Narcismus by se dal přeložit jako přehnaný obdiv sám k sobě. Určitě jste se už s nějakým narcistou setkali. Rozhovor s narcistou může být velmi příjemný, především pokud ho chválíte nebo o něm vyprávíte historky, které jsou líbivé, ovšem může být také velmi nepříjemný, a to v případě, že potřebujete takovému člověku ukázat, že udělal chybu. Jak se narcismus projevuje, jedná se o poruchu osobnosti nebo životní styl a jak ho léčit?
Příčiny a projevy narcistické poruchy
Narcistická porucha má kořeny už v dětství. Většinou vzniká u jedinců, kteří v raném věku a následně v dospívání nebyli dostatečně milováni a uznáni svým okolím. Můžou to být ovšem i jedinci, kteří byli šikanováni a ani od rodičů, ani od kolektivu se jim nedostávalo podpory.
Tito lidé se v dětství potýkají s vyloučením ze společnosti, kritikou, která je mířena přímo na jejich osobu, a proto se v dospělosti uzavírají více do sebe a bojí se ukázat své pravé já. Bojí se toho, že budou opět odmítnuti a ostatními zavrženi. Tito lidé si vytvoří na základě vlastních myšlenkových pochodů vlastní posudek o sobě samém a zpětnou vazbu od okolí vytěsňují.
Pokud byste člověka s narcistickou poruchou potkali a měli s ním strávit jeden den, pak budete mít pocit, že mluvíte se sebejistým člověkem, který se umí prosadit a váží si sám sebe, ovšem v extrémním pojetí. Narcista vám bude dávat jasně najevo, že je důležitější než vy, že jeho myšlenkové pochody (ačkoliv kolikrát jsou velmi průměrné) jsou výjimečné a v případě, že s ním nebudete souhlasit, pocítíte z jeho strany nadřazenost – arogantní chování a velmi silný odpor k vám samotným.
Hlavní příznaky narcismu:
- Očekávání uznání od druhých bez reálných zásluh – vysoká potřeba obdivu
- Vlastní přesvědčení o vlastnostech (krása, inteligence, chytrost, moc), které ve skutečnosti neexistují
- Využívání druhých k vlastnímu prospěchu
- Nízká nebo žádná empatie, narcista je člověk, který se do vás nevžije a nedokáže pochopit, co cítíte.
- Pocit zvláštnosti a jedinečnosti, díky kterému se tento člověk nikdy nebude bavit s lidmi, kteří jsou „pod ním“. Tedy s lidmi na nižších postech, než je on sám, těmi pohrdá.
- Neomalené chování, arogance, domýšlivost
Léčba narcismu
Léčba narcismu není snadná věc. Vzhledem k tomu, že narcismus je porucha, kterou postižený jedinec ovšem nevnímá jako poruchu, ale spíše jako životní styl, není snadné ho přesvědčit o opaku. Na narcistickou poruchu neexistují žádné léky, je nutné, aby člověk trpící touto poruchou navštívil terapeuta, který s ním nastaví vhodnou léčbu. Ta ovšem nespočívá v polykání prášků. Vzhledem k tomu, že si tento člověk o sobě myslí, že je někdo speciální a nikdo není jako on, vyžaduje také „speciální“ léčbu. Nebude spolupracovat jen tak s někým. Terapeut musí být odborník, kterého on sám vidí jako špičku v oboru.
Pokud narcista souhlasí s terapií, je to sice první krok k vytouženému vítězství, ovšem může se také stát, že léčbu nedokončí. Pokud znáte někoho s narcistickou poruchou a chcete mu pomoci, vězte, že on o pomoc nestojí. Ani neví, že je s ním něco špatně a pokud s ním o tom začnete mluvit, určitě si vás vyslechne, vzhledem k tomu, že budete mluvit o něm, ale nikdy nepřipustí, že by snad on mohl být psychicky nemocný.
Vztah s narcistou je psychicky náročný a jeho součástí se může stát také gasligthing – forma psychické manipulace. Pomáhejte proto těm, kteří o to stojí a vyhněte se lidem, kteří vás o pomoc nežádají. Jak se říká, za dobrotu na žebrotu, s narcistou by se vám toto přísloví jedině potvrdilo.
Zdroj: zdravi.euro.cz