Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Na mateřídoušku se můžete obrátit při nachlazení i nespavosti

Fotografie: Mateřídouška
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mateřídouška (Thymus) je bylinka opředená různými pověstmi. Podle jedné z nich se právě prostřednictvím této voňavé bylinky připomínala zemřelá matka svým tesknícím sirotkům. Mateřídouška v sobě nezapře své léčivé účinky, z nichž vyčnívají ty, které mírní nachlazení a pomáhají při nespavosti.

Mateřídouška je nepostradatelná v době viróz

Thymus neboli mateřídouška obsahuje cenné silice, kromě jiného i terpenoidy thymol, linalool nebo karvakrol. Nechybí v ní ani saponiny, třísloviny a další organické kyseliny. Protože mateřídouška působí hlavně antisepticky a dezinfekčně, je velmi dobrým pomocníkem v období chřipek a nachlazení, kdy je virů a bakterií všude plno. Při nemocech se nejčastěji podává formou čaje, ale lze ji využít i jako tinkturu, sirup nebo kloktadlo. Mateřídouška umí dezinfikovat dýchací cesty, a proto si poradí s nachlazením, které doprovází suchý nebo i vlhký dráždivý kašel (například bronchitida, problémy s průduškami a jiné onemocnění horních cest dýchacích).

Poradí si také s chronicky se opakujícími záněty

Mateřídouška si dokonce poradí s chronicky se opakujícími záněty. Umí ředit hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Proto je dobré mateřídoušku popíjet i nějaký čas po odeznění hlavních příznaků chřipky. Mateřídouška dokáže ulevit od bolesti v krku, a to hlavně proto, že na zanícenou sliznici působí antisepticky. Mateřídoušku můžete popíjet nebo kloktat. Při rýmě lze mateřídoušku inhalovat a uvolnit tím ucpaný nos. Vůně mateřídoušky vás příjemně osvěží a povzbudí nemocí utlumené smysly, a tak není od věci nakapat její éterický olej do aromalampy či difuzéru.

Mateřídouška uklidňuje a navozuje spánek

Stejně jako většina ostatních bylinek, i mateřídouška oplývá svou všestranností, a proto ji využijete nejen při nachlazení, ale i při problémech s nespavostí. Mateřídouška uklidňuje, mírní působení stresu a navozuje pocit větší psychické pohody. I jediný hrnek voňavého mateřídouškového čaje vás může příjemně naladit, pro větší účinek je však potřeba dodržet minimálně třítýdenní kúru, během které si hrnek mateřídoušky s medem budete dávat pravidelně (doporučuje se hodinu před spaním). Mateřídoušku připravíte jednoduše. Tři čajové lžičky usušené natě a květů (můžete použít i čerstvou bylinku) zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut vylouhovat. Potom čaj sceďte a klidně si ho oslaďte medem.

Zdroj: Freepik.com

Mateřídouška má řadu dalších účinků

Kromě účinků na spánek a nachlazení mateřídouška také:

  • posiluje imunitu
  • zmírňuje průjem a nadýmání
  • může pomoct při bolestivé menstruaci
  • mírní bolesti hlavy
  • působí hojivě (při vnějším použití na vředy a ranky)
  • podporuje tvorbu mateřského mléka
  • může mírnit revma
  • účinkuje na bolest svalů
  • dezinfikuje ústní dutinu a osvěžuje dech

Mateřídouška je tedy mocnou bylinkou a přesto, že je všestranná, nemusíte ji užívat samostatně. Naopak je vhodná do různých čajových směsí, ve kterých podporuje účinek dalších bylinek.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama