Melasma (známé je také označení chloasma) je druh hyperpigmentace, která se objevuje nejčastěji u těhotných žen a způsobuje tmavé pigmentové skvrny převážně v obličeji. Lze jí předcházet a co dělat s již existujícími pigmentovými skvrnami?
Co je melasma?
Melasma je druhem hyperpigmentace, která se vyskytuje převážně u těhotných žen (trpí jí až 50 % těhotných žen). V tomto případě vzniku pigmentových skvrn (za které i v tomto případě může sluneční záření) přispívají hormony, které se v těle ženy tvoří v těhotenství, zejména pak estrogen a progesteron. Ty podněcují vyšší tvorbu melaninu, který způsobuje vznik pigmentových skvrn. Melasma se však může vyskytnout také u netěhotných žen, a to především ve věku od 20 do 40 let. Její výskyt není vyloučen ani u mužů. Kromě těhotných žen jsou hyperpigmentací více ohroženy ženy, které užívají antikoncepci. Ta totiž v organismu ženy způsobuje podobnou „hormonální bouři“ jako těhotenství. Často kromě pojmu melasma najdete i označení těhotenská maska.
Výskyt mohou ovlivnit i následující faktory:
- rodinná anamnéza
- stres
- problémy se štítnou žlázou
- užívání některých léků (například antiepileptika)
- výrazným faktorem je samozřejmě sluneční záření
Kde nejčastěji se melasma vyskytuje?
Melasma jsou tedy pigmentové skvrny hnědé nebo tmavě šedé až zelenkavé barvy, které se nejčastěji vyskytují v obličeji – na hraně nosu, tvářích, čele nebo kolem rtů. Výjimkou není ani melasma, která se tvoří na krku nebo předloktí. Zkrátka na místech, která jsou častěji vystavena slunci. Tyto pigmentové skvrny mohou být přitom různě velké. Od rozměrnějších map po malé skvrny podobné pihám.
Kdy se nejčastěji tvoří?
Melasma se nejčastěji tvoří v těhotenství. Je to druh hyperpigmentace, která souvisí se sluncem a nedostatečnou ochranou před ním. Na rozdíl od ostatní tvorby pigmentových skvrn se melasma vyskytuje právě v těhotenství a na vině je působení těhotenských hormonů. Podobně mohou melasmou trpět i ženy, které užívají antikoncepci.
Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?
Spouštěčem onemocnění zvaného melasma je hormonální činnost. Endogenní hormony, které se v těle těhotné ženy samy vytváří, stimulují buňky produkující melanin k vyšší tvorbě. To má za následek vznik pigmentových skvrn. Ty nejsou nijak nebezpečné a na těhotenství, porod a zdraví miminka nemají žádný vliv. Jediné nebezpečí, které z nich pramení, je pocit nižšího sebevědomí. Když žena, která hyperpigmentací trpí, nabude pocit, že jsou skvrny ve tváři odpudivé, může zažívat větší psychickou nepohodu. Ta pak může narušit i pohodový průběh těhotenství. Většinou však lze skvrny velmi dobře maskovat – například make-upem. Ne vždy také jde o velké a výrazně viditelné skvrny. V tom lepším případě nemusí těhotenská maska ženu v těhotenství nijak ovlivňovat.
Lze se před melasmou chránit?
Ano, před vznikem těhotenské masky je možné se chránit, a to používáním opalovacích krémů. Především v případě tohoto druhu hyperpigmentace se už v těhotenství doporučuje zakoupení opalovacího krému s dostatečně vysokým UV faktorem. Pomůže také, když se v těhotenství nebudete slunci vystavovat. Ani podstoupení těchto kroků však nemusí tvorbě těhotenských skvrn úplně zabránit, melasma se i tak může projevit. Ještě jednou si tedy v bodech shrňme, co všechno lze udělat pro to, aby postižení melasmou nevzniklo.
Pomůže:
- dodržování zásad bezpečného opalování
- používání opalovacích krémů a make-upů s vysokým ochranným faktorem
- nošení klobouků a kšiltovek
- vyhýbání se slunci
- nezatěžování pokožky v soláriích
- nošení vhodného oblečení i slunečních brýlí
Jaké jsou přírodní možnosti odstranění melasmy?
S již vzniklými pigmentovými skvrnami lze podniknout řadu kroků, aby byly méně viditelné nebo aby v tom lepším případě úplně zmizely. Ideální scénář je ten, že melasma po porodu sama zmizí. To se opravdu může stát a je to způsobeno poklesem těhotenských hormonů, které produkci melaninu vyvolávaly. Kromě návštěvy kosmetického salónu můžete s melasmou bojovat i přírodně.
Použít lze:
– citrónovou šťávu (ta odjakživa funguje jako přírodní účinný zesvětlovač)
– jahody a meloun (v tomto ovoci se vyskytuje bělící enzym, pomoct může pravidelná aplikace přírodních masek z tohoto ovoce)
Bělící efekt však má také:
- med
- aloe vera
- jablečný ocet
- černý čaj
- sójový extrakt
- kefír
- lékořice
Je však nutné podotknout, že tyto přírodní přípravky vyžadují pravidelnou aplikaci, čas a trpělivost.