Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Movember aneb jak knírek v listopadu podporuje mužské zdraví?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ať už knírek nosíte běžně v průběhu roku, nebo jste ho nikdy neřešili, v listopadu pro něj máte pádný důvod. Prevenci rakoviny prostaty můžete podpořit už jen tím, že si v listopadu necháte narůst knírek, a tak se zapojíte do akce Movember.

Symbolem rakoviny prostaty je mužský knírek

Stejně jako má prevence rakoviny svou žlutou kytičku, má i rakovina prostaty svou symboliku. Rakovina prostaty je úspěšně léčitelná, pokud je zachycena včas. A aby byla zachycena včas, je potřeba o této nemoci mluvit a zvyšovat o ní povědomí. A znáte lepší symbol než knírek na tváři, který je viditelný všude a pro všechny?

Nedivte se, když v listopadu na ulici potkáte více mužů s knírkem než obvykle. Světovým symbolem rakoviny prostaty je pak modrá stuha. Pravidla akce, která dostala název Movember (spojení slov moustache – knírek a November – listopad), jsou jasná. Knírek si začnete pěstovat přesně prvního listopadu. V průběhu měsíce už ho stačí pouze udržovat. Dalším krokem je registrace na webu kampaně. V Česku tuto akci spravuje nadační fond Muži proti rakovině. Účelem této registrace je získat povědomí o tom, kolik mužů se do akce zapojilo a také výběr peněz potřebných pro osvětu. Historie akce Movember sahá až do roku 1999 a do Austrálie, kde započala.

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným onemocněním mužů

Cílem listopadového hnutí Movember je zlepšit zdraví mužských orgánů. To lze udělat jedině tak, že se zvýší povědomí o rakovině prostaty a její prevenci. Když se totiž na nemoc přijde včas, je úspěšně léčitelná. Rakovina prostaty je totiž nejčastějším zhoubným onemocněním mužů, která ročně postihne až 7000 jedinců. Je to asi třikrát více než před 20 lety, a proto je potřeba s tímto onemocněním bojovat. Důležité je podstoupit vyšetření, které probíhá přes konečník a jehož součástí je také odběr krve. Nepříjemnost vyšetření a stud z něj částečně smývá knírková kampaň, která dává mnoha mužům na vědomí, že v tom nejsou sami. Ale nechat si narůst knírek nestačí.

Ideální by bylo, kdyby každý muž s knírkem:

  • se nechal vyšetřit
  • podpořil své zdraví pestrým jídelníčkem a pohybem
  • minimálně začal provádět samovyšetření prostaty, které může (podobně jako samovyšetření prsu) odhalit bulky či jiné abnormality v genitální oblasti
Zdroj: Freepik.com

Do akce se zapojují celé společnosti, skupiny a jednotlivci

Do akce Movember se zapojují celé společnosti, menší skupinky i jednotlivci.

Vy osobně se můžete zapojit a prevenci rakoviny prostaty podpořit:

  • Necháte si narůst knírek, čímž zvýšíte množství mužů s knírkem na ulici a podpoříte viditelnost celé akce.
  • Zapojíte se finančně do některé ze sbírek, které prevenci rakoviny prostaty podporují.
  • Spojíte se s nadací Movember a třeba uspořádáte nějakou související akci (například s vaším pracovním kolektivem).
  • Za měsíc listopad pokoříte 60 kilometrů, ať už chůzí nebo během. Jednou z myšlenek celé akce je, že pohyb celkově podpoří zdraví mužů, a to nejen fyzicky, ale také mentálně. Méně známým aspektem celé akce je totiž kromě prevence rakoviny prostaty i prevence sebevražd.

Mohou Movember podpořit i ženy?

Samozřejmě! Stejně jako muži mohou přispět ke zvýšení povědomí o prevenci rakoviny prsu, tak i ženy mohou pro své drahé polovičky hodně udělat.

Například:

  • přispějí do finanční sbírky
  • zorganizují nějakou podporující akci
  • podpoří akci Movember už jen tím, že vyjádří obdiv nad knírkem mužů ve svém okolí
  • budou svého partnera a všechny muže ve své rodině a okolí povzbuzovat k prevenci a případně i vyšetření

Za klíčový věk pro vyšetření se považuje hranice 50 let, ale v případě, že máte rakovinu prostaty v rodině, tak se nutnost vyšetření snižuje o 10 let, ale samozřejmě můžete vyšetření podstoupit i dříve.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama