Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Není med jako med. Vyznáte se mezi nimi?

Probiosan Inovum

Reklama

Med má své čestné místo v jídelníčku mnoha lidí, kteří se snaží stravovat zdravě a dávají přírodnímu sladidlu přednost před umělými cukry – a tak je to samozřejmě v pořádku. Je ale důležité zmínit, že není med jako med a ne všichni se mezi jeho druhy vyznají.

Existuje několik druhů medů, které se od sebe vzájemně liší nejen svým vzhledem nebo konzistencí, ale rozdíly mezi nimi byste našli, i co se týče jejich účinků. Jaké druhy medu existují a kolik z nich znáte?

Druhy medu

I malé děti ví, že med získávají včeličky z mnoha rostlin. Ačkoli je zpravidla přináší do jednoho úlu, je v dnešní době možné za pomoci správných včelařských technik docílit toho, že jsou jednotlivé rámky naplněny jedno druhovým medem. Následným vytáčením je posléze možné získat různé druhy medu.

Med

zdroj: Pixabay.com

Jaké druhy medu známe?

  • medovicový med
  • akátový med
  • květový med
  • lesní med
  • vřesový med

Vzácné druhy medu

  • slunečnicový med
  • lipový med
  • jetelový med
  • malinový med
  • kaštanový med

Pojďme si teď společně jednotlivé druhy trochu blíže představit.

Medovicový med

Medovice je lepkavá hmota vylučována stejnokřídlým hmyzem – například mšicemi. Hmyz medovici vylučuje na listy či jehličí a pilné včelky jej odsud sbírají a nosí do úlu. Medovicový med má tmavou barvu a nejčastěji je získáván ze smrku, jedle nebo dubu. Obsahuje v sobě daleko více minerálů nežli jiné druhy medu.

Akátový med

Akátový med je typický svou průhlednou konzistencí, poznávacím znamením je i nažloutlé až nazelenalé zbarvení. V tekutém stavu je schopen vydržet i několik let, což je jeho přednost oproti jiným druhům medu.

Květový med

Květový med je získáván z nektaru rostlin. Jedná se o směs několika druhů rostlin. Zpravidla mívá jemně žlutou barvu, pakliže zkrystalizuje, změní se jeho barva do krémova. Může v sobě obsahovat pylová zrníčka, díky kterým se může pyšnit léčebnými a povzbuzujícími účinky. Navíc v sobě obsahuje rostlinné hormony, aromatické látky, éterické oleje a další blahodárné živiny, pro které je velmi ceněn v lidovém léčitelství.

Lesní med

Jako lesní med se označuje medovicový med nasbíraný včelkami převážně v lesních porostech. Oproti květovému medu má jiný pomoc cukrů a obsahuje v sobě větší množství minerálů.

Vřesový med

Vřesový med poznáte podle jeho nahořklé chuti, která ale nemusí vyhovovat všem. Vřesový med má velmi výraznou chuť i vůni, je velmi hustý a krystalizuje velmi pomalu – po promíchání opět zkapalní. I vřesový med je bohatý na minerály.

Včelí plástev

zdroj: Pixabay.com

Další druhy medu:

Slunečnicový med

Má sytě žlutou barvu, velmi rychle tuhne, je vhodný pro diabetiky.

Lipový med

Vyskytuje se jednou za několik let, má žlutou barvu a výraznou lipovou chuť i vůni.

Jetelový med

Má světlou barvu, je přirozeně pastovitý a pyšní se velmi jemnou, vyváženou chutí.

Malinový med

Má světle žlutou barvu, lahodnou květovou chuť, jemně krystalizuje.

Kaštanový med

Je typický pro velmi silné antimikrobiální vlastnosti, podporuje imunitní systém.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.