Měď patří mezi základní stopové prvky a po železu a zinku je třetím nejčastěji se vyskytujícím prvkem v lidském organismu. Ačkoliv je pro tělo velmi důležitá a její nedostatek nebo naopak nadbytek by v těle způsobil nerovnováhu, není potřeba ji uměle suplementovat. Jak měď ovlivňuje zdraví?
O mědi se nemluví tolik jako o jiných minerálech
Měď je základním stopovým prvkem, který se v těle normálně vyskytuje. Ačkoliv se o tomto minerálu nemluví ve stejné míře jako například o zinku (minerál pro kvalitní pleť, vlasy a nehty) nebo o hořčíku (minerál, který podporuje svaly a jejich regeneraci, snižuje únavu), je měď hned po železu a zinku v těle zastoupena nejvíce ze všech stopových prvků. Pro organismus je velice důležitá. Její největší koncentraci najdete v játrech, pak třeba v mozku, ledvinách nebo srdci.
Měď a její vliv na zdraví
Podstatný je však fakt, že ačkoliv je měď pro tělo velmi důležitá a její nedostatek nebo nadbytek by v těle způsobil nerovnováhu, není potřeba její množství uměle suplementovat. Na doplňky s mědí bychom se obraceli pouze v případě, že by nám byl lékařem diagnostikován její nedostatek. Vyšší příjem mědi je pak potřebný například v těhotenství a během kojení. Není to však markantní rozdíl. Bohatě tak postačí pestrá strava. Měď obsahují živočišné i rostlinné zdroje – játra, mořské ryby a plody, ořechy, semínka, dokonce i houby. Pro zdravý vývoj organismu je důležitá rovnováha mědi v organismu.
Jak se projevuje nedostatek mědi v těle?
Pokud dodržujete pestrou stravu, s nedostatkem mědi v organismu se takřka nesetkáte. Organismus využije asi 60 % přijaté mědi a zbytek bez problému vyloučí. Nedostatek mědi v lidském těle je vzácný také z důvodu, že je řada potravin jejím přirozeným zdrojem.
Více náchylní na nedostatek mědi mohou být:
- osoby s onemocněním střev (například osoby s Crohnovou chorobou, celiaci a jiní lidé trpící poruchou vstřebávání živin)
- nedonošené nebo podvyživené děti
- osoby, které dlouhodobě přijímají nadbytek minerálu zinku, ten totiž blokuje vstřebávání mědi
Nedostatek mědi se pak může projevit:
- únavou
- zpomalením duševního vývoje
- neurologickými poruchami
- letargií a horším soustředěním
- zhoršenou kvalitou vlasů a kůže
- ztrátou pigmentace vlasů a kůže
- větší křehkostí kostí
Tip: Vyberte si v našem e-shopu Klub Energy Tábor doplňky stravy s obsahem mědi a dalších vitamínů a minerálů.
Co způsobuje nadbytek mědi?
Denně by měl dospělý člověk přijmout 1 až 2 miligramy mědi. Mědí se lze předávkovat pouze v případě, že najednou přijmete více než 250 g mědi. V tak velkém množství je měď pro tělo toxická a dochází k otravě organismu. Otrava mědí se může projevovat podobně jako chřipka. Objeví se horečka, bolesti svalů, pocení a dušnost. Později se však rozvíjí žloutenka, postižení jater a ledvin. Základním předpokladem pro léčbu otravy mědí je odstranění jejího zdroje. Předávkování mědí skrze stravu a doplňky stravy, které užíváte dle návodu, většinou nehrozí.
Na nadbytek mědi v organismu jsou náchylné osoby trpící genetickým onemocněním zvaným Wilsonova choroba. Při něm tělo nezvládá měď zpracovávat a ukládá ji do tkání, čímž se poškozují játra i nervový systém. Dochází ke křečím a demenci.
Proč lidský organismus měď potřebuje?
Měď má na lidský organismus řadu příznivých účinků:
- je nezbytná pro krvetvorbu
- je součástí mnoha enzymů
- vytváří kožní a vlasové pigmenty
- podporuje energetický metabolismus
- zajišťuje normální činnost nervového systému
- podporuje imunitní systém
- regeneruje pojivové tkáně
- úzce souvisí s metabolismem estrogenu, a tudíž má vliv na reprodukční zdraví žen
- rovnováha mědi v organismu bojuje proti infekcím
Jak na sebe měď a zinek vzájemně působí?
Minerály zinek a měď jsou na stejné příčce své významnosti pro lidský organismus. Když je jejich příjem v nerovnováze, může to dělat neplechu. Zejména v případě, kdy je zinek doplňován ve větším množství než měď. Nadmíra zinku pak může ovlivňovat vstřebávání mědi. Té pak může být v organismu nedostatek.