Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Manupresura: uvolněte tok životní energie čchi

Fotografie: Mladá žena se oddává masáži
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Co je to manupresura, v čem se liší od akupunktury, pro koho je určena a jaké jsou benefity této léčebné alternativní metody, kterou využívá od nepaměti TČM. Povíme si, pro koho je manupresura určena, jak se provádí a s jakými neduhy vám může pomoci.

Co to je manupresura?

V knize Radomíra Růžičky s názvem Tradiční čínská medicína v denním životě najdete nejen informace o tom, co je to manupresura, ale také kompletní informace ohledně čínské medicíny, pěti prvků Pentagramu i mnoho návodů a postupů, jak různé neduhy léčit. Půjčíme si citaci z knihy, která krásně vystihuje skutečnou podstatu manupresury:

„Skutečnou kletbou dnešní uspěchané doby není ani tak tempo života, ale hlavně pohodlnost lidí. Lidí, kteří nejsou ochotni věnovat chvilku času svému zdraví, a to často i při vážných onemocněních a požadují, aby léky, tablety nebo injekce odstranily ihned jejich potíže. Provést denně několik cviků, nebo věnovat čas masáži, je pro většinu lidí příliš zatěžující, namáhavé a navíc na to „není čas“.

Radomír Růžička – zdroj: kniha Tradiční čínská medicína v denním životě.

Citát pana Růžičky vyjadřuje podstatu manupresury naprosto přesně. Manupresura neslibuje sice okamžité zbavení problémů, ale využívá se k uvolnění postižené akupunkturní dráhy a energie čchi, reguluje jin jang a udržuje je v rovnovážném stavu.

Další působení manupresury:

 • Dodává hojivou energii
 • Odstraňuje faktory vyvolávající nemoc
 • Reguluje nervový systém
 • Zlepšuje krevní oběh
 • Odstraňuje povrchní odumřelé buňky
 • Zlepšuje kožní dýchání
 • Upravuje potní a mazovou sekreci
 • Zlepšuje stav vaziva
 • Uvolňuje svalové stahy
 • Odstraňuje únavu
 • Stabilizuje celý nervový systém atd.

Manupresura má ovšem ještě jednu velikou výhodu a tou je, že ji můžete provádět doma sami. Nejsou k ní potřeba žádné jehličky ani jiné pomůcky, ale budete muset znát akupunkturní body.

Zdroj: Freepik.com

Jak se manupresura provádí?

Zatímco akupunktura využívá jehličky nebo zkumavky, manupresura je závislá pouze na vašich prstech. Stimulace akupunkturních bodů se provádí tedy prsty, a to konkrétně tlakem prstů a jejich uvolňováním. My si zde vysvětlíme nejjednodušší možnou formu, která se nazývá prostá manupresura.

Prostá manupresura se provádí tak, že přítlak prstu na akupunkturním bodu je stálý a k danému bodu je kolmý. Neprovádí se žádné masáže ani třecí pohyby. Využívá se k léčbě dětí a citlivých osob. Bříška prstů přiložíme celá na akupunkturní bod a jemně stlačíme, tlak zesilujeme. Celý proces by měl trvat 5-10 sekund. Poté prsty uvolníme a znovu opakujeme. Vybrat byste měli 3 – 5 akupunkturních bodů a na ty působit.

Kdy je vhodné manupresuru zapojit?

Manupresura se doporučuje především při bolestivém onemocnění kostí a svalstva. Při poruchách hybnosti, kloubních poruchách. Léčba by měla být zezačátku jemná a postupně by se měl tlak zvyšovat. Manupresuru můžete provádět sami doma, aniž byste potřebovali odborné školení. Pro manupresuru můžete využít různé esenciální olejíčky, které jsou vhodné nejen pro inhalaci, nebo vyzkoušejte Pentagramové krémy a bylinné koncentráty, které se svým působením postarají o komplexní regeneraci těla.

Tip: Přečtěte si také článek o TČM a vysvětlení 5 elementů čínského Pentagramu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama