Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Listy jahodníku pomáhají při trávení i při chudokrevnosti

Fotografie: Jahodník
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jahodník obecný určitě všichni dobře znáte, avšak tušíte, že nejen plody, ale i listy jsou přínosné pro naše zdraví? Jaké jsou jejich zdravotní benefity a jak si z listů jahodníku uvařit chutný čaj, to vám prozradíme v tomto článku.

Obsahové látky a účinky listů jahodníku

Jahodník obecný se běžněji nazývá lesní jahoda a každý zná jeho chutné plody. Někdo si lesní jahody pěstuje i doma v květináči nebo na zahrádce, ale málokdo tuší, jaké obsahové látky jsou ukryty v jeho listech a co nabízí za zdravotní benefity.

Listy jahodníku obsahují:

  • třísloviny
  • flavonoidy
  • třísloviny
  • vitamín C
  • draslík

Díky tomu je můžete využít při různých zdravotních potížích, jako např.:

  • problémy s trávením
  • průjmová onemocnění
  • hemoroidy
  • léčba chudokrevnosti
  • pozitivně působí i při cévních onemocněních

Obrovskou výhodou je, že se v pití čaje z jahodových listů nemusíte nijak omezovat. Pouze v případě, že máte alergii na jahody, se mu doporučujeme vyhnout, případně vyzkoušet nejprve v malém množství, jak vaše tělo bude reagovat.

Pěstování jahodníku

Jak jsme již zmínili, jahodník roste nejen ve volné přírodě, ale velmi jednoduše si ho můžete vypěstovat i doma v truhlíku nebo na zahrádce. Pěstování ze semínek chvilku trvá, ale rozhodně se vyplatí. Jestliže budete používat květináč, zvolte dostatečně velký, aby měl jahodník dost prostoru pro kořeny a půda zůstala déle vlhká. Buďte trpěliví, naklíčení semínek trvá cca 2 – 3 týdny a teplota v místnosti by měla být min. 20 °C. Pokud budete přesazovat sazeničky, pak začněte semínka sázet už v průběhu ledna a přesazovat byste následně měli v květnu. Sazeničky by měly mít již alespoň 5 listů. Jestliže budete přesazovat déle, pak počítejte s plody až napřesrok. Jahodník potřebuje dostatek vlhkosti, proto ho nezapomínejte pravidelně zalévat a kontrolovat vlhkost půdy.

Zdroj: Freepik.com

Kdy sbírat listy jahodníku

Listy jahodníku se sbírají časně ráno, a to během května, kdy jahodník začíná kvést. Nesbírejte listy po dešti, mělo by být sucho. Jestliže listy sbíráte ve volné přírodě, natrhejte pouze tolik, kolik spotřebujete, aby rostlinka byla i nadále životaschopná.

Jak si uvařit čaj z jahodníku

Jahodníkové listy můžete využít do čaje samostatně nebo si udělat čajovou směs a přidat listy maliníku nebo borůvky. Listy si usušte a následně vám bude stačit na 250 ml uvařené vody 1 malá čajová lžička usušených listů. V létě si do čaje můžete přidat led a udělat si osvěžující letní jahodový nápoj.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama