Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak si udržet zářivý úsměv? Zjistěte, které vitaminy a minerály jsou klíčem ke zdravým zubům

Fotografie: Mladá žena si čistí zuby
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V jakých potravinách najdeme vitamíny na zuby, které mají vliv na jejich zdravý vzhled? Předně je důležité zdůraznit, že zubní hygiena – používání zubní nitě je nezbytné, pouze strava vám zdravé zuby nezaručí. V tomto článku zjistíte, jaké jsou nejlepší vitamíny na zuby a dásně a jaké potraviny zařadit do jídelníčku.

Proč zapojit do jídelníčku potraviny s vitamíny na zuby

Pokud bychom jedli pouze sladká jídla plná sacharidů a škrobu, nebude trvat dlouho a zubní kaz bude na světě. Kazivost zubů souvisí především s pravidelnou zubní hygienou, ale také s potravinami, které jíme. Sacharidy, škroby i cukry se podílejí na produkci kyselin, které pak mají neblahý vliv na zubní sklovinu. Proto je dobré zařadit do jídelníčku také potraviny s minerály a vitamíny, které naše zuby potřebují proto, aby byly silné a bez zubních kazů. Které to jsou?

Tip: přečtěte si také článek, kde zjistíte, které potraviny škodí našim zubům nejvíce.

Vitamíny a minerály pro silné a zdravé zuby

Pojďme se podívat na základní vitamíny i minerály pro silné a zdravé zuby a také potraviny, ve kterých je najdeme.

Vitamín D

Vitamín D je pro naše fungování nezbytný. Asi není nutné říkat, že slunce je jeho bohatým zdrojem, nicméně najdeme ho také v potravinách.  Jeho absenci v organismu poznáte jednoduše. Jak? Přečtěte si článek, jak poznat, že vašemu tělu chybí vitamín D. Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit zánět dutiny ústní či onemocnění dásní.

Potraviny pro zdravé zuby s vitamínem D:

 • Ryby (losos, makrela, sleď)
 • Mléko
 • Snídaňové cereálie
 • Jogurty

Pokud jste vegani, pak rozhodně zapojte doplňky stravy s vitamínem D.

Tip: Vyberte si bioinformační zubní pastu s výtažkem z bylin a termální vodou z Podhájska. Obsahují minerály a další přírodní složky.

Zdroj: Freepik.com

Vitamín C

Vitamín C udržuje pojivové tkáně v dásních zdravé a silné. Pokud byste vitamín C zcela vyřadili z jídelníčku, dásně by začaly krvácet a tkáně zeslábly. Asi je zřejmé, co by se stalo s vašimi zuby. Tkáně by je neudržely a zuby by začaly vypadávat.

Potraviny s vitamínem C:

Vitamín C je obsažený v citrusových plodech. Nejvíce vitamínu C najdete v kiwi. Konzumace 1 kiwi denně vám zaručí doporučovanou denní dávku vitamínu C. Nicméně, po konzumaci tohoto exotického ovoce, ale i po konzumaci pomerančů, citrónů a dalšího kyselého ovoce se doporučuje vypláchnout ústní dutinu vodou nebo si vyčistit zuby. Kyselé prostředí v ústech je ráj pro množení bakterií, které napadají zubní sklovinu. Nejen citrusy, ale i zelenina jako je brokolice, papriky či kapusta jsou skvělým zdrojem vitamínu C. V poslední řadě jsou na českém trhu dostupné doplňky s vitamínem C.

Vitamín A

Vitamín A a potraviny, které ho obsahují svědčí, nejen vašim zubům, ale také pleti a očím. Má vliv na produkci slin a odstraňuje bakterie mezi zuby.

Potraviny s vitamínem A

 • Mrkev
 • Paprika
 • Ryby
 • Sladké brambory
 • Vaječné žloutky

Vápník – kalcium

Vápník je dobrý nejen pro zuby, ale i kosti. Nicméně, my se v tomto článku zaměříme především na zuby, pro které je vápník skučně nepostradatelný. Pokud by vaše tělo mělo nedostatek vápníku, zuby by začaly slábnout a lámat se.

Potraviny s obsahem vápníku:

Rozhodně zapojte do jídelníčku mléčné výrobky – mléko či jogurty. Další skupinou jsou ryby – sardinky či losos. Pokud jste vegani, bude to trochu složitější, ale i pro vás máme tip, zapojte do jídelníčku brokolici, červenou řepu, čínské zelí nebo ořechy (mandle, para ořechy) a slunečnicová semínka. Pokud je nutné tepelně tyto potraviny zpracovat pro zachování co největšího množství vápníku, tak je ideální vaření v páře.

Fosfor

Fosfor je minerál, který je v našem těle bohatě rozšířený. Tvoří 1% z celkové hmotnosti a společně s vápníkem je pro zuby naprosto nepostradatelný. V první řadě pomáhá tělu vstřebávat vápník a stará se o obnovu a ochranu zubní skloviny.

Potraviny s obsahem fosforu:

 • Maso
 • Mléko
 • Celozrnné potraviny
 • Ryby
 • Vejce

A také v potravinách, které jsou bohaté na bílkoviny.

Tip: Pokud chcete zapojit zdravou stravu do vašeho jídelníčku, máme pro vás inspiraci v podobě zdravých receptů. Stačí si vybrat.

Zdroj:

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/nutrition-and-oral-health/5-essential-vitamins-for-teeth-and-gum-health

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama