Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Mandlový olej by ve vašich zkrášlujících procedurách neměl chybět

Fotografie: Mandle
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ať už kvůli jeho zvláčňujícím schopnostem, změkčujícím vlastnostem nebo kvůli vysokému obsahu vitamínu E, mandlový olej neboli almond oil by ve vaší výbavě neměl chybět. Jak se vyrábí a jaké přínosy má pro zdraví a krásu? Podle čeho mandlový olej vybírat a jak ho uchovávat?

Jak probíhá výroba mandlového oleje?

Mandlový olej vzniká lisováním mandlí, které probíhá nejčastěji za studena. Za studena lisované mandlové oleje jsou zdravější i cennější, co se obsahu látek týče. Lisování za studena totiž zachová většinu výživných látek, které se v mandlích ukrývají. Existují však metody, během kterých se olej z mandlí lisuje za přítomnosti vyšších teplot. Takový olej pak většinou není určený k přímé konzumaci, spíše najde využití jako přísada kosmetických výrobků.

Vyrábí se buď ze sladkých, nebo hořkých mandlí. Mandlový olej z hořkých mandlí však není určený pro vnitřní konzumaci a ani pro přímou aplikaci na pokožku. Používá se spíše jako éterický olej do aromatických lamp a svíček. Jaké cenné látky mandlový olej obsahuje? Najdete v něm vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, kyselinu olejovou, kyselinu linolovou i linolenovou. Dále v něm jsou obsaženy minerály draslík, vápník, hořčík, měď, zinek, železo, fosfor a vitamíny A, B a E.

Mandlový olej nejen pro suchou a citlivou pleť

Víte, že se řadí mezi nejcennější rostlinné oleje? Vhodný je pro všechny typy pleti, ale pomoc v jeho léčivých složkách nacházejí hlavně ti, kteří mají velmi suchou a citlivou pleť. Je oblíbeným doplňkem péče o pleť už z toho důvodu, že se do pokožky velmi dobře vstřebává a nezanechává po sobě nepříjemný mastný film. Proto můžete tento olej použít nejen před spaním, ale i ráno třeba pod make-up. Oblíbíte si ho také v případě, pokud máte mastnou a na ucpávání pórů náchylnou pleť. Mandlový olej je nekomedogenní a pomůže vám pleť vyčistit.

Pro suchou a ekzémy narušenou pokožku

Jak už jsme ale psali, hlavní účinky má mandlový olej na suchou a ekzémy narušenou pleť a pokožku. Tu zklidňuje od nepříjemného svědění a šupinatění. Proniká hluboko do pokožky, kde ji vyživuje a chrání. Můžete ho čas od času střídat s vašimi běžnými denními a nočními krémy nebo ho aplikovat pod ně.

Protizánětlivé účinky

Mandlový olej bude přínosný i pro pleť trpící akné, lupénkou nebo jinými ekzémy. Olej působí protizánětlivě, pleť hydratuje a regeneruje. Tím urychluje hojení nevzhledných jizviček po akné či jiných ekzémech. Mandlový olej celkově zlepšuje stav jizev, které můžete mít nejen v obličeji, ale po celém těle. Maminky ho často používají jako prevenci v boji proti těhotenským striím.

Pleť s mandlovým olejem omládne

Po mandlovém oleji ale nemusíte sahat pouze v případech akné, lupénky nebo suché pleti. Celkově totiž zlepšuje tón a strukturu pleti, což je obecně žádoucím jevem. Má schopnost vyhlazovat vrásky a díky tomu pleť působí mladším dojmem. Pokud tedy hledáte nějaký kvalitní masážní olej na obličej a celé tělo, určitě sáhněte po tom mandlovém.

Zdroj: Freepik.com

Další využití mandlového oleje

Stoprocentní přírodní almond oil lisovaný za studena je natolik všestranným pomocníkem, že se o vás postará od hlavy až k patě. Kromě pleti ho můžete bez obav používat na celé tělo.

  • Dokáže zklidnit místa po bodnutí hmyzem a místa spálená sluncem.
  • Zvláční a ochrání vaše rty místo pomády na rty.
  • Hydratuje pokožku, a proto se doporučuje mandlovým olejem ošetřit celé tělo bezprostředně po sprchování, čímž olej v pokožce uzavře vlhkost.
  • Mandlový olej také zlepšuje kvalitu vlasů. Dodává jim lesk, posiluje jejich strukturu a zabraňuje jejich přílišnému lámání.
  • Olej dále stimuluje růst vlasů, hydratuje suché vlasy a snižuje tvorbu lupů.
  • Zklidňuje pokožku po holení.
  • Zjemňuje pokožku rukou a posiluje nehty.
  • Mandlový olej je výjimečný tím, že jím lze už od narození natírat vaše miminko s velmi citlivou pokožkou.

Olej má protizánětlivé a hojivé vlastnosti, a tak ho lze použít k ošetření drobných ranek. Při vnitřním užití příznivě působí na nervový systém, zlepšuje paměť a posiluje srdce.

Na co si dát pozor při nákupu přírodního mandlového oleje?

Při nákupu mandlového oleje se vyhněte podezřele levným výrobkům. Nízká cena mandlového oleje totiž může signalizovat, že s ním není něco v pořádku. Na etiketě sledujte označení, že se jedná o 100 % a za studena lisovaný mandlový olej. Ideální je označení BIO. Stoprocentně přírodní mandlový olej by neměl obsahovat další minerální oleje, konzervační látky, barviva a parfémy.

Jak mandlový olej skladovat?

Ani mandlový olej vám nevydrží věčně, a je potřeba u něj kontrolovat záruční dobu. Ale vzhledem k pestrosti jeho využití se nemusíte bát o to, že byste ho nespotřebovali. Pamatujte však, že je potřeba ho skladovat na tmavém a chladném místě.

Tip: Zjistěte, jaké jsou účinky a benefity arganového oleje.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama