čínské medicíně. Právě ta na ni nedá dopustit. Outkovka pestrá (latinsky Trametes versicolor) vás dokáže zbavit řady neduhů. A kde ji sehnat?

K dostání je samozřejmě ve většině e-shopů se zdravou výživou, kde má nejčastěji formu prášku. Na outkovku však klidně můžete vyrazit i do vašeho lesa. Roste nejčastěji na pařezích, ale najdete ji i na kmenech nebo větvích převážně listnatých stromů. Od ostatních dřevokazných hub outkovku zaručeně rozeznáte. Má vějířovité plodnice o velikosti až 8 cm, které rostou v trsech střechovitě nad sebou. Povrch outkovky hraje všemi barvami od hnědé až po okrovou, namodralou, žlutou nebo zelenou, proto tedy outkovka pestrá.

Jaká je její historie?

Že vás nikdy předtím nenapadlo outkovku sbírat? No vidíte, přitom je tato dřevokazná houba od nepaměti součástí tradiční čínské medicíny. Tradiční čínské umění na tuto houbu nedá dopustit, protože ví o její síle. Málokterá bylinka má tak okázalé účinky na rakovinu jako právě outkovka pestrá. Dříve dokonce platilo, že houbu s tak výjimečnými až čarovnými účinky smějí užívat pouze členové císařské rodiny a samurajové, kteří prošli pečlivým výběrem. Pro ostatní byla tato houba zapovězena hrozbou smrtelného trestu.

Jaké látky outkovka obsahuje a na co je dobrá?

Outkovka je známá svým silným zastoupením látek, které umí bojovat nejen se záněty v těle, ale také s rakovinou. Obsahuje například polysacharid K, který lze nazvat také krestin, dále polysacharid peptid, betaglukany, polypeptidy, ergosteroly, triterpenoidy, fungisterol beta-sitosterol, fenoly, flavonoidy a další přínosné látky.

Outkovka pestrá velmi silně účinkuje na imunitní systém:

  • Obsahuje proto potřebné fenoly a flavonoidy, které působí antioxidačně. Tyto látky zmírňují záněty v těle a stimulují uvolňování obranných látek.
  • Zlepšuje zdraví střev, které je pro správně fungující imunitní systém důležité.
  • Zvyšuje výkon při cvičení, které ve finále může celkově podpořit imunitní systém a dobrý stav organismu.

Outkovka se dobře osvědčila v boji proti rakovině

V tradiční čínské medicíně je outkovka pestrá číslem jedna v boji s rakovinou. Má totiž silné protirakovinné účinky a užívá se zejména při rakovině plic, prsu, jícnu, prostaty, kůže a trávicího systému. Outkovka je využívána nejen pro prevenci, ale i jako podpůrný prostředek při léčbě již vzniklé rakoviny. Látky v outkavce působí na rakovinové bujení tak, že ho přinejmenším zpomalí. Dobrý efekt má tato houba i při chemoterapii, kde potlačuje její negativní účinky. Doporučuje se také při ozařování, kde přispívá k celkové regeneraci organismu.

Zdroj: Freepik.com

Dále outkovka pestrá:

  • působí proti kožním plísním
  • má antivirový a antibakteriální účinek (dokáže potlačit bakterii zlatého stafylokoka)
  • chrání jaterní buňky
  • potlačuje nechutenství
  • působí proti bolesti hlavy
  • je přínosná u léčby žloutenky typu B i C
  • potlačuje chronickou únavu
  • působí proti zánětu žaludku a tlustého střeva
  • posiluje dýchací cesty
  • příznivě ovlivňuje činnost močových cest
  • funguje na nejrůznější ekzémy
  • zlepšuje inzulínovou rezistenci

Kde všude lze outkovku pestrou využít?

Outkovka pestrá do kuchyně nepatří, o to více ji však využijete v domácím léčitelství, kde se nejčastěji používá ve formě nálevu. Doporučenou denní dávkou outkovky je 3 až 5 gramů houby. Pokud chcete zpracovat outkovku, kterou si sami v lese nasbíráte, je potřeba ji napřed šetrně usušit, a to do teploty 40 °C. Usušenou houbu je pak nejlepší rozemlít a teprve z tohoto prášku dělat odvar. Prášek outkovky můžete samozřejmě přidat do nejrůznějších jídel. Dokonce ji lze i rozžvýkat nebo prášek sníst samostatně. Žádný gurmánský zážitek vám však outkovka nepřinese. Její ne úplně příjemnou chuť vyvažuje její léčebný účinek. Ten je mnoha studiemi potvrzen.

Z nejedlé, ale léčivé houby si lze vyrobit tinkturu.

Na ni potřebujete asi:

  • 150 gramů čerstvé outkovky
  • 60 až 80% alkohol

Stačí, když outkovku nakrájíte na tenčí proužky, natlačíte do uzavíratelné sklenice a po okraj zalijete alkoholem. Takhle můžete outkovku nechat macerovat až 3 týdny, to znamená na světle a v pokojové teplotě. Po uplynutí této doby směs přeceďte a hotovou tinkturu přelijte do lahvičky s kapátkem. Tinkturu dále uchovávejte v chladu a temnu.

Jak pěstovat outkovku pestrou?

Pokud vám honba za outkovkou po lese nic neříká, můžete si ji sami vypěstovat u vás na zahrádce. Avšak nebudete k tomu potřebovat záhon, ale kus kmenu nebo odumřelý pařez. Do něj stačí vyvrtat pár otvorů. Poté je potřeba na outkovky do lesa stejně zajít. Její čerstvé plodnice totiž potřebujete rozmixovat a vytvořit z nich kašovitou hmotu. Tou pak pařez polijete. Respektive kaši se snažte natlačit do vyvrtaných otvorů, aby v nich mohly spory outkovky hezky kolonizovat. Vlastní úrody se dočkáte za dva až tři roky. Houba vám pak na tomto místě bude vyrůstat několik let.

Kdy tuto vitální houbu sklízet?

Ideální dobou pro sklizeň outkovky je podzim až jaro. Tak si představte, že v této době můžete pořád ještě chodit na houby. A v košíčku si přinesete větší poklad, než kdybyste narazili na utajené místečko s křemenáči.

Tip: Zjistěte také, co to je mykoterapie a jaké jsou nejznámější vitální houby.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama