Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Není med jako med. Vyznáte se mezi nimi?

Probiosan Inovum

Reklama

Med má své čestné místo v jídelníčku mnoha lidí, kteří se snaží stravovat zdravě a dávají přírodnímu sladidlu přednost před umělými cukry – a tak je to samozřejmě v pořádku. Je ale důležité zmínit, že není med jako med, a jak jste na tom vy? Znáte všechny druhy medu?

Existuje několik druhů medů, které se od sebe vzájemně liší nejen svým vzhledem nebo konzistencí, ale rozdíly mezi nimi byste našli, i co se týče jejich účinků. Jaké druhy medu existují a kolik z nich znáte?

Druhy medu

I malé děti ví, že med získávají včeličky z mnoha rostlin. Ačkoli je zpravidla přináší do jednoho úlu, je v dnešní době možné za pomoci správných včelařských technik docílit toho, že jsou jednotlivé rámky naplněny jedno druhovým medem. Následným vytáčením je posléze možné získat různé druhy medu.

Med

zdroj: Pixabay.com

Jaké druhy medu známe?

  • medovicový
  • akátový
  • květový
  • lesní 
  • vřesový

Vzácné druhy medu

  • slunečnicový
  • lipový 
  • jetelový 
  • malinový
  • kaštanový

Pojďme si teď společně jednotlivé druhy trochu blíže představit.

Medovicový

Medovice je lepkavá hmota vylučována stejnokřídlým hmyzem – například mšicemi. Hmyz medovici vylučuje na listy či jehličí a pilné včelky jej odsud sbírají a nosí do úlu. Medovicový med má tmavou barvu a nejčastěji je získáván ze smrku, jedle nebo dubu. Obsahuje v sobě daleko více minerálů nežli jiné druhy medu.

Akátový

Akátový med je typický svou průhlednou konzistencí, poznávacím znamením je i nažloutlé až nazelenalé zbarvení. V tekutém stavu je schopen vydržet i několik let, což je jeho přednost oproti jiným druhům medu.

Květový

Květový med je získáván z nektaru rostlin. Jedná se o směs několika druhů rostlin. Zpravidla mívá jemně žlutou barvu, pakliže zkrystalizuje, změní se jeho barva do krémova. Může v sobě obsahovat pylová zrníčka, díky kterým se může pyšnit léčebnými a povzbuzujícími účinky. Navíc v sobě obsahuje rostlinné hormony, aromatické látky, éterické oleje a další blahodárné živiny, pro které je velmi ceněn v lidovém léčitelství.

Lesní

Jako lesní med se označuje medovicový med nasbíraný včelkami převážně v lesních porostech. Oproti květovému medu má jiný pomoc cukrů a obsahuje v sobě větší množství minerálů.

Vřesový

Vřesový med poznáte podle jeho nahořklé chuti, která ale nemusí vyhovovat všem. Tento druh má velmi výraznou chuť i vůni, je velmi hustý a krystalizuje velmi pomalu – po promíchání opět zkapalní. I vřesový med je bohatý na vitamíny a minerály.

Včelí plástev

zdroj: Pixabay.com

Další druhy medu:

Slunečnicový

Má sytě žlutou barvu, velmi rychle tuhne, je vhodný pro diabetiky.

Lipový

Vyskytuje se jednou za několik let, má žlutou barvu a výraznou lipovou chuť i vůni.

Jetelový

Má světlou barvu, je přirozeně pastovitý a pyšní se velmi jemnou, vyváženou chutí.

Malinový

Má světle žlutou barvu, lahodnou květovou chuť, jemně krystalizuje.

Kaštanový

Je typický pro velmi silné antimikrobiální vlastnosti, podporuje imunitní systém.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama