Mateřídouška (Thymus) je bylinka opředená různými pověstmi. Podle jedné z nich se právě prostřednictvím této voňavé bylinky připomínala zemřelá matka svým tesknícím sirotkům. Mateřídouška v sobě nezapře své léčivé účinky, z nichž vyčnívají ty, které mírní nachlazení a pomáhají při nespavosti.
Mateřídouška je nepostradatelná v době viróz
Thymus neboli mateřídouška obsahuje cenné silice, kromě jiného i terpenoidy thymol, linalool nebo karvakrol. Nechybí v ní ani saponiny, třísloviny a další organické kyseliny. Protože mateřídouška působí hlavně antisepticky a dezinfekčně, je velmi dobrým pomocníkem v období chřipek a nachlazení, kdy je virů a bakterií všude plno. Při nemocech se nejčastěji podává formou čaje, ale lze ji využít i jako tinkturu, sirup nebo kloktadlo. Mateřídouška umí dezinfikovat dýchací cesty, a proto si poradí s nachlazením, které doprovází suchý nebo i vlhký dráždivý kašel (například bronchitida, problémy s průduškami a jiné onemocnění horních cest dýchacích).
Poradí si také s chronicky se opakujícími záněty
Mateřídouška si dokonce poradí s chronicky se opakujícími záněty. Umí ředit hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Proto je dobré mateřídoušku popíjet i nějaký čas po odeznění hlavních příznaků chřipky. Mateřídouška dokáže ulevit od bolesti v krku, a to hlavně proto, že na zanícenou sliznici působí antisepticky. Mateřídoušku můžete popíjet nebo kloktat. Při rýmě lze mateřídoušku inhalovat a uvolnit tím ucpaný nos. Vůně mateřídoušky vás příjemně osvěží a povzbudí nemocí utlumené smysly, a tak není od věci nakapat její éterický olej do aromalampy či difuzéru.
Mateřídouška uklidňuje a navozuje spánek
Stejně jako většina ostatních bylinek, i mateřídouška oplývá svou všestranností, a proto ji využijete nejen při nachlazení, ale i při problémech s nespavostí. Mateřídouška uklidňuje, mírní působení stresu a navozuje pocit větší psychické pohody. I jediný hrnek voňavého mateřídouškového čaje vás může příjemně naladit, pro větší účinek je však potřeba dodržet minimálně třítýdenní kúru, během které si hrnek mateřídoušky s medem budete dávat pravidelně (doporučuje se hodinu před spaním). Mateřídoušku připravíte jednoduše. Tři čajové lžičky usušené natě a květů (můžete použít i čerstvou bylinku) zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut vylouhovat. Potom čaj sceďte a klidně si ho oslaďte medem.
Mateřídouška má řadu dalších účinků
Kromě účinků na spánek a nachlazení mateřídouška také:
- posiluje imunitu
- zmírňuje průjem a nadýmání
- může pomoct při bolestivé menstruaci
- mírní bolesti hlavy
- působí hojivě (při vnějším použití na vředy a ranky)
- podporuje tvorbu mateřského mléka
- může mírnit revma
- účinkuje na bolest svalů
- dezinfikuje ústní dutinu a osvěžuje dech
Mateřídouška je tedy mocnou bylinkou a přesto, že je všestranná, nemusíte ji užívat samostatně. Naopak je vhodná do různých čajových směsí, ve kterých podporuje účinek dalších bylinek.