Není snad na světě úžasnější zelenina než je kadeřávek (kadeřavá kapusta), nezapomeňte si ho letos vypěstovat na zahradě, bude vám přinášet radost i užitek od podzimu až do jara. Tato odolná rostlina totiž vydrží mráz do – 15 stupňů, takže je skvělou zásobárnou vitamínů a dalších prospěšných látek celé zimní období. Má specifickou delikátní chuť, která ho odlišuje od ostatních druhů kapusty.
Jeho křehké nakadeřené lístky působí jako rozvitá květina, a pokud ho zasadíte na záhon společně s mangoldem, získáte úžasný vizuální i barevný efekt. Kadeřávek je přímo nabitý širokým spektrem prospěšných látek pro lidské zdraví, proto je považován za nejzdravější zeleninu vůbec.
Obsahové látky v kadeřávku
Kadeřávek obsahuje opravdu velké množství zdraví prospěšných látek pro lidský organismus. V tabulce si můžete prohlédnout kompletní seznam.
Vitamíny | Minerály a další látky |
Vitamín A | Vápník |
Vitamín C | Hořčík |
Vitamín E | Fosfor |
Vitamíny skupiny B | Železo |
Beta karoten, lutein, zeaxntin, vláknina |
Jaké jsou účinky kadeřávku na lidské zdraví
Kadeřavá kapusta obsahuje látky zvané sulforafany, jejichž působení se označuje jako protinádorové. Patří do skupiny isothiokyanátů, biochemických látek, které mají schopnost aktivovat geny bránící vzniku nádorů a utlumovat geny podporující vznik nádorů.
Další účinky:
- díky vysokému obsahu vápníku je skvělou prevencí osteoporózy
- zvyšuje imunitu
- díky vysokému obsahu vlákniny působí blahodárně na zdraví střev, zlepšuje peristaltiku, je prevencí zácpy
- snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, tím je dobrou prevencí kardiovaskulárních onemocnění
- je bohatým zdrojem vitamínu K
- vysoký obsah kyseliny listové v kadeřávku pomáhá odbourávat homocystein, jedovatou látku vznikající při konzumaci bílkovin
- díky vysokému obsahu vitamínu C navyšuje hladinu kolagenu v organismu
- obsahuje indol – 3 – karbinol, který inhibuje zvětšení prostaty
- obsah beta karotenu, luteinu a zeaxantinu chrání lidský zrak před poškozením
- pro nízký obsah kalorií je vhodný pro zařazení do dietních programů
Jak pěstovat kadeřávek
Kadeřávek je nenáročná zelenina, která nemá vysoké nároky na pěstování, dobře roste na slunném stanovišti, ale také v polostínu, vyhovuje mu propustná půda s vyšším obsahem vápníku a dusíku. Semena vysévejte v květnu po předplodinách, jako jsou například špenát nebo salát, sazeničky přesazujte v červnu do sponu 30 x 30 cm, aby měly jednotlivé rostliny dostatek prostoru. Kadeřávek dosahuje výšky až 90 cm, růžice listů šířky 30 – 40 cm. Pravidelně zalévejte. Kadeřavé lístky při sklizni odstřihněte čistými nůžkami.
Škůdci
Největším nepřítelem kadeřávku je molice, jedná se o malé bílé mušky, které tuto rostlinu často napadají, účinný proti tomuto škůdci je postřik z výluhu lichořeřišnice nebo kopřivy.
Jak zpracovat kadeřávek
Listy kadeřávku pečlivě properte a opatrně napařte po dobu 5 – 7 minut, aby nebyly zničeny bioaktivní látky v něm obsažené, nikdy nevařte. Z podušených lístků odřízněte tuhý řapík a dále zpracujte. Takto připravený kadeřávek nachází různé způsoby využití v kuchyni, můžete ho také zamrazit.
Jak využít kadeřávek v kuchyni
Tato zelenina nachází široké možnosti využití v kuchyni, můžete z něj uvařit skvělé polévky a upéct nádivky, sekanou nebo karbanátky, zapékat s těstovinami, skvělý je i ve slaných palačinkách nebo omeletách. Z listů blanšírovaných na másle můžete vykouzlit skvělé masové a zeleninové závitky.