Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Organické zahradničení a udržitelnost

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zdá se, že doby, kdy bylo používání hnojiv a jiných přípravků, které usnadňovaly péči o zahradu, běžné a schvalované, jsou pryč. Dnes se stále více sází a je to i moderní na organické zahradničení a udržitelnost. Co dělat, aby taková byla i vaše zahrada?

1. Vzdejte se používání všech chemikálií

Pokud bylo dříve součástí vaší zahrádky nějaké to chemické hnojivo, postřik nebo typický modrý posyp proti slimákům, v organickém zahradničení se s tím budete muset rozloučit. Ti, kteří vedou svou zahradu udržitelně, využívají pro obohacení půdy hlavně svůj vlastní kompost (např. Bokashi), případně jiná organická hnojiva – třeba koňský hnůj, slepičince nebo takzvané zelené hnojení pomocí svazenky. Tady se ale názory lidí pěstující organickou zahradu rozcházejí. Ti, kteří udržitelnost vedou více do extrému, by například ani s přílišným hnojením organickými hnojivy nesouhlasili. Podle nich má být zahrádka co nejvíce soběstačná a jakýkoliv lidský zásah ji narušuje.

2. Se škůdci bojujte čestně

Aplikace chemikálií souvisí také s výskytem škůdců. A ti se na zahrádce dříve nebo později zkrátka objeví. V případě, že udržitelnost neřešíte, je snadné zakročit. Prostě záhon posypete posypem na slimáky nebo aplikujete postřik na mšice a ve většině případů nad škůdci vyhrajete. Co ale dělají ti, kteří berou ohled na životní prostředí a organickou čistotu své zahrady? Se škůdci bojují mnohem čestněji. Spoléhají na rozmanitost rostlin a jejich vzájemné působení. Rostliny si buď mohou vzájemně škodit a ubírat živiny, nebo se naopak podporovat (třeba tím, že odpuzují škůdce).

V záhoncích například:

  • střídáme vysoké a nízké rostliny, které si vzájemně neubírají světlo
  • vysazujeme rostliny s plytkými kořeny vedle rostlin s hlubokými kořeny, které berou živiny v různých hloubkách půdy
  • například taková kukuřice vysazená vedle popínavé fazole může čerpat dusíkaté živiny z nitrofilních bakterií, které půdě dodávají právě hlízky kořenů fazole
  • česnek před houbovitými nemocemi chrání celou škálu rostlin od rajčat po mrkve, okurky, jahody, ale i okrasné dřeviny
  • navzájem se chrání i zelí a rajčata

Na záhonu můžeme dokonce vytvořit i místo, které bude sloužit jako zásoba hmyzích predátorů našich škůdců pomocí správně vysazených rostlin (pomůže i květinová louka). Organická zahrada se v žádném případě nerovná zahradě bez škůdců. Přirozeně však lze jejich výskyt eliminovat. Zjistěte, jak se zbavit slimáků bez chemie.

3. Vsaďte na rozmanitost, která do vaší zahrady vnese život

Rozmanitost je pro udržitelnost vaší zahrádky zásadní. Čím více hmyzu na ní budete mít, tím více života v sobě vaše zahrádka uchovává.

Do zahrádky klidně zakomponujte:

  • medonosné květiny
  • ovocné stromy a keře
  • rozmanité druhy rostlin
  • dopřejte hmyzu dostatečná útočiště v podobě hmyzích hotelů, domečků pro čmeláky nebo včelích úlů

4. Kompostujte

Kompost bude vaším hlavním zdrojem organického hnojiva, a navíc jím ulehčíte vaší popelnici a skládkám v této zemi. V kuchyni a na zahradě je tolik věcí, které zub času promění v kvalitní základ substrátu, za jehož organickým složením budete stát vy sami.

5. Zalévejte zahradu pouze dešťovou vodou

Udržitelná a organická zahrádka miluje měkkou dešťovou vodu. Abyste jí měli dostatek, je potřeba šikovně vymyslet nádoby pro její sběr. Vhodné, ale celkem finančně nákladné, je zabudování této nádoby do země. Tak nepřijdete ani o dešťovou vodu, ani o místo na zahradě.

Zdroj: Freepik.com

6. Pěstujte pouze dobře přizpůsobivé rostliny

Aby se vaší zahrádce dobře dařilo, a vy jste do ní zasahovali co nejméně a pouze v nejnutnějších případech, je potřeba vybírat nenáročné rostliny, které si dobře poradí se zdejšími podmínkami.

7. Dobře vybírejte zahradní techniku

K udržitelnému zahradničení patří i výběr zahradní techniky.

Abyste životní prostředí zatížili co nejméně:

  • volte kvalitní základní náčiní, které vám vydrží řadu let
  • o zahradní nářadí se dobře starejte a nenechávejte ho venku na dešti
  • upřednostněte elektrické sekačky, ořezávače a pily před benzínovými nástroji, které na vaší zahrádce mohou zanechat zplodinovou stopu

8. Nežeňte se za úrodou

Možná si řeknete, že když dáte vaší zahrádce dostatek prostoru, věnujete jí mnoho vaší energie a ušetříte ji od všemožných chemikálií a zplodin, odmění se vám nadměrnou úrodou. Avšak vůbec tomu tak být nemusí. Je dobré vědět, že organičtí pěstitelé se neženou za nadměrnou úrodou. Naopak jsou rádi za to, co jim sama zahrádka nabídne. Nemusí to být málo, ne vždy však budete s úrodou spokojení. A to zejména tehdy, pokud narazíte na ne příliš dobrý rok z hlediska počasí. Příliš deště nebo nadměrné sucho mohou s vaší úrodou hodně zamávat.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama