Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Metoda druhého mozku: Dokážete se efektivně učit?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Spojení „druhý mozek“ se někomu může zdát zvláštní. Ale když se nad tím člověk zamyslí, takový druhý mozek nám může dát nepředstavitelnou sílu a potenciál k tomu zvládnout něco, na co bychom jinak ani nepomysleli. I když žádný druhý mozek nikdo z nás fyzicky nemá, správným pracováním s možnostmi každého z nás si svůj druhý mozek může pořídit kdokoliv!

Co je metoda druhého mozku?

Metoda druhého mozku napomáhá k efektivnímu učení se a uvolnění místa v našem biologickém mozku. Dnešní doba je náročná a vyžaduje po nás, abychom si pamatovali nespočetné množství dat. Proto je také důležité si cestu k nalezení dat usnadnit, a hlavně je nezapomenout. „Druhý mozek“ vám pomůže s organizací svých věcí a produktivitou učení.

Jakým způsobem si ho tedy můžu vytvořit?

Metoda je rozdělena do čtyř samostatných kroků, tzv. CODE kroky. Každé písmeno stojí za jedním z kroků.

 • C – capture (zachycení)
 • O – organize (organizace)
 • D – distill (destilace)
 • E – express (vyjadřování)

A tyto kroky si rozebereme podrobněji.

C – capture (zachycení)

Pro uvolnění místa ve svém biologickém mozku musíte někam zapsat své myšlenky a nápady. Platí pro to však několik zásad.

Vše, co zapisujete, musíte mít pohromadě. Nejlépe tedy vše v jedné aplikaci (na jednom místě – sešit, složka v PC atd.), abyste následně netápali co a kde hledat. Krásným příkladem je např. škola a školní zápisky. Jakmile jsme jednou zapomněli sešit doma a zápisky z vyučování psali na papír, už nikdy jsme je neviděli. Tedy alespoň většina z nás. Tomuto se přesně chceme vyhnout!

A co si zapisovat? Zapisujte vše, co vás napadne. Se svými zápisky zkuste dále nějak pracovat. Zvýrazněte klíčová slova, přikládejte či nakreslete obrázky. Udělejte své zápisy přehledné, zábavné a co nejlépe zachycující vaši představu.

O – organize (organizace)

A od zachycení pojďme přejít na organizaci. Cokoliv, co si do vaší aplikace píšete, byste měli zařadit do jedné z těchto čtyř skupin.

 • Projekty
 • Oblasti působení
 • Zdroje
 • Archiv

Projekty jsou krátkodobé věci, kterými se zabýváte. Bývají to například jednotlivé úkoly, které jste schopni vyřešit za kratší dobu. Obvykle mívají nějaký cíl.

Oblasti působení jsou dlouhodobé věci, kterými se zabýváte. Jedná se většinou o nějaké povinnosti, které se mohou vracet.

Zdroje aneb místo, kam si ukládáme různá témata, ve kterých se chceme zlepšit. Můžete si tam vkládat například různá videa, případně i třeba vaše vlastní výpisky na nějaké téma.

Archiv je pravděpodobně úplně nejjednodušší. Tam házíte ten zbytek, který se nevešel do žádné jiné kategorie.

Zdroj: Freepik.com

Váš myšlenkový postup při ukládání daného tématu by měl vypadat následovně:

 1. Bude se to hodit k nějakému z mých projektů?
  • Ano => téma patří k projektům
  • Ne => ptejte se dále
 2. Bude se pro nějakou z mých oblastí působení téma hodit?
  • Ano => téma patří k oblastem působení
  • Ne => ptejte se dále
 3. Je to zdroj nějakých informací?
  • Ano => téma patří ke zdrojům
  • Ne => téma patří do archivu, případně si ho vůbec nemusíte ukládat

D – distill (destilace)

Název možná spoustě z nás nic moc neříká. Velmi zjednodušeně řečeno – destilace je metoda oddělování látek. To potřebujeme dělat i s našimi zápisky. Potřebujeme určit, zda je informace opravdu důležitá a bude se hodit.

V tomto kroku musíte myslet na své budoucí já. Není to pouze o tom počítat s tím, že všechny body umíte. Jak se říká, opakování je matka moudrosti. Informace nemažte a ty důležité zvýrazňujte! Další práce s textem může velmi pomáhat při naučení. Tato část pravděpodobně zabere dost času, ale nenechte se tím odradit! Je to velmi důležitá součást učení!

E – express (vyjadřování)

 • Když se chcete něco naučit, je skvělé se o to podělit a říct to nahlas. Někdy vám to třeba dodá motivaci (např. když své zápisy sdílíte s dalšími lidmi), někdy vám to ale pomůže si dané téma lépe zapamatovat (např. při vytvoření účtu na sociálních sítích za účelem publikace svých znalostí).
 • Důležité je, aby zápisy nezůstaly kdesi v hlubinách aplikace, ale abyste si je pravidelně oprašovali, protože jistě některé informace nechcete zapomenout.

Metoda druhého mozku nemusí vyhovovat každému, ale je poměrně univerzální. Je na ní skvělé, že vždy díky jednotnému systému víte, kde danou informaci najít a zároveň vám to pomůže efektivně se danou látku naučit.

Zdroje:

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama