Slovo dieta je skloňováno ve stovkách různých pojmů, produktů a obchodních hesel. Jeho pravý význam a funkce je ale o poznání složitější.
Nemusí nutně znamenat okamžité hubnutí, ale stejně tak můžete dietou docílit nárůstu svalové hmoty, zlepšení kvality pleti či vlasů a spousty dalších záležitostí. Do jisté míry totiž doopravdy platí pořekadlo „jste to co jíte“ a správně vybraná dieta vám v tom může pomoci.
Jak ale objevit tu správnou? Každému bude vyhovovat něco jiného. Že jedna dieta fungovala kamarádce, nebo že s druhou zhubla vaše sousedka, ještě neznamená, že bude stejně dobře fungovat i u vás.
Testujte a ochutnávejte!
První věcí je testování a ochutnávání. Každý organismus je jiný a každý má zároveň i jiné chutě. Někteří milují růžičkovou kapustu a jiní se při pohledu na ní poroučí k zemi. Nikdo ale neříká, že bez ní se nedá hubnout. Jako první si sepište, jaké suroviny máte rádi a jaké jste ochotni v rámci jídelníčku občas jíst.
Čím více toho ochutnáte a otestujete, tím lépe pro vás. Velký výběr pokrmů a surovin se vám postupem času totiž ukáže jako spása, protože při delším období v dietě nepřijde stagnace a nechutenství v podobě nudného a monotónního stravovacího režimu.
Pravidelně se přeměřujte
V tomto bodě hned v úvodu musím zmínit, že byste to neměli přehánět a tlačit tak na sebe. V první řadě je důležité začít s pravidelným přeměřováním. Váha pro nás není jen jediný podstatný ukazatel. Přeměřujte i svalové partie jako lýtka a bicepsy společně s tukovými partiemi jako krk, hrudník a obvod pupíku.
Pamatujte, že neočekávaný nárůst nemusí ještě znamenat, že je vše špatně. V některých případech to může být přímý dopad tréninku, u žen a dívek v menstruačním cyklu pochopitelně hrají svojí roli hormony a zadržování vody a takových příkladů mohu uvádět desítky.
Zkrátka měňte vaši dietu, až pokud jsou výsledky dlouhodobě neuspokojivé. Přeměřujte se přibližně každý jeden až dva týdny. Častěji rozhodně ne! Na viditelné výsledky je to krátký časový horizont a vás to bude jen frustrovat.
Zapisujte své dojmy
Profesionální sportovci si například vedou tréninkové deníčky. Že vám to přijde jako utilita pro děti? To už dávno není pravda. Během diety si udělejte sešitek či deníček a zapisujte pravidelně veškeré vaše dojmy. Nejen ze stravování a diety, ale také například z práce, tréninků, rodiny či školy.
Můžete se divit, jak moc dokážete při zpětném ohlédnutí spatřit dopad změn v jídelníčku a životosprávě na váš kompletní den. Nebojte se přitom být osobní. Vypisovat i svoje emoce, nálady a celkové rozpoložení. Stejně tak zdravotní stav, bolístky a bolesti a každý možný detail. Děláte to pro sebe a měli byste se tak na každém řádku naprosto dokonale poznat.