Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Nechybí vašemu tělu vitamín D? Poradíme, jak to poznáte!

Vitamín D je velmi důležitý pro každodenní kondici

Probiosan Inovum

Reklama

Vitamín D je pro lidské tělo velmi důležitý. Funguje jako prevence celé řady zdravotních obtíží – zmínit můžeme například cukrovku prvního a druhého typu, roztroušenou sklerózu nebo intoleranci glukózy. Vitamín D se rozpouští v tucích a naše tělo jej vstřebává za pomoci působení ultrafialového záření – to znamená ze sluníčka. Jak poznáte, jestli nemáte nedostatek vitaminu D?

Proč je dobré si dostatek vitamínu D pohlídat?

Hlídat si hladinu vitamínu D v těle rozhodně není na škodu. Pakliže jej totiž budete mít málo, koledujete si o řadu problémů. Mezi rizikové skupiny patří nejen starší lidé nad 50 let, ale i ti, kteří mají tmavší barvu pleti nebo žijí v místech, kde není tolik sluníčka.

V následujících řádcích vám prozradíme, podle čeho poznáte, jestli vašemu tělu nechybí vitamín D.

Pociťujete na sobě výkyvy nálad

Každý z nás měl někdy špatnou náladu, zkrátka každý den nemůže být posvícení. Mít tu a tam den pod psa je naprosto v pořádku. Zpozornět byste ale měli v případě, kdy u vás dochází k náhlým změnám nálad, které nedokážete korigovat.

Jedním z úkolů vitamínu D je pomoc při výrobě serotoninu neboli hormonu štěstí. Když je vitamínu v těle málo a tím pádem klesne i hladina serotoninu, může u vás dojít nejen k častým změnám nálad, ale dokonce i k depresi.

Trpíte zažívacími potížemi

Jak jsme již zmínili na začátku dnešního článku: vitamín D je rozpustný v tucích. Pakliže trpíte zažívacími potížemi, pak je pravděpodobnost, že vaše tělo nedokáže vitamín D absorbovat a tím pádem se snižuje jeho hladina. Mezi zažívací potíže způsobené nedostatkem vitamínu D můžeme zařadit celiakii nebo Crohnovu chorobu.

Nadměrně se potíte

Drtivá většina lidí se potí, je to naprosto přirozená reakce našeho těla na přehřátí. Za nadměrným pocením ale může stát skutečnost, že vašemu tělu chybí vitamín D, který tak může vyvolat abnormální pocení – především pak na hlavě.

Jste častěji nemocní

Oslabený imunitní systém je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku vitamínu rozpustného v tucích. Když je imunitní systém oslaben, nemůže fungovat tak, jak by správně fungovat měl a z toho důvodu není schopen organismus tak dobře chránit před nemocemi, kterým jsme vystavováni. Pokud jste častěji nemocní, může být jednou z příčin i nedostatek vitamínu D.

Cítíte se bez energie

Vitamín D je mimo jiné důležitý i proto, že jej naše tělo potřebuje kvůli energii. Bez energie nefunguje na 100 %, což na sobě okamžitě pocítíte. Pakliže na sobě pozorujete, že jste delší dobu unavení a nezlepšuje se to ani poté, co si dopřejete dostatek spánku a odpočinku, pak je vysoká pravděpodobnost, že za vaší únavou a vyčerpáním stojí chybějící vitamín D.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama