Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Mykoterapie aneb léčivá síla hub

Fotografie: Reishi
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mykoterapie se dá přeložit i jako léčivá síla hub. V tradiční čínské medicíně se mykoterapie využívá už od nepaměti. Jedná se o využití obsahových látek hub, které mohou pomoci od různých zdravotních neduhů a zmírnit příznaky nemocí. Mykoterapie je v podstatě věda o zdravém působení aktivních složek hub na naše zdraví. V článku se podíváme, které houby jsou léčivé a v TČM se využívají nejvíce, jaké jsou jejich obsahové látky, a doporučíme vám doplňky stravy, které tyto houby obsahují.

Houbové extrakty jako silné protinádorové látky

Mykoterapie je v podstatě věda, kde se využívají extrakty a sloučeniny získané z hub – léky nebo doplňky stravy, které podporují zdraví. Na základě rozsáhlých studií bylo potvrzeno, že houbové extrakty velmi dobře účinkují jako silné protinádorové látky.

Houbové extrakty obsahují tyto látky:

 • heteropolysacharidy
 • β-glukany
 • α-glukany
 • proteiny
 • komplexy polysacharidů s proteiny
 • mastné kyseliny
 • antagonisty nukleosidů
 • terpenoidy
 • seskviterpeny
 • lanostanoidy
 • steroly
 • fenolové kyseliny
 • protinádorová činidla

Vitální houby a účinky na zdraví

Houby se většinou nepoužívají na léčbu konkrétní nemoci, ale dá se říct, že podporují celkovou imunitu a obranyschopnost těla. Tudíž se více zaměřují na příčinu onemocnění, nejen na jednotlivé příznaky či symptomy. Účinky jsou proto rozsáhlé a negativní vedlejší účinky při konzumaci zatím nebyly zaznamenány. Využívají se především pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pomáhají snižovat volné radikály a oxidační stres, pomáhají při alergiích, chronických potížích atd. Ideální je zkombinovat mykoterapii s fytoterapií. Bylinné extrakty a látky v nich obsažené doplní a rozšíří působení tam, kam látky z hub už nedosáhnou.

Zdroj: Freepik.com

Druhy léčivých hub využívaných TČM

Jaké jsou nejvíce využívané vitální houby v mykoterapii? Pojďme se na ty nejznámější podívat a v krátkosti si popsat jejich účinky.

 • Housenice čínská – zabraňuje rozšiřování rakovinných buněk do cévního a lymfatického řečiště, podporuje imunitní systém, snižuje cukr v krvi, řadí se mezi nejlepší antioxidanty a podporuje sexuální aktivitu.
 • Reishi – lesklokorka lesklá – zmírňuje emoční vypětí a celkově nervovou soustavu, bolesti, nespavost, astma, podporuje imunitní systém, velmi dobře působí při chorobách srdce a krevního oběhu. Pomáhá se zvýšením okysličení srdečního svalu.
 • Outkovka pestrá – zmírnění příznaků negativních následků chemoterapie, pomáhá při kožních i vnitřních infekcích, zánětech trávicí soustavy a močového ústrojí a žloutence typu B a C.
 • Karbinec evropský – karbinec je známý pro své pozitivní účinky na štítnou žlázu, zpomaluje ranní bušení srdce, pomáhá při usínání a uklidnění myšlenek, ztlumuje nervozitu, ženy ho přivítají při PMS, pomáhá při návalech. Pokud budete vývar kloktat, může pomoci i se zpevněním zubů.
 • Trsnatec lupenitý – využívá se při stresu, únavovém syndromu, ovlivňuje psychiku, má antioxidační účinky, pomáhá při zánětu dýchacích a močových cest, chrání játra, snižuje tlak, využívá se při osteoporóze i při léčbě neplodnosti.
 • Pórnatka kokosová – má protinádorové, sedativní, imunostimulační a tonifikační účinky. Velmi dobře působí na nervy a srdce, při nespavosti, nadýmání, průjmech i zahlenění. Její účinky jsou velmi rozsáhlé. Tlumí také nervozitu a pomáhá při potížích s močovým systémem. V neposlední řadě se užívá jako doplňková léčba po operacích nádorů.
 • Agaricus blazei murill – houba nazývaná také zlatý žampion, pomáhá při diabetu, chronické hepatitidě, ateroskleróze, onemocnění jater, poruchách trávicího traktu či krevního oběhu. Posiluje imunitní systém a odstraňuje fyzický i emoční stres. Často je využívána jako prevence srdečních chorob, žaludečních vředů i při osteoporóze.

Doplňky stravy se vzácnými léčivými houbami

Na trhu najdete mnoho doplňků stravy. Některé jsou kombinovány také s fytoterapií, tudíž bylinnými extrakty, a tím je umocněno jejich působení. V tabulce najdete kompletní přehled doplňků stravy podle jejich působení.

Kde působí Který doplněk vybrat Kde koupit
Dráha jater a žlučníku Mycohepar – kombinace vzácných hub a bylinných extraktů – prvek dřevo Mycohepar koupíte zde
Dráha srdce a tenkého střeva Mycocard – Kombinace vzácných hub a bylinných extraktů – prvek oheň Mycocard koupíte zde
Dráha ledvin a močového měchýře Mycoren – Kombinace vzácných hub a bylinných extraktů – prvek voda Mycoren koupíte zde
Dráha plic a tlustého střeva Mycopulm – Kombinace vzácných hub a bylinných extraktů – prvek kov Mycopulm koupíte zde
Dráha sleziny, slinivky a žaludku Mycopan – Kombinace vzácných hub a bylinných extraktů – prvek země Mycopan koupíte zde
Doplňuje energii, podporuje efektivní soustředění a zvedá náladu. Qi coffee – výběrová káva obohacená extrakty z medicinálních hub terapeutické kvality Qi coffee koupíte zde
Imunita, zdraví dýchacích cest, cukr v krvi, adaptace, vitalita, osvěžení těla. Imunosan – Přírodní doplněk stravy Imunosan koupíte zde

Vyberte si ten nejvhodnější doplněk stravy s obsahem medicinálních hub a vyzkoušejte jejich účinky na vlastní tělo. Recenze zákaznic najdete u každého produktu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama